Snad žádná jiná květina není mezi lidmi tak oblíbená, jako růže. Zmiňoval se o ní i William Shakespeare v díle Romeo a Julie, Umberto Eco ji použil v názvu své knihy.
Zkrátka růže jsou favoritkami a zdobí nejednu zahradu. A není se čemu divit, jejich pěstování má v naší zemi dlouholetou tradici. Vysazovaly se jak v zámeckých zahradách, tak i ve městech a v parcích. Jak růže pěstovat na své zahradě a jak o ně správně pečovat?
Sázení růže
Růže se mohou sázet od půlky října do listopadu. Pokud to nestihnete, nevadí. Dají se zasadit také na jaře. Půdu, do níž budete růže sázet, nejprve pořádně ošetřete – a nebojte se ji i zrýt. Zkontrolujte, zda není půda zmrzlá a mokrá, pokud ano, s výsadbou ještě počkejte. Ideální čas výsadby růží je od března do dubna. Rozhodně si místo jejich výsadby předem pořádně rozmyslete. Růžové keře mají trny, které mohou být nepraktické v úzkých průchodech na zahradě a stejně tak nejsou vhodné ani okraje záhonu.
Pěstování růže
Čerstvě vysázené růže chráníme před přímým slunečním světlem a větrem navršenou zeminou. Zálivku ponechte na přírodě, v případě sucha ji pravidelně zalévejte jednou týdně. K dobrému vývoji růží je potřeba dodání stopových prvků, proto květiny pravidelně přihnojujte speciálními hnojivy.
Růže mají dvě období rozkvětu: v červnu a na přelomu července a srpna. Pokud ale chcete, aby vám kvetly celé léto, existuje jednoduchý trik: začátkem května zaštípněte některé větve s náznakem poupat. To zdrží jejich výkvět – a vy si tak pojistíte krásné květy po celé léto. A pokud žijete v místě, kde se teplota pohybuje v příjemném rozmezí i na podzim, může vám růže rozkvést i v září.
Před zimou kytky zbavte listí, zastřihněte nevyzrálé konce výhonů, a na závěr svažte provázkem. Kmínky růží zakryjte půdou a nebojte se přidat ani chvojí, abyste zakryli veškeré skuliny a růže nechytila plíseň. Zvýšenou péči před zimou věnujte růžím, které jste vysadili na podzim, ty totiž ještě nejsou pořádně zakořeněné a potřebují pořádně zajistit.
Využití růží
Růže se využívá v aromaterapii, ale růžovou vodu najdeme i v drogerii a vonné esence se používají také do parfémů. Z růží si lze též vyrobit vlastní tonikum na ošetření pleti nebo třeba uvařit čaj. Ten má spoustu blahodárných účinků:
- detoxikuje organismus,
- pomáhá jako prevence proti nachlazení,
- zlepšuje zažívání,
- působí jako afrodiziakum.
Ať už si růži na svou zahradu vysadíte pouze k dekoračním účelům nebo ji budete dále zpracovávat a vyrábět si z ní různá tonika a olejíčky, se správnou péčí vám bude dělat radost nejedno léto.