Rebarborový koláč s tvarohem je vynikající, šťavnatý, zdravý a navíc rychlý. Obsahuje spoustu vitamínu B, vápníku i vlákniny. Vyzkoušejte náš lahodný recept na koláč z rebarbory.
Stačí pár řapíků čerstvé rebarbory, několik základních ingrediencí a můžete si doma vytvořit velmi chutný a svěží koláč, kterému jistě nikdo ze strávníků neodolá. Rebarbora je lehce kyselá, díky tvarohu nebude koláč suchý a poctivá drobenka dodá koláči sladkost. Recept na rebarborový koláč zvládne připravit navíc úplně každý.
Zdravá rebarbora
Zatímco dříve byla rebarbora velmi rozšířená a rostla téměř všude, dnes je pro nás mnohem vzácnější. Ani v kuchyni se už tolik běžně nepoužívá, což je škoda. Rebarbora je zdravá a chutná, hodí se pro přípravu studené i teplé kuchyně, avšak může být i nebezpečná a jedovatá. Reveň obsahuje kyselinu šťavelovou, proto by si na ni měli dávat lidé trpící na záněty ledvin, osoby s dnou nebo revmatismem nebo ti, kteří mají problémy s ledvinovými kameny.
Rebarbora je však jinak velice zdravá, obsahuje mnoho vitamínu B, podporuje metabolismus, dále je zdrojem vlákniny, vápníku, draslíku, manganu, železa, hořčíku, fosforu či jódu. Rostlina se však musí konzumovat mladá, čím je starší, tím více kyseliny šťavelové obsahuje.
Sezóna rebarbory je krátká, nejlepší je ji sbírat od poloviny května do poloviny června. Starší rebarbora je navíc až nepříjemně kyselá a již nechutná tak dobře.
Jak připravit rebarboru
Z rebarbory se jí pouze řapíky, listy rebarbory obsahují hodně kyseliny šťavelové vždy, a proto se nejí. Rebarbora může být výrazně červená nebo nazelenalá, záleží na konkrétní odrůdě.
Rebarbora se vždy musí tepelně upravit, nejčastěji se vaří nebo se peče právě jako součást sladkých dezertů. Před přípravou je nutné stáhnout z ní tuhá vlákna a slupku.
Rychlý rebarborový koláč s tvarohem je typickým pokrmem, který z rebarbory můžete připravit, jedná se o velmi rychlý a jednoduchý recept na skvělý dezert.
Kolik stonků je potřeba na reveňový koláč
I když se častěji užívá název rebarbora, rostlina se jmenuje reveň kadeřavá. Na přípravu jednoho koláče postačí asi tři, maximálně čtyři stonky rebarbory. Rebarbora by se neměla konzumovat příliš často, jakékoliv pokrmy z rebarbory by se měly jíst maximálně třikrát do týdne.
Chcete si doma připravit zajímavý, a přitom velmi rychlý dezert, který bude mít v sobě všechny skvělé chutě?
Recept na rebarborový koláč
Božský rebarborový koláč s tvarohem zvládne připravit každý. Recept je jednoduchý a výsledek je neskutečně překvapivý.
Suroviny
Postup
- Do větší mísy dáme oba druhy mouky, cukr, vanilkový cukr, prášek do pečiva a přidáme změklé máslo.
- Vypracujeme těsto – drobenku. Nejlépe uděláme, když budeme pracovat rukama.
- Drobenka by se měla drolit, nikoliv sypat. Dle potřeby tak přidáme i trochu mléka.
- V druhé míse si připravíme náplň. Žloutky vyšleháme s cukrem a tvarohem, z bílků připravíme tuhý sníh, který rovněž přidáme a ke všemu zlehka přidáme očištěnou a pokrájenou rebarboru.
- Plech si vyložíme pečicím papírem a na něj dáme větší část připravené drobenky. Na drobenkové těsto pak nalijeme tvarohovou náplň s rebarborou.
- Nakonec všechno posypeme zbylou drobenkou.
- Pečeme v troubě předehřáté na 180 stupňů dozlatova. Zda je koláč hotový, zkusíme za pomoci špejle.
Tipy pro zdravý koláč z rebarbory
- Pokud si přejete mít rebarborový koláč zdravější, bílou mouku můžete vyměnit za celozrnnou špaldovou mouku.
- Je možné také ubrat cukru a místo něj přidat do tvarohu například med.
- Do tvarohu můžeme přidat i špetku skořice, rozinky nebo nasekané oříšky.
Rebarborový koláč známe ještě z kuchyně našich starých babiček, určitě však nenechte tento recept vymizet a připravte si jej u vás doma.
Dobrou chuť!
Zdroj: foodandwine.com, bakingmad.com
Další recepty na vynikající koláče