CestováníNejznámější města světa

Řím: Průvodce hlavním městem Itálie od dopravy až po památky

Řím je jedním z nejnavštěvovanějších měst Itálie, a není se čemu divit. Proto jsme pro vás připravili průvodce, který vám bude k ruce po celou dobu návštěvy. Co rozhodně nesmíte minout?

Doprava do Říma

Pokud zvažujete, jaký způsob dopravy zvolit a Řím je destinace, do které míříte především, pak je určitě nejlepší letecké spojení. Do Říma se pohodlně dostanete z Prahy, kam vás z celé republiky dopraví dobře organizované vlakové spoje. Využít můžete služeb tří leteckých společností, které vás na místo dopraví za necelé dvě hodiny:

  • Ryanair (cena od 2500,-*),
  • Alitalia (cena od 3800,-*),
  • ČSA (cena od 3900,-*).

Mířit můžete buď na hlavní italské letiště Fiumicino, nebo menší Ciampino, které je obecně vůči pasažérům přívětivější co do času odbavení, ovšem pokulhává v nabídce služeb.

Pokud ovšem patříte k zarytým odpůrcům létání můžete se sem vypravit i autobusem. V takovém případě se ale obrňte trpělivostí. Za lístek Regiojetu zaplatíte zhruba stejně jako za letenku, ale cesta bude na rozdíl od té vzdušné trvat přibližně 18 hodin.

Letenka vyjde zhruba na 2500 korun, její cena je ovšem výrazně závislá na termínu a také počítejte s tím, že ty víkendové jsou vždy podstatně dražší. V zimě jsou ceny, podobně jako u některých dalších evropských metropolí, o něco příjemnější. Z obou letišť se do centra pohodlně dostanete autobusovými linkami, které jezdí v pravidelných intervalech.

Památky v Římě

Je tady tolik pamětihodností a míst, které by byla škoda nevidět, že je těžké postavit některé na první místo. Římskou nejznámější stavbou je jistě Koloseum a kromě dalších „nej“ je bezpochyby tím nejvýznamnějším, že cestou do Říma máte možnost navštívit státy hned dva. Rozlohou nejmenší, ovšem duchem největší Vatikán.

Na které památky nezapomenout?

  • Vatikán, sídlo svaté stolice – papežské sídlo je jednou z nejnavštěvovanějších památek na světě. Stát v státě, který nabízí nejen duchovní zážitek. Svou impozantností přinutí k pokoře i přesvědčené ateistické návštěvníky. Sixtinská kaple, bazilika sv. Petra či vatikánská muzea, která zde objevíte, ve vás zanechají hluboký kulturní a umělecký zážitek. Jen pozor na oblečení. Do Vatikánu nepatří ani šortky, ani tílka.
  • Koloseum – nejznámější stavba světa, která byla v roce 80 n. l. plná gladiátorských zápasů, veřejných slavností, ale také brutálních poprav. Centrum římské zábavy bylo svého času největším amfiteátrem na světě a jeho neskutečná atmosféra na vás dýchne i dnes. Ochozy pro 50 tisíc lidí skrývající kus historie si můžete prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Vstupné do Colosea, Fora Romanum a Palatina je jednotné a činí 12 euro.
památky řím
Zdroj foto: Catarina Belova / Shutterstock.com
  • Forum Romanum – tady radíme s prohlídkou památek začít. Představuje nejvýznamnější pozůstatek antického Říma, a to, co v něm uvidíte, místy bere dech. Za příplatek si pořiďte anglického audio průvodce, který vám k jednotlivým artefaktům řekne zajímavý historický výklad. Vzhledem k rozlehlosti celého areálu doporučujeme vyhradit si na tuto památku třeba dopoledne, putování časem vám tady klidně zabere 3 až 4 hodiny. Prohlídku absolvujete v již zmíněné jednotné vstupence.
  • Palatin – Řím má 7 pahorků a o Palatinu se říká, že je jeho nejvýznamnějším, protože se zde přibližně 1000 let před n. l. začala psát historie tohoto slavného města. Nabízí k vidění bezpočet archeologických antických artefaktů.
  • Španělské schody – těžko říct, co je na nich tak úchvatného, ale musí se tady vyfotit každý turista. Hlavně ten japonský. Barokní schodiště se nachází Na Piazza de Spagna a pokud chcete opravdu dobrou fotku, na které schody zachytíte, vypravte se sem hodně brzy ráno, než je zaberou tisíce turistů, kteří sem proudí v obrovském počtu celý den.

Co ještě vidět v Římě?

