Rostliny a květinyStromy a keřeTrvalky a skalničkyZahrada

Rakytník řešetlákový – Na podzim je ideální doba na jeho výsadbu

Rakytník řešetlákový je zajímavá rostlina a keř, která se využívá zejména pro její léčivé zdravotní účinky. Můžete si ho vypěstovat i doma, právě na podzim je ta nejvhodnější doba na pěstování rakytníku.

O rakytníku

Rakytník řešetlákový (lat. Hippophae rhamnoides) je známý jako „všelék“, používá se tisíce let k léčbě různých zdravotních problémů a nemocí. Je považován za jednu z nejvýživnějších a na vitamíny nejbohatších potravin na světě a je vhodný jak na vnitřní, tak na vnější použití.

Rakytník má působivý nutriční profil, který zahrnuje 14 esenciálních vitamínů a všechny omega oleje včetně vzácné omega 7 mastné kyseliny. Je až přeplněn antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, co napomáhají hojení a obnově.

Je známo, že si hravě poradí se suchou pokožkou, napomáhá se stařeckými skvrnami a je účinný v boji proti stárnutí. Pochází z východní Asie a Ruska.

Rakytník řešetlákový
Zdroj foto: Subbotina Anna / Shutterstock.com

Vzhled plodů

Žlutooranžové plody rakytníku jsou asi o trochu menší než borůvky, a přesto mají 12krát větší množství vitamínu C než pomeranč. S vysokým množstvím bílkovin, vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů (přesněji alespoň 190 bioaktivních sloučenin) patří rakytník mezi superpotraviny.

Léčivé účinky rakytníku

Rakytník je přirozeným zdrojem vitamínů a několika dalších bioaktivních sloučenin, jako jsou karotenoidy a flavonoidy, o nichž se tvrdí, že snižují hladinu cholesterolu, agregaci krevních destiček, krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Kromě toho se rakytník považuje za užitečný při léčbě:

  • nádorů,
  • žaludečních vředů,
  • kožních onemocnění
  • otravy arsenem.

Pěstování rakytníku řešetlákového

  1. Zásadní informací pro správné pěstování rakytníku je ta, že se jedná o keř dvoudomý. Co to znamená? Při sázení musíte vedle sebe zasadit samčí a samičí keř. Keřů můžete zasadit hned několik, k jedné samčí rostlině můžete zasadit i vícero samičích keřů – jedna samčí rostlina dokáže opylovat až 5 samičích rostlin.
  2. Jelikož se jedná o dřevinu větrosnubnou, zasaďte ji tak, aby se nacházela na návětrné straně, protože k opylení dochází pomocí větru.
  3. Abyste měli jistotu, že na konci léta posbíráte kvalitní plody, rakytník nakupujte pouze v zahradnictvích či ovocných školkách.
Rakytník
Zdroj foto: Petr Tkachev / Shutterstock.com

Výsadba rakytníku

Ideální doba výsadby je na podzim. Dřevinu pak vybírejte podle místa, kde ji umístěte, na malé plochy se hodí odrůdy zakrslé. Rakytník potřebuje dostatek světla, takže vybírejte místo slunné, nejlépe s písčitou, ale také kamenitou půdou.

Jednotlivé keře rakytníku sázejte půl metru od sebe, pamatujte na to, že samčí keř by měl být vysázen na straně, odkud fouká nejčastěji. Nezapomeňte půdu obohatit o organické hnojivo (hnůj), ze kterého si potřebné látky vezme.

Péče o rakytník

Rakytník je vcelku nenáročná dřevina, co není třeba pravidelně zalévat, vodu si vytáhne i hluboko z půdy. Ovšem neuškodí, když mu občas dopřejete zálivku s potřebnými látkami jako je fosfor a draslík. Je jen na vás, jak ho necháte růst, zda to necháte na přírodě nebo využijete své kreativity a občas jeho větve ostříháte.

Kdy sklízet rakytník?

Plody sbírejte až na konci léta a na začátku podzimu, to je čas kdy dozrává rakytník a právě tehdy jsou bobule nejlepší. Dejte si ale pozor, chce to vychytat, aby nebyly nezralé nebo naopak, přezrálé, protože tak ztrácí na kvalitě svých účinků. Sklizeň shlukujících se bobulí z této trnité rostliny je obtížná, ale ne nemožná.

rakytníková šťáva
Zdroj foto: Andrey Aboltin / Shutterstock.com

Recepty z rakytníku

Konzumace rakytníku je nejúčinnější z jeho čerstvých plodů nebo z rakytníkové šťávy. Oblíbené jsou i výrobky jako jsou:

  • rakytníkový čaj
  • marmeláda z rakytníku
  • rakytníkový liker

Abyste využili jeho účinků co nejvíce, při lisování šťávy z plodů zbylé slupky nevyhazujte. Nechte je pořádně osušit, následně je rozemelte na prášek. Ten můžete přidat do jídel nebo v kombinaci s olivovým olejem ho můžete použít na pokožku či bolavé klouby.

Rakytník je jedna velká výhoda sama o sobě, nejenom že je nenáročný na pěstování, ale jeho zdravotní účinky jsou k nezaplacení.

Zdroje: healthline.com, gardeningknowhow.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)