Úložných prostorů v bytě není nikdy dost. Vždy se najde něco, co potřebuje své vlastní místo. Třeba oblečení, které se pravidelně dokupuje nové. Jak by měla vypadat správná šatní skříň?
Šatní skříň do ložnice i dětem do dětského pokoje
Při plánování zařízení domova se dříve nebo později objeví požadavek na dostatečně velkou šatní skříň. Většinou ji pořídíte do ložnice i dětem do dětského pokoje. A možná, že ještě jedna se vejde i na chodbu, do níž budete dávat svrchní oblečení, jako jsou bundy a kabáty. Aby bylo doma vždy uklizeno, je třeba najít pro každý kousek oděvu prostor, ve kterém bude uložený a kde ho také najdete.
Jak by měla vypadat šatní skříň
Standardní šatní skříň má šuplíky, poličky a tyč na pověšení oblečení. To je úplný základ, kterého se drží všichni výrobci nábytku. Design už bude pochopitelně jiný podle jednotlivých modelů skříní na šaty. Někde najdete více místa pro šuplíky, jinde bude více poliček a v další skříni delší tyč na ramínka. Je to pochopitelné, protože každý zákazník má jiné nároky, jež se odvíjejí od typu práce, kterou vykonává.
Kdo pracuje manuálně jako dělník, bude nejspíš potřebovat větší prostor pro montérky a ostatní pracovní oděv. Zatímco manažer se spoustou obleků a košilí zcela určitě využije praktickou tyč, na kterou si oblečení pověsí. Při výběru šatní skříně na to pamatujte, abyste zvolili správný kus nábytku do svého bytu.
Posuvné, nebo klasické dveře na šatní skříň? A co zrcadlo?
Když si budete procházet nabídku jednotlivých obchodů s nábytkem, zjistíte, že šatních skříní je poměrně široký sortiment. Oblíbené jsou ty s posuvnými dveřmi a se zrcadlem, protože šetří místo v interiéru. Nemáte-li ho dostatek, je taková skříň první volbou. Zrcadlo na dveřích je praktické a ocení ho nejen ženská část domácnosti.
Jaké rozměry by šatní skříň měla mít?
U šatní skříně je třeba počítat s tím, že se jedná o objemnější typ nábytku. S tím nic neuděláte, protože oděv potřebuje prostor. Například hloubka skříně by neměla být menší než 45 centimetrů, abyste do ní pohodlně uložili složené svetry, mikiny nebo trička. Ale kabáty a bundy budou vyžadovat alespoň 55 centimetrů. Počítejte také s volným místem pod šatní tyčí – na košile postačí 90 centimetrů, ovšem kabátům přidejte alespoň na 140 centimetrů.
Víte, že existují i výsuvné šatní tyče, které jsou ideální do hlubokých a úzkých skříní? Ve vysoké skříni oceníte zase sklopnou tyč. Platí také přímá úměra – čím hlubší zásuvka, tím do ní uložíte více věcí. U šatní skříně je to nutnost, protože málokterý člověk má jen minimum oblečení.
Dřevěná šatní skříň, nebo lamino?
V současné době se velké procento šatních skříní vyrábí z lamina nebo MDF desek. Vyjde to levněji než masiv, a přitom dobře vypadají a stejně dobře slouží. Kvalitu výrobku velmi často ovlivňuje kování, což byste měli při výběru nové šatní skříně zohlednit.
Zdroj: obydlicko.cz
Tipy jak vybrat další nábytek