V posledních letech se oblíbenými stávají speciální kompostéry do bytu. Výhodou je, že zpracujete značné množství běžného odpadu, přičemž získáte skvělé hnojivo. Ačkoliv se může zdát podivné pořídit si domů kompostér, není důvod se obávat. Celý proces je totiž opravdu jednoduchý.
Domácí kompostování
Součástí zahrad mnohdy bývá klasický kompostér, ovšem pořídit si ho můžete i do bytu. Je to skvělou možností pro každého, kdo chce omezit množství odpadu, co po sobě zanechá. Jestliže vás tedy zajímá zero waste, tedy co největší omezení vyprodukovaného odpadu, pak je tento speciální kompostér přímo pro vás.
Mnohdy si totiž ani neuvědomíme, kolik za den vyprodukujeme bioodpadu. Je však škoda, aby končil v kontejnerech, když ho doma můžete proměnit v cenné hnojivo. K tomu, aby kompostér fungoval, jsou nezbytné kalifornské žížaly.
Kalifornské žížaly
I žížaly, s kterými se běžně můžeme setkat venku, se živí všemožnými organickými zbytky, které najdou. Kalifornské žížaly jsou však specifické.
- Na první pohled vypadají téměř stejné, mají neocenitelnou schopnost proměnit bioodpad ve skvělé hnojivo.
- Krmit je můžete tím, co vám běžně zbude v kuchyni – slupky, odkrojky a další.
- Tito drobní tvorečkové se pak postarají o jejich zpracování.
Vytváří takzvaný žížalí čaj, odborněji nazývaný vermifluid. Ten se shromažďuje ve spodní části kompostéru, takže ho můžete snadno využívat. Obsahuje řadu důležitých živin, jedná se tak o skvělé přírodní hnojivo, kterým můžete přilepšit květinám či pěstované zelenině.
Oproti našim žížalám jsou ty kalifornské pro kompostování vhodnější, vyšlechtěny totiž byly přesně pro tyto účely. Nejenže dokážou lépe zpracovávat odpad, ale hlavně také lépe snáší podmínky, které v bytovém kompostéru mají. Již pár stovek žížal dokáže zpracovat velké množství odpadu. Přitom se nemusíte starat o rozšiřování jejich populace, ve vhodných podmínkách se totiž dokážou samy hojně množit.
Vermikompostér
Bytový kompostér je označován jako vermikompostér. Může se zdát, že takováto věc se přeci do bytu vůbec nehodí, opak je však pravdou. Tato zařízení jsou totiž vyráběna v různých stylech, můžete tak sehnat minimalistické i moderní kousky, které do interiéru nenápadně zapadnou. Jedná se v podstatě o nádobu s několika patry, ve kterých postupně dochází k rozkladu bioodpadu.
Častou obavou bývá zápach při tomto procesu, ovšem ani v malém bytě si ničeho nevšimnete. Žížaly jsou opravdu pilné, a tak během několika dní dokonale rozloží vložený organický odpad.
Kde žížaly koupit?
Vzhledem k tomu, jak oblíbené se vermikopostéry stávají, není vůbec složité kalifornské žížaly sehnat. Objednat je můžete snadno z internetu, ovšem počítejte s tím, že cena za dopravu bude vyšší, jelikož je nutné zajistit vhodné podmínky pro žížaly během doby cestování.
Zkuste se však také poptat ve svém okolí, zda se někdo domácímu kompostování nevěnuje. Mnohdy totiž není problém získat populaci žížal zadarmo, či třeba vyměnit za něco jiného, co můžete nabídnout. Pro začátek vám postačí sto až dvě stě žížal, které se poté ve vašem vlastním vermikompostéru rozmnoží.
Podmínky pro život žížal
Vzhledem k tomu, že jsou kalifornské žížaly přímo určeny k domácímu kompostování, nemusíte se bát složitých podmínek a péče o ně. Zcela jim vyhovuje pokojová teplota do 30 °C, ovšem zvládnou i chlad do 0 °C. Nejproduktivnější jsou v teplotách 15–25 °C.
V létě se vyhněte přímému slunečnímu záření, kompostér se totiž rychle vyhřeje a žížaly se tak přehřejí. Důležitá je také vhodná vlhkost, která by se měla pohybovat od 55 do 80 %. Vermikompostér si můžete vyrobit také svépomocí, pozor však dejte na to, aby měl dostatek průduchů pro prostup vzduchu.
Kompostéry do bytu jsou skvělou vymožeností, která vám pomůže minimalizovat vyprodukovaný odpad. Péče o žížaly přitom vůbec není složitá, snadno tak získáte cenné přírodní hnojivo. Celý proces probíhá uvnitř nádoby, není tedy důvod obávat se nepořádku či zápachu.