Péče o zahraduRostliny a květinyStromy a keřeZahrada

Sázení ovocných stromků na podzim – Jak na to?

Ani jsme se nenadáli, a je tu podzim. I když je počasí chladnější, je začátek listopadu nejlepší doba na sázení ovocných stromů a dřevin. Výhodou tohoto období je, že se dobře uchytí. Využijte nasledující tipy na sázení ovocných stromků.

Tak hlavně se musí udělat jakžtakž počasí, aby rostliny mohly zakořenit. Nyní se podíváme, jak na to.

Jaké ovocné dřeviny známe?

Ono se řekne ovocná dřevina, ale jak si vybrat z toho velkého množství? Pokud disponujete velikou zahradou, až takový problém to zase nebude.

Druhy dřevin:

  • jádroviny, peckoviny,
  • drobné ovoce.

Jelikož je podzim, respektive začátek listopadu, obdobím dřevin, tak se do toho můžete směle pustit, než uhodí první mrazy. Hlavně pro ovocné stromy je to nyní ideální.

Sázení ovocných stromků na podzim
Zdroj foto: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Jaké stromy sázet na podzim?

Nyní je nejvhodnější čas na sázení ovocných stromků na podzim. Tohle jsou nejčastější druhy ovocných stromků:

  • jabloně,
  • hrušně,
  • švestky,
  • renklód,
  • třešně,
  • višně.

Jaké ovocné keře sadit na podzim?

Které ovocné stromky nesadit na podzim?

Kromě broskve se nehodí sázet ani meruňka či nektarinky. Opravdu je lépe tyto druhy nechat na jaro. Tyto dřeviny totiž mělce koření a jsou náchylné k tomu, aby je poškodil, ba až zničil mráz. Zásadní je, aby měla taková dřevina to správné místo, a to kvalitní půdu, slunce a vláhu.

Na co nezapomenout před sázením do půdy na podzim?

Je jedno o jaký druh se jedná, či jde o sázení jabloní na podzim nebo jiných stromů. Na začátek je třeba namočit jejich kořeny den do vody. To proto, aby se tak odplavily nečistoty. Mluvíme pochopitelně už o odrostlejších dřevinách, které se kupují v zahradnictví.

Nedoporučuje se zasadit přímo například pecku z broskve. Ano, může vyrůst za tři roky štíhlounký prut, ale mohlo by se z něj stát takzvané pláně a být plod z něj nebude vůbec dobrý. Opravdu je lepší pořídit si už odrostlejší dřevinu v obchodě k tomu určeném.

Tím, že se tedy namočí, tak i lépe zakoření. Dá se říct, že se může zasadit jakákoliv dřevina, snad kromě broskvoně. Ta je velmi choulostivá, tudíž je lépe nechat ji na jaro. To je druhé období, ve kterém je vhodné sázet různé stromy.

sázení stromků na podzim
Zdroj foto: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

Zvolte vhodnou velikost stromku do zahrady

Tři zásadní věci, přičemž každá dřevina potřebuje něco jiného. Ještě při nákupu byste se měli důkladně vyptat na informaci, jak bude stromek vysoký a jak široký. Nezáleží totiž na tom, jak malý je stromek při nákupu. Musí se dále přihlédnout ke tvaru stromu. Do menších zahrad se hodí zákrsky, ovocné stěny a čtvrtkmeny. Vyšší ovocné dřeviny jsou pro velké plochy.

Doporučujeme: Postřiky na stromy a keře na podzim: Jaké volit?

Jak na výsadbu stromků na podzim

Postup krok za krokem na výsadbu ovocných stromků.

  1. Vykopejte jámu a dno do zhruba poloviny naplníte zeminou smíchanou s kompostem.
  2. Na navrstvenou zeminu se postaví stromek co nejblíže ke kůlu a rovnoměrně se rozloží kořeny.
  3. Za občasného potřásávání stromkem zasypávejte kořeny zeminou.
  4. Když je zaplněná polovina jámy, stromek se jemně přišlápne a postupně se přidává zemina.

Okolo kmínku by se ze spodu měla nahrnout zemina do výše asi 30 cm. Je to ochrana pro vláhu. Nazývá se to také očkování pro stromy.

sázení ovocných stromků na podzim
Zdrpj foto: azem / Shutterstock.com

Vydatná zálivka stromů a některé chyby

Na dostatečné zalití se nesmí zapomenout hned, jak se prvně něco nového zasadí. To je základní pravidlo. Je dobré přivázat stromek ke kůlu, aby měl oporu. Neměl by vypadat, jako když visí. Za velkou chybu se považuje, když někdo vysadí stromek do jámy, kde předtím rostl jiný strom. Půda na takovém místě bývá obvykle zničená a vyčerpaná, tím pádem velmi nevhodná.

Zalévat by se mělo až do zámrzu, a to pravidelně. Každý zasazený ovocný strom má zvýšené nároky na zalévání. Proto, že je okolo něj obvykle trávník, který podporuje vypařování vody, se to musí dělat velmi často. Jestliže je půda tvrdá a zatravněná, nedokáže dobře zachytit dešťovou vodu. Půda okolo stromků by se též měla kypřit a zbavovat plevele. Ještě, než začnete vůbec sázet, hlavně si ujasněte, jak velký máte prostor a na co stačíte. Péče o zahradu je velice důležitá.

Přečtěte si také: Sázení česneku na podzim

Nyní je čas si jenom vybrat z toho velkého množství druhů stromků, které můžete sázet na podzim. Co říkáte – ovoce ze stromu, či z keře? 

Zdroj: gardeningknowhow.com


Další tipy na články

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)