  • Fontána di Trevi – Řím je město fontán a di Trevi je jejich královnou. Přenádherná 20 metrů široká a 26 metrů vysoká stavba se nachází v samotném srdci Říma, na Piazza di Trevi. Dostanete se k ní zcela zdarma, ovšem za výrazného a neutichajícího bzučení stovek turistů. Další skvostnou Fontánu dei Fuimi najdete na Piazza Navona.
  • Pantheon – volně přístupná památka, která vaši peněženku nevysaje a nabídne zamyšlení nad stavitelským uměním předků. Kruhový katolický chrám s mohutnou kupolí byl dostavěný v roce 118 n. l. a je hrobkou krále Viktora Emanuela II, Umberta I. a Raffaela. Najdete ji na Piazza della Rotonda.
zajímavosti v Římě
Zdroj foto: Phant / Shutterstock.com
  • Circus Maximus – ve své době největší sportovní areál na světe s kapacitou neuvěřitelných 300 tisíc diváků! Sloužil vozatajským závodům, které se zde konaly již za éry etruských králů. Za vstupné 5 euro se můžete projít po prostranstvích, která kdysi tvořila velkolepou arénu.
  • Caracallovy lázně – honosné lázně nechal vybudovat Marcus Aurelius. Dodnes se zachovala většina přízemních částí a nižších zdí. V roce 2009 památku poškodilo zemětřesení, ovšem pořád je oblíbeným turistickým cílem. Některé části nejsou kvůli ochraně mozaikových částí přístupné. Vstupné je 6 euro.
  • Altrare della Patria – památník hrdinů je jednou z nejkrásnějších a nejimpozantnějších staveb v Římě. Kolem hory bílého mramoru tepe čilý dopravní ruch, protože se tyčí v bezprostřední blízkosti významného římského dopravního uzlu přímo na Piazza Venezia.

Výčet památek těmito tipy rozhodně nekončí. Řím skýtá mnohem víc zajímavých míst, které najdete v různých tištěných či elektronických průvodcích. Určitě zajděte na Via Appia Antica, prohlédněte si velkolepý Mussoliniho projekt Universale Roma, nebo Kvirinálský palác, oficiální sídlo italského prezidenta, který je zároveň největším palácem v Itálii.

Ubytování Řím

Řím je město mnoha možností, které se dávno přizpůsobilo turistickému ruchu. Proto zde najdete luxusní hotely, i low cost ubytovny, záleží v podstatě jen na vašich preferencích. V ideálním případě je nejlepší bydlet v centru města, odkud je všude blízko. Samozřejmě, stejně jako v jiných metropolích, se i tady ceny šplhají k nechutným částkám.

Pokud se vám nezamlouvá platit za noc 150 euro a víc, doporučení zní zajistit si nocleh v blízkosti stanic metra linky A, Cipro nebo Ottaviano. Hledejte „Affittacamere“, což je ubytování v soukromí, menší pensiony a mini hotely. Nejlevnější bydlení seženete v okolí hlavního nádraží Termini. Ovšem tady počítejte s typicky italským „pořádkem“a nevlídným okolím. Obecně se v Itálii služby až na výjimky pohybují spíš blíž nižšímu průměru, proto vybírejte tak, abyste nebyli zklamaní. V hotelech střední kategorie (3*) počítejte s tisícovkou za noc, přes Airbnb seženete nocleh i za polovinu.

Kde se v Římě dobře najíst?

Jídlo je kapitolou, která je pro Řím docela specifická. Ne, že by tady nebyly restaurace, které by se nedaly vypíchnout jako „must taste“, ovšem platí zde trochu jiné pravidlo, které můžeme z vlastní zkušenosti označit za osvědčené a naprosto pravdivé. Kašlete na průvodce, jezte tam, kde jedí místní! Když potkáte hospodu, ve které to žije především domácími, bez váhání se přidejte. Určitě byste ale měli ochutnat pravou italskou pizzu! Italové si jídlo umí vychutnat, umí ho ocenit, ale především ho umí uvařit. Proto si tímto jednoduchým klíčem zajistíte výtečný kulinářský zážitek za zlomek ceny, kterou byste zaplatili v běžné restauraci.

ubytování Řím
Zdroj foto: Vladimir Sazonov / Shutterstock.com

Doprava po Římě

„Pěšibus“. Řím má oproti jiným metropolím jednu obrovskou výhodu. Jeho centrum je velice celistvé a památky v docházkové vzdálenosti. Proto je nejvýhodnější chodit po svých. Pokud bychom ovšem měli zahrnout dopravu z/na letiště a také zvážit eventuální výjezd mimo Řím, pak je zde několik možností. Řím má 3 linky metra, 6 tramvajových linek a 300 městských autobusových linek. Podobně jako třeba Praha provozuje integrovaný dopravní systém, jehož součástí jsou tito dopravci spojení v tarifním systému Metrebus:

  • T.A.C (trolejbusy, metro, vlaky, autobusy, tramvaje),
  • TRA.L (autobusy),
  • TRENITALIA (regionální vlaky).

Systém jízdného je v Římě poměrně nepřehledný i díky samotné nabídce. Nevhodnější variantu proto vybírejte na místě podle uvážení, itineráře a časového plánu vaší návštěvy.

Pokud váháte, které období pro návštěvu Říma zvolit, řiďte se buď cenami letenek a hotelů, nebo svými plány. Letní měsíce jsou vesměs horké, návštěvu tak můžete spojit s lenošením na pláži v nedaleké Ostii. Příjemné počasí vás tady čeká až do podzimu, kdy se v říjnu a listopadu nejčastěji vyskytují srážky.

Zdroj: voyagetips.com


Tipy na další zajímavá města

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)