Rostliny a květinyZahradaZelenina

Pěstování ředkvičky: Tipy, aby dobře plodily

Ředkvičky patří mezi rychle rostoucí zeleninu, která nemá náročné nároky na pěstování, vysadit si je tak může opravdu každý. Jejich výhodou je, že mohou růst v blízkosti mnoha druhů ostatní zeleniny.

Zdroj: gardenerspath.com, growveg.co.uk

ředkvičky
Zdroj obrázku: marcinm111 / Shutterstock.com

Pěstování ředkviček

Vhodná odrůda

Prvním krokem je výběr té správné odrůdy. Ty se mezi sebou liší hlavně chutí, dobou výsevu, ale i rychlostí růstu a potřebného stanoviště. Ředkvičky tedy musíte vybírat i podle toho, kde je chcete pěstovat – ve skleníku, foliovém krytu, nebo na záhonu. Nejčastěji se ředkvičky vysévají na jaře. Pokud ale máte pro ředkvičky připraveno teplé pařeniště, klidně je můžete vysévat již od poloviny února.

Většina ředkviček potřebuje k růstu zhruba 5 týdnů, některé druhy však dozrávají již po třech týdnech. Rozmyslet byste si měli také jaký tvar a barvu bulviček chcete. Mohou totiž být kulaté, válcovité či protáhlé. Barvy se pak pohybují od odstínů žluté, přes červenou až po fialovou. Ředkvičky mohou být také dvojbarevné.

Výběr stanoviště

Vzhledem k tomu, jak rychle ředkvičky rostou, nepotřebují vlastní vyhrazený záhon. Naopak je vhodné kombinovat je s jinou zeleninou do smíšených záhonů.

S čím se snáší řekvičky? Skvěle se snáší například s: 

Pěstování ředkviček
Zdroj obrázku: Kingarion / Shutterstock.com

Ředkvičky do řádků ostatních rostlin sejte velmi řídce, na 10–15 centimetrů.

Díky tomu, že rychle vyklíčí, brzy rozpoznáte řádky a můžete tak bezpečně obstarávat druhý druh zeleniny. Přeci jen se najdou rostliny, v jejichž blízkosti se ředkvičkám nedaří. Vyhněte se proto sázení do blízkosti čínského zelí a okurek. Vhodné není ani místo po košťálovinách a jejich blízkém okolí, taková půda je totiž náchylnější na různé choroby.

Doporučujeme: Oblíbená a zdravá ředkvičková pomazánka

Tipy pro pěstování ředkviček

Pro ředkvičky není vhodná přímo hnojená půda, pěstujte je proto ve druhé a třetí trati. Jinak hrozí štiplavá chuť a napadení bulviček chorobami. Je vhodné zeminu prokypřit před výsevem, pak už se o ni nemusíte nijak starat.

Pokud si chcete pěstovat ředkvičky na balkoně, není to problém. Budete potřebovat nádobu, která je hluboká alespoň 30 centimetrů. Pozor však, vegetační doba se tak prodlouží o zhruba dva týdny.

Pro větší úspěšnost při pěstování je dobré použít bílou netkanou textilii, která ochrání rostliny před škůdci. Sklízet plody je potřeba pravidelně. Pokud je totiž necháte přerůst, mohou dřevnatět, či měknout a ztrácí dobrou chuť.

Důležité je také vědět, že byste ředkvičky neměly vysévat na stále stejné místo. Po sklizni je dobré počkat 2–3 roky před opětovným vysetím na toto stanoviště.

Ředkvičky jsou oblíbenou zeleninou, navíc ty domácí jsou mnohonásobně lepší než ty, které zakoupíte v obchodě. Pěstovat je můžete ve smíšených záhonech, takže ani nepotřebujete speciální místo, což je velkou výhodou.

Pozor si dejte na jejich špatnou skladovatelnost. Je lepší pěstovat je na několik etap, abyste měli přístup ke stále čerstvým ředkvičkám.


Další tipy pro pěstování

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)