Praha – návštěvu našeho hlavního města by si neměl nechat ujít nikdo. Vypravte se do víru velkoměsta a při svých toulkách Prahou navštivte památky, které stojí za vidění.
Přinášíme vám seznam těch, které při svých toulkách Prahou zkrátka a dobře nesmíte minout.
Pražský hrad
Praha je krásná, stověžatá a z každého jejího kousku je cítit historie. Zejména pokud se touláte po jejím centru. Při svých procházkách musíte zavítat na Pražský hrad. Nejenom, že je největším hradním areálem na světě, ale také v něm jsou umístěny korunovační klenoty. A je z něj krásný výhled na město.
Malá Strana
Po návštěvě Pražského hradu se můžete vydat Malou Stranou až ke Karlovu mostu. Malá Strana je malebnou částí Prahy, o níž ve své knize psal i známý český autor Jan Neruda. Jste-li fanoušky jeho literárních děl, určitě na Malé Straně poznáte celou řadu domů. Bez nadsázky je Malá Strana jednou z nejkrásnějších pražských čtvrtí.
Karlův most
Příjemnou procházkou se z Malé Strany dostanete až na Karlův most, jenž je sice obsypán turisty a neustále po něm chodí davy lidí, ale i přesto má své kouzlo, o které byste se neměli nechat připravit. Jedná se o důležitou spojnici mezi Malou Stranou a Starým Městem. Pravděpodobně víte, že za jeho výstavbou stojí Karel IV., po kterém byl most pojmenován.
Víte ale, že jeho výstavbu provázela celá řada magických událostí a přesně promyšlených dat a časů? A co sochy na Karlově mostě? Dokážete alespoň některé z nich rozeznat? Celkem se na Karlově mostě nachází 30 barokních soch.
Pražský Orloj
Z Karlova mostu můžete plynule pokračovat až do Starého Města. To si vás získá svou architekturou a atmosférou. Doslova při každém kroku na vás bude dýchat historie. Ve Starém Městě rozhodně stojí za podívanou poklad hlavního města, kterým je bezesporu Pražský Orloj. Ten se nachází na Staroměstském náměstí a každou hodinu se kolem něj shromáždí velké uskupení turistů, aby si mohli vychutnat netradiční podívanou.
Pražský, někdy též Staroměstský, Orloj ale neslouží k pouhému měření času. Na jeho několika cifernících můžete určit jaký je měsíc, v kolik hodin zapadá Slunce, