Slaný koláč quiche si oblíbíte po prvním kousku. Pokud už máte dost sladkých moučníků, vyzkoušejte recept na kiš, který je vynikající. Koláč je vhodný k oslavě i pro každou návštěvu.
Obzvláště v letním období, kdy jsou ingredience čerstvé a chutné, se hodí si připravit něco dobrého na zub. Pojďme se podívat na historii delikatesy, která je dnes oblíbená po celém světě! Na konci naleznete, jak si quiche připravit.
O quiche
Quiche Lorraine, jak se původně tento pokrm jmenuje, pochází z francouzského Lotrinska – v originále Lorraine. Lahodný pokrm, co se česky vyslovuje „kiš“, má podle legendy své základy právě tam. Možná ale jeho původ bude ještě o něco složitější, neboť již během 14. století podobné slané koláče připravovali Angličané. Ti do nich ale dávali maso a ryby, toto ve francouzské dobrotě nenaleznete. Ještě zajímavější je možnost, že byl koncept ovlivněn německou nadvládou Lotrinska. Napovídá tomu i název koláče – jeho jméno se totiž zřejmě vyvinulo z německého slova „kuchen,“ což je česky „koláč.“
Anglická podoba koláče je dokonce zaznamenána i v historických pramenech – prý již v roce 1399, kdy byl korunován Jindřich IV., byl při této příležitosti podáván jakýsi sladký koláč. Ten ale na rozdíl od jeho francouzské podoby obsahoval med a šafrán. Francouzský quiche tedy s tím anglickým zřejmě nebude mít mnoho společného.
Původní recept quiche
I když si dnes pod touto dobrotou představíme nejspíše lahodné a křupavé těsto, původní quiche byl z chlebového těsta. To se postupným zdokonalováním vyvinulo v dnešní velmi křupavou a křehkou krustu právě velmi typickou pro tuto delikatesu. Těsto na quiche je dnes mnohem lahodnější než jeho původní chlebová podoba.
Postupně se tento koláč rozšiřoval do celého světa. A stejně tak jeho podoby – zatímco původně se quiche Lorraine připravoval ze smetany, vejce a slaniny, dnes je již v jeho konceptu často obsažen i sýr. Dodnes je koláč z chlebového těsta připravován v Bádensku, poblíž Bodamského jezera na pomezí Německa, Rakouska a Švýcarska.
Druhy quiche
Hledáte pravý postup výroby quiche? Tradiční postup je velmi těžké nalézt, protože jak tento slavný pokrm obletěl celý svět, každý si jej přiblížil své kultuře a chuťovým preferencím. Po druhé světové válce se totiž tento slaný koláč rozšířil doslova do všech koutů světa. Nejvíce si jej oblíbili Američané, kteří v době hippies tento pokrm s oblibou připravovali. Originální quiche Lorraine se tak setkal s mnoha obměnami. Můžete jej ochutnat jako:
- špenátový quiche,
- brokolicový,
- houbový,
- s plody moře,
- cuketový.
Každá kultura si něco přidala, ale originál zůstal jen jeden, a to ten francouzský quiche.
V Americe má tento koláč, co je vynikající za tepla i za studena, dokonce tak velkou oblibu, že se zde každoročně 20. května několik gastronomických firem předhání v tom, kdo na svátek francouzského koláče napeče větší dobrotu. Slaný koláč zde totiž v tento den slaví svůj vlastní svátek.
Zatímco se bavíme o tradiční přípravě, mnohé jistě napadá, že jeho název je velmi podobný s pojmem, co známe z Jižní Ameriky. Quiche se špenátem, cibulí ani jinými dalšími ingrediencemi ale rozhodně nemá co do činění s původními domorodými obyvateli střední a severní Guatemaly. Jejich kmen je totiž označován jako Quiche. Podobnost je ale čistě náhodná.
Recept na quiche Lorraine
Dost už bylo povídání, nyní přejdeme k praxi. Jdeme si připravit klasický quiche Lorraine. Příprava není složitá a chuť koláče si velmi oblíbíte!
Suroviny
Na přípravu tohoto francouzského koláče quiche budeme potřebovat:
- 20 dkg hladké mouky,
- 6 vajec,
- 10 dkg másla,
- 2 lžíce olivového oleje,
- lžičku soli,
- 8 plátků slaniny,
- 450 ml smetany 33 %,
- 2 cibule,
- 15 dkg strouhaného sýra,
- špetku muškátového oříšku,
- polohrubou mouku na vysypání formy,
- pepř.
