Skvrny na oblečení vás mohou potrápit. Pokud se vám podařilo ušpinit oblečení, stále není nic ztraceno, vaše oblečení můžete zachránit. Jak odstranit skvrny z oblečení?
Pokud máte doma dítě, domácího mazlíčka, vášnivého kuchaře nebo jste sami magnetem na drobné nehody určitě čas od času bojujete se skvrnami na oblečení, které ne a ne pustit. A zatímco oblečení bledne a rozpadá se, skvrny vesele zůstávají dál. Existuje mnoho tipů a triků na jejich odstranění a dnes možná objevíte jeden nový.
Skvrny na oblečení
Během léta jste nejspíše nashromáždili skvrny na oblečení od různých druhů ovoce či ovocných šťáv, zmrzliny, bláta nebo mokrého písku. Může jít také o:
- mastné skvrny na oblečení,
- skvrny od potu,
- skvrny od oleje na oblečení.
A přesně tyhle skvrny nejčastěji urputně drží. Jak tedy vyčistit skvrny na oblečení? K jejich odstranění můžete použít různé speciální čističe, které seženete v každé drogerii. Tyto chemické koktejly však bývají dost drahé a často obsahují látky, které mohou způsobovat podráždění, a jsou tak původcem různých alergií či ekzémů. Alternativou je používání přírodních prostředků, které však někdy nedosahují požadovaného výsledku. Přesto přinášíme několik tipů, jak se skvrnami zatočit, a ušetřit přitom přírodu, své zdraví i peněženku.
TIP: Jak jednouše odstranit žvýkačku na oblečení?
Skvrny z oblečení odstraňujte rychle
Čím dřív, tím líp. Hned když skvrnu objevíte, zaperte ji ručně se žlučovým mýdlem v horké vodě (neplatí však pro krev – tu vždy předpírat ve studené!) a následně vyperte jako obvykle. Tento postup bude nejlépe fungovat na různé mastné skvrny, které pak zmiznou.
Čištění oblečení od ovoce
Pokud však na vašem tričku či kalhotách skončí kus ovoce, pokapejte skvrnu citronem nebo zaperte s kyselinou citronovou. Nechte chvíli působit a vyperte jako obvykle. Žlučové mýdlo i kyselinu citronovou seženete v každé drogerii a bude vás stát jen pár desítek korun.
Přírodní čištění skvrn na oblečení
Přemýšlíte jak odstranit skvrny z bílého oblečení? Se skvrnami na bílém nebo světlém prádle vám pomůže ten nejlevnější a nejdostupnější prostředek – slunce. Nejprve skvrny vyperte jedním z výše uvedených způsobů a pak mokré prádlo rozprostřete na přímé slunce. Možná budete muset tento postup několikrát opakovat, ale měli byste pozorovat výrazné blednutí skvrn. Tato metoda však bude účinnější na horkém letním slunci, než v zimě, kdy sluneční paprsky nemají takovou intenzitu.
TIP: Jak na ekologické uklízení bez chemických prostředků?
Perkarbonát sodný na skvrny od oblečení
I přes předpírání, namáčení a používání různých domácích prostředků se může stát, že budete neustále vytahovat z pračky flekaté kousky. V tom případě je na místě vytasit nejtěžší kalibr – jmenuje se perkarbonát sodný. Jeho název je složitý, ale je dobré si ho zapamatovat, protože vám může pomoci tam, kde ostatní prostředky selhávají. Jedná se sice o chemickou sloučeninu, ale při praní se rozkládá na sodu a peroxid, takže je ekologický a biologicky odbouratelný. Perkarbonát je vlastně bělidlo, které se používá jako součást mnoha komerčních čisticích prostředků.
Jak na chemické čištění oblečení perkarbonátem?
Můžete jej přidat přímo k pracímu přípravku do pračky (asi 3 lžíce), ale pozor – účinkuje až při vyšších teplotách, od 60 stupňů. Nejvíce jej využijete při praní skvrn od bílého prádla, plen či utěrek, ale můžete jej přidat i k prádlu barevnému (stačí 1 lžíce na pračku).
Pokud i přesto skvrny zůstanou, zkuste použít perkarbonát v plné síle. Předtím, než se pustíte do tohoto procesu, zvažte, zda to vámi vybrané oblečení přežije. Protože se jedná o velmi silnou látku, je možné, že některé barvy či materiály (hlavně ty s umělými vlákny) na tento zásah nebudou vhodné. Pokud se rozhodnete to zkusit, dejte do kýble flekaté oblečení nebo utěrky, nasypte perkarbonát a zalijte vroucí vodou. Dávkování je asi 2 lžíce perkarbonátu na 2 litry vody. Dolijte tolik horké vody, aby bylo všechno prádlo ponořené ve vodě a nechte odstát. Pak vyperte v pračce jako obvykle. Pokud ani po tomhle přímém zásahu skvrny nepustí, začněte se s nimi kamarádit, protože je máte nejspíš už napořád.
Kde koupit perkarbonát sodný?
Samotný perkarbonát sodný nejspíše nekoupíte v běžné drogerii. Pokud budete číst etikety, najdete jej jistě jako součást mnoha bělidel, ale poměr cena/množství bude určitě několikanásobně vyšší, než když zapátráte ve specializovaných e-shopech, a objednáte si jen perkarbonát.
Perkarbonát sodný je vhodný na praní i mytí
Pokud nepotřebujete bělit kopy světlého prádla, i přesto se vám perkarbonát bude doma hodit. Můžete jej využít jako prostředek do myčky nádobí! V tom případě však nezapomeňte nastavit teplotu mytí na 60 a více stupňů, většina automatických programů totiž myje nádobí jen na 45 – 50 stupňů. Jedna lžíce perkarbonátu vám tak udělá stejnou službu jako tableta do myčky s tím rozdílem, že perkarbonát vás vyjde mnohem levněji a navíc je ekologický!
Trápí vás vybledlé oblečení? Přečtěte si článek: Oživujeme staré a vybledlé oblečení
Zdroj: autorský text