BylinkyRostliny a květinyTrvalky a skalničkyZahrada

Saturejka zahradní má léčivé účinky. Jak ji pěstovat?

Saturejka se pěstuje pro její léčivé účinky, zejména na žaludek, trávení, střeva. Používá se do polévek, omáček i masa. Jak pěstovat saturejku a kdy sbírat?

Co je to saturejka?

Je to bylinka, která se hojně pěstuje pro její léčivé účinky na lidský organismus. Dorůstá do výšky až 30 centimetrů a její listy mají fialkovou barvu. Obsahuje silice, hořčiny a třísloviny a připravuje se z ní například léčivý čaj.

Vypěstovat si ji můžete doma na zahradě i v květináči, nejčastěji se setkáváme se dvěma druhy, a to saturejka zahradní (Satureja hortensis) a saturejka horská (Satureja montana). Tu horskou můžeme objevit růst i volně v přírodě.

saturejka zahradní
Zdroj foto: victimewalker / Shutterstock.com

Pěstování saturejky

Jak již název vypovídá, saturejka se pěstuje nejčastěji na zahradě, nicméně klidně ji můžete pěstovat i na balkonech či doma na okně, nejlépe směřujícím na jižní stranu. Má totiž ráda hodně tepla, jelikož pochází ze Středomoří. Moc také nemusí vítr.

Sázení

Saturejku byste měli vysadit na jaře do půdy, která je bohatá na humus. Na její vyklíčení si počkáte delší dobu, většinou to bývá čtrnáct dní, tak buďte trpěliví.

Sázíte-li ji ze semínka, zasaďte ji do pařeniště nebo menší nádoby, nejvhodnější čas na výsadbu je březen až duben. Semínka zvyknou začít klíčit přibližně do 2 týdnů. Od dubna až do července, kdy je venku už pořád teplo, můžete sázet ven na záhon. Jistší je pěstovat saturejku z již předpěstovaných sazenic, které zakoupíte v zahradnictvích či na lokálních tržnicích na jaře.

Stonek saturejky velmi rychle dřevnatí, proto je vhodné ji často stříhat.

Sklizeň

Skliďte ji, až vyraší květy, což bývá většinou v létě. Sbíráme celou kvetoucí část rostliny, kterou následně sušíme. Nepotřebuje velké teplo, sušte při teplotě max. 35 stupňů, v létě vám postačí ji sušit volně na teple, ne však na přímém slunci.

Léčivé účinky saturejky

  1. Co obsahuje saturejka?

    Tato bylinka obsahuje velmi mnoho léčivých látek, především vitamíny A, B a C, třísloviny, vlákninu, vápník, sodík, fosfor, selen či mangan.

Největší úspěchy slaví saturejka na poli trávicí soustavy. Pokud vás tedy bolí žaludek, trápí vás nadýmání, průjmy nebo naopak zácpa, je vhodné si připravit saturejkový čaj. Dokáže totiž odstranit prakticky veškeré střevní parazity.

Je vhodné si tento čaj připravit i preventivně po tom, co sníte nějaké velmi těžké jídlo.

saturejka
Zdroj foto: Antoniya Kadiyska / Shutterstock.com

Pozor by si však měli dát lidé s nízkým krevním tlakem, jelikož se saturejka řadí mezi kardiotonika – to znamená, že snižuje krevní tlak, a naopak zvyšuje rychlost tlučení srdce.

Je vhodné ji také užívat, pokud se chcete odvodnit, jelikož působí močopudně. Využít ji můžete i v případě, že máte astma, protože pomáhá na problémy s dýchacími cestami.

Využití v kuchyni

Na co se saturejka používa?

Nejenom léčivý čaj, ale saturejka zahradní se používá i jako koření. Svou chutí připomíná pepř, takže se přidává prakticky do všeho – do polévek, do masa, rab, omáček a dalších. Vhodné je také jí okořenit pomazánky a marinády na maso. Listy této bylinky jsou vhodné do polévky či salátu. Nicméně kvůli silné pepřové chuti byste to neměli s tímto kořením přehánět.

Dobrá rada: Přidáváte-li saturejku do jídla, přidávejte ji až před koncem vaření, jinak by mohla výrazně zhořknout.

Používáte doma saturejku do jídla?

Zdroj: agris.fao.org, gardenershq.com


Další tipy na pěstování

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)