Je docela obvyklé, že se v domácnosti nachází rostliny. Nejčastěji v obývacím pokoji, ale také v kuchyni či v ložnici. Poslední dobou je ale také módou mít rostliny v koupelně. Nicméně při jejich výběru byste měli být ostražití, protože ne každá rostlina zvládne typickou koupelnovou vlhkost. Jaké rostliny do koupelny teda pořídit?
Zelenec chocholatý
Zelenec chocholatý má nejenom okrasnou funkci, ale také dokáže ve vlhkém prostředí odstranit ze vzduchu veškeré nečistoty, jako je formaldehyd a oxid uhelnatý. Velice jednoduše se rozrůstá, takže se můžete těšit často na nové a nové pupeny. Nicméně je potřeba ji jednou až dvakrát týdně zalévat, a nejlépe ji umístit na okno koupelny, protože má ráda přímé sluneční světlo.
Kořenokvětka
Tuhle rostlinu můžete znát také pod názvem domácí štěstí. Stejně jako zelenec bude ve vaší koupelně tvořit krásnou dekoraci. Je zvyklá se rozrůstat ve stínu a vlhčím prostředí Japonska a Číny, takže ji klidně můžete umístit i do rohu koupelny a bude se jí tam skvěle dařit. A další skvělou vlastností je fakt, že jí nevadí průvan. Je třeba ji ale jednou týdně zalít, pokud si všimnete, že její podlouhlé tmavozelené listy žloutnou, je to známka toho, že usychá. V době růstu je potřeba ji jednou za 14 dní přihnojit tekutým hnojivem.
Kapradina
Kapradina neboli ledviník je známá tím, že roste v lesích v blízkosti potůčků či jakékoli jiné vody. Už to jasně značí, že má ráda vlhké prostředí. Je tak nenáročnou pokojovou rostlinou, které se bude ve vaší koupelně líbit. Nevadí jí ani nízké teploty pod 12 stupňů Celsia. Pokud si ale chcete ledviník do své koupelny pořídit, počítejte s tím, že má listy dlouhé i přes 1 metr, takže potřebuje dostatek místa. Nejlépe je umístit jej do závěsného květináče co nejblíže k oknu. Nezapomínejte na častou zálivku, jelikož její kořeny musí být stále udržovány vlhké.
Šáchor
Latinký název šáchoru je Cyporus alternifolius – a patří do řádu bahenních rostlin. Je ji tedy možno pěstovat jak v akváriu, tak v květináči v koupelně. Nicméně miska květináče musí být stále naplněna vodou. V době vegetace je potřeba rostlinu umístit k oknu, protože potřebuje světlo. Pozor si musíte dát na stonky, jsou velice jemné a křehké, takže když ji budete přesazovat, je třeba zvýšené opatrnosti.
Parožnatka
Další rostlina z čeledi kapradin, nicméně liší se svými neobvyklými převislými listy, které nápadně připomínají jelení paroží – od toho si také odnesla svůj název. Tato kapradina ke svému přežití potřebuje opravdu hodně vysokou vlhkost vzduchu, proto je tedy do koupelny naprosto ideální. Potřebuje neustále dostatečnou zálivku, můžete ji třeba občas klidně ponořit do kbelíku s vodou. Nejlepší je odstátá, nebo dešťová. A v létě jí dopřejte tekuté hnojivo.
Můrovec
No a tu největší krasavici jsme si nechali nakonec. Můrovec bude totiž opravdovou ozdobou vaší koupelny. Na rozdíl od ostatních zelených listů, se tato květina může pyšnit krásnými nafialovělými květy – spadá totiž do čeledi orchidejí. Má tedy ráda světlo a vlhký vzduch. Nemá ale ráda přímé sluneční paprsky, je tedy dobré ji umístit na okno směřující na sever, či východ. Její květenství je dlouhé, samozřejmě za předpokladu, že se o ni dobře staráte. Má ráda dešťovou vodu, je tedy vhodné ji dvakrát týdně ponořit do nádoby právě s touto vodou.
A jaký máte názor na rostliny v koupelně vy? Pořídili byste si nějakou vlhkomilnou rostlinu? Nebo nějakou už pěstujete?