Rostliny a květinyZahradaZelenina

Řepa: Jak ji zasadit, pěstovat a sklízet?

Řepa je jedna z nejjednodušší zeleniny, co se pěstování týče. Škůdci ani nemoci na ni prakticky nejdou a nepotřebuje ani prořezávat. Stačí jednoduše zasít semena a za 6-8 týdnů máte první úrodu na světě.

Účinky červené řepy

Červená řepa je přímo zásobárnou živin. A kdy jindy vitamíny tělo potřebuje než právě teď na podzim.

  • Červená řepa obsahuje barvivo betacyanin, který patří mezi silné antioxidanty – omezuje tvorbu nádorů a posiluje imunitu.
  • Mezi další účinky červené řepy patří podpora činnosti jater, a díky látce zvané betain dochází k zábraně kornatění tepen. Tato látka také snižuje hladinu homocysteinu, která negativně ovlivňuje činnost srdce a oběhového systému.
  • Řepu by měly konzumovat zejména těhotné ženy, protože obsahuje kyselinu listovou, která eliminuje vrozené vady plodu a podporuje přirozený vývoj mozku.
  • Červená řepa je také velmi přínosná při hubnutí. Obsahuje totiž rozpustnou vlákninu, jejíž úkolem je zpomalit vyprazdňování žaludku, čímž napomáhá ke správnému trávení.
  • Součástí červené řepy je také železo, které napomáhá tvorbě červených krvinek. Je také jakýmsi přírodním čističem krve, zbavuje se toxických látek.
  • Je všeobecně známo, že červená řepa snižuje krevní tlak.

TIP: Zdravá a výživná je polévka z červené řepy. Připravte si ji doma.

Pěstování červené řepy

Jak sadit řepu

Řepu je nejvhodnější vysít do zahrady do řádku vedle sebe, vždy po shluku 2-4 semen. Bude chvíli trvat, než vám semena vyklíčí, někdy to trvá i týden. Během této doby je třeba půdu neustále zalévat, aby byla půda dostatečně vlhká a podporovala klíčení semen.

řepa
Zdroj foto: Anna_Pustynnikova / Shutterstock.com

Řepa má ráda přímé slunce a vodu, asi jako každá zelenina. Protože je odolná proti chladnému počasí, klidně ji můžete vysít na jaře i v době, kdy jsou ještě přízemní mrazíky. Vegetační doba trvá až 120 dní, po tuto dobu je potřeba řepu přihnojovat například kompostem.

Sklízení řepy

Nejenom bulvy, ale také listy řepy jsou jedlé, ale hlavně chutné. Dají se připravit podobně jako špenát, a také v sobě tyto listy mají spoustu vitamínů, které by byla velká škoda vyhodit do kompostu. Sklízet by se měla před příchodem prvních mrazíků.

Jak správně sklízet řepu?

Sklizeň je třeba provádět v době, kdy je sucho. Bulvičky zbavte veškeré zeminy a oddělejte listy. Pozor na nať – tu byste neměli uřezávat, ale ukroutit. Následně sklizené plody nechte v chladu, nejlépe ve sklepě – takto vám vydrží klidně i celou zimu.

Zdroj foto: Ekaterina Kondratova / Shutterstock.com

Použití červené řepy v kuchyni

Výhodou je, že se může konzumovat nejenom tepelně opracovaná, ale také syrová. Oblíbená je i nakládaná varianta. Syrová se používá například nastrouhaná do salátů, vařená či pečená může být použita klidně jako příloha k masu. Mnoho lidí si připravuje z řepy i polévku nebo oblíbený boršč. Je nejenom chutná, ale hlavně zdravá.

Řepa totiž dokáže nabudit červené krvinky a skvěle detoxikuje tělo. Zároveň je močopudná a odvádí z těla nechtěné toxiny.

Jak ji máte nejraději vy?

Zdroj: agrifarming.in


Další tipy na pěstování

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)