Pokud nebudete chtít připravovat vlastní těsto, můžete vyzkoušet i variantu quiche z listového těsta. To se hodí zejména pokud s přípravou začínáte a bojíte se, že byste vlastní těsto nezvládli. Klasický quiche pak můžete dle libosti obměňovat se sezónní zeleninou a připravit si tak dýňový, s cuketou, nebo pórkový.
Postup přípravy
- Nejprve zpracujte máslo, hladkou mouku a špetku soli. Poté přidejte 7 lžic studené vody a utvořte hladké těsto.
- Těsto nechte odpočinout v lednici alespoň čtvrt hodiny.
- Nachystejte si koláčovou formu a vymažte ji máslem a vysypejte polohrubou moukou.
- Troubu si předehřejte na 200 stupňů Celsia.
- Vyválejte vychladlé těsto do tvaru koláčové formy.
- Na pánvi si orestujte slaninu.
- Na másle opékejte cibuli dozlatova. Poté k ní přidejte slaninu.
- Dno těsta popíchejte vidličkou a položte na něj pečicí papír. Ten zatižte fazolemi. Pečte 20 minut. Poté papír s fazolemi odejměte a pečte ještě 5 minut.
- V míse ušlehejte vejce, smetanu, cibuli a polovinu dávky sýra. Přidejte sůl a pepř. Naplňte touto směsí koláč. Posypejte náplň zbytkem sýra.
- Pečte v troubě na 180 stupňů Celsia zhruba 25 minut.
- Nechte koláč vychladnout ve formě a poté krájejte a podávejte na talířích.
Jak podávat quiche?
Vláčný koláč není dobré příliš přepéct. Skutečně dodržte dobu, po kterou má být v troubě, a poté jej nekompromisně vyndejte. Koláč je typický pro svou vláčnost zejména ve svém středu, kde bývá pružný. Přesušený koláč ztrácí také na chuti.
S krájením koláče rozhodně nepospíchejte. Vhodné je počkat alespoň čtvrt hodiny, než se do něj pustíte. Díky tomu, že chvíli počkáte, bude držet pohromadě nejen náplň, ale i korpus.
Už se těšíte, až si vytvoříte klasický koláč? Quiche můžete samozřejmě obměňovat podle chuti. Tento koláč je původním francouzským, kdy je quiche cibulový obohacen pouze o chuť smažené slaniny. Quiche se slaninou se podává s francouzskou vekou nebo se salátem. Nejčastěji se k jeho konzumaci podává bílé víno.
Lotrinsko tento slaný koláč miluje a lidé jej používají jako oběd, večeři, nebo jako pohoštění při slavnostních událostech. Koláč se slaninou si můžete připravit i vy, je to původní a tradiční koncept. Když se ale vypravíte do Lotrinska a na quiche se zeptáte, budete překvapeni. Každá rodina má totiž svou vlastní obměnu. Existuje například koláč se špenátem, se švýcarským sýrem, nebo domácí paprikový quiche.
Jak na nejlepší quiche?
Jak jsme již zmínili, quiche je sice původní, vy si jej ale můžete obměnit podle vlastních chuťových preferencí. Bezlepkový quiche vytvoříte velmi snadno, pouze vám doporučíme použít silikonovou formu na koláč. Při sklizni se pak hodí například rajčatový quiche s cibulí a sýrem. Není problém si vytvořit i originální chřestový quiche, na který postrouháte parmazán. Mnozí lidé si pochvalují i obměnu, kdy je použito maso z ryb – například quiche s lososem.
Dali byste si dnes na oběd nebo večeři něco zatím nevyzkoušeného? Pusťte se do přípravy tradičního francouzského slaného koláče quiche. Překvapí vás plnou chutí a také tím, že si jej můžete vychutnat nejen za tepla, ale lahodný je i jako svačina na cesty. Vynikající chuť se hodí i na slavnostní příležitosti, kdy je každý doslova přecpaný sladkostmi a uvítá slanou dobrotu z domácí kuchyně.
Přejeme vám dobrou chuť!
Zdroj: spendwithpennies.com, bbcgoodfood.com
Další tipy na jídla