Rostliny a květinyTrvalky a skalničkyZahrada

Šanta kočičí – Pěstování, účinky a využití

Šanta kočičí – Pěstování, účinky a využití

Jak již z názvu rostliny šanta kočičí vyplývá, oblíbená je hlavně u koček. Je pro ně totiž velmi lákavá. Ovšem léčivé účinky má také na lidský organismus. Šanta kočičí je krásnou ozdobou, a navíc také lékem. Proto je v záhonech tak oblíbená.

šanta kočičí v květináči
Zdroj foto: alybaba / Shutterstock.com

Co je šanta kočičí?

Šanta kočičí (lat. Nepeta cataria) je trvalka, která může dorůstat až jednoho metru. Svým vzhledem se velmi podobá hluchavkám, není tedy překvapením, že patří do čeledi hluchavkovitých. Vůně je nápadně podobná mátě. Drobné kvítky mohou mít různé barvy – většinou jsou bílé s lehkých nádechem do žluté či růžové, ovšem ostatní kultivary potěší oko i výrazně fialovými a modrými barvami květů.

  1. Kdy kvete šanta kočičí?

    Šanta kočičí kvete v období od července do září, je tak krásnou letní ozdobou nejen zahrad.

Pěstování šanty kočičí

Téhle rostlině se v našich podmínkách dobře daří, je poměrně nenáročná a snadno se rozrůstá. Důležité je pro ni slunné stanoviště s vápnitou půdou. Dávejte však pozor na příliš zamokřené půdy, mnohem lepší je kamenitý podklad s kombinací písku, který je dobře propustný. Šanta kočičí je oblíbená jako dominanta záhonu, ovšem můžete ji také kombinovat s keři či jinými trvalkami.

Případně ji lze pěstovat také v květináči. Během sucha je důležité myslet na pravidelnou zálivku. Pokud však máte na zahradě kočky, vysaďte šantu raději bokem od ostatních rostlin. Kočky tato rostlina totiž opravdu láká a rády se v ní válí, mohly by tak poničit ostatní části záhonu.

Šanty kočičí na kočky

Hlavním důvodem, proč šanta tak láká kočky, je látka nepelakton. Ta se z rostliny přirozeně uvolňuje – a kočky ji velmi rády vdechují. Proto je mnohdy můžete vidět, jak se radostně povalují v záhonech a okusují lístky. V podstatě na ně tato látka působí jako droga. Toto nadšení však většinou trvá jen několik málo minut, rostlina má totiž sedativní účinky.

Pro zvířata to je zcela neškodné, a tak se nemusíte bát. Jestliže nemáte možnost šantu pěstovat, ale přesto chcete kočičce udělat radost, můžete si snadno vyrobit či zakoupit hračku naplněnou šantou. Případně lze pořídit také samostatnou sušenou šantu. Tento účinek však nelze pozorovat na všech kočkách, takto zaujatá je totiž zhruba pouze polovina z nich. Rozhodně to však stojí za vyzkoušení.

Šanta kočičí
Zdroj foto: Flower_Garden / Shutterstock.com

Léčitelské využití šanty kočičí

Šanta je známá také pro obsah halucinogenních látek. Dříve tak bývaly využívány sušené listy ke kouření pro zlepšení nálady, odvary pak sloužily k uklidnění. Tyto antistresové účinky jsou oblíbené i dnes. Pokud vás trápí nespavost nebo stres, můžete si udělat čaj z kvetoucí nati. Čerstvá rostlina se pak dá využívat také v kuchyni, ať už při vaření polévek a omáček, či třeba při pečení a výrobě salátů.

Přidat ji můžete v podstatě do čehokoliv. Pokud se zaměříme přímo na léčivé účinky, šanta kočičí je využívána hlavně k léčbě bronchitidy a nachlazení. Pozitivně však působí i na trávicí ústrojí a může ulevit od menstruačních bolestí.

Šanta kočičí je velmi známá mezi milovníky koček, ovšem využití pro ni najdeme všichni. Ať už ji chcete jako ozdobu do záhonů, zpestření kuchyně či třeba jako přírodní lék proti různým neduhům.


Tipy na další trvalky

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)