Prvosenka jarní nebo petrklíč je zdraví velmi prospěšná pro svůj vysoký obsah vitamínu C. Posílí imunitu a uvolní dýchání. Kdy kvete a jaké jsou její léčivé účinky?
Prvosenka jarní
Krásně žlutá a příjemně vonící prvosenka jarní patří mezi první symboly jara. Stará pověra říká, že vyrostla na místě, kde svatý Petr odložil klíč, a proto ji mnozí znají pod její přezdívkou petrklíč. Věděli jste však také, že tato rostlina má silné léčivé účinky a má v léčitelství mnohostranné využití?
Co obsahuje?
Prvosenka jarní je krásná rostlinka s jemnými květy, která v sobě ukrývá silici, glykosidy, éterický olej, sacharidy a mnoho dalších prospěšných látek, jako jsou draslík či vápník. Je také bohatým zdrojem vitamínu C a betakarotenu. Díky tomu skvěle posiluje imunitní systém a má antioxidační účinky.
Její nejzajímavější složkou je však saponín, který má blahodárný účinek na dýchací cesty. Ulehčuje vykašlávání a pomáhá tělu v boji se zápalem plic.
Hlavní výhody prvosenky
Krom toho, že prvosenka jarní pomáhá při bronchitidě a jiným potížím s dýcháním, má pozitivní účinky i na další lidské neduhy:
- lidé ji používají na zmenšení příznaků astmatu,
- používá se i při černém kašli, chřipce nebo prochladnutí,
- využijete ji i při potížích se spánkem,
- zklidňuje epilepsii a různé druhy neuróz,
- nečistí jen dýchací cesty, ale také krev.
Jak používat prvosenku jarní
Čaj z prvosenky jarní
Nejčastěji se setkáte s prvosenkou jarní ve formě bylinného odvaru. Přidává se také do mnoha sypkých čajových směsí. Můžete si ji na louce nasbírat i sami. Nejčastěji se používají čerstvé květy, ale klidně můžete využít rovnou celou rostlinku.
Prvosenka výborně chutná v kombinaci s jinými bylinkami, do čaje si tedy můžete kromě ní přidat i plicník, podběl, bazalku, mateřídoušku, jitrocel či tymián.
Při přípravě bylinkového čaje stačí vzít půl hrsti sušených bylin a zalít půl litrem horké vody.
Bylinková koupel
Prvosenku jarní nemusíte však užívat pouze vnitřně. Květy této rostliny se používají i do bylinných koupelí, které nejlépe pomáhají, pokud si je děláte alespoň jednou týdně – a nejdéle po dobu 20 minut.
Napusťte si vanu horkou vodou a přidejte 2-3 hrsti sušených bylin. Můžete je tam nechat vyluhovat a poté vyjmout. Nebo je nasypte do bylinkového sáčku, který nechte po celý čaj plavat ve vaně.
Tinktura z petrklíče
Na přípravu tinktury z petrklíče budeme potřebovat alkohol a větší množství bylin petrklíče (mohou být čerstvé i sušené). Nastříhané květiny a stonky vložíme to skleněné nádoby a zalijeme dostatečným množstvím alkoholu. Takto připravenou nádobu necháme na slunci macerovat alespoň 2-3 týdny, klidně i 1 měsíc. Potom scedíme do menší nádobky a můžeme hned používat.
Použití: pro vnitřní použití se může používat při onemocnění plic, kašli, problémech s průduškami. Doporučená je i tehdy, pokud vás trápí močové kameny, protože petrklíče přispívá k rozpadu. Tato tinktura je také skvělým pomocníkem při vypadávání vlasů. Stačí ji smíchat s vodou (poměr 1:3) a vmasírovat do pokožky hlavy.
Využití petrklíče je opravdu všestranné, kromě zmíněných produktů, ji také můžete přidávat do jarních salátů nebo z ní vyzkoušejte vyrobit víno, které se doporučuje hlavně při onemocněních srdce.
Znáte prvosínku jarní a sbíráte ji na jaře v přírodě? Jaké další produkty kromě čaje z ní využíváte?
Zdroj: pfaf.org
Další tipy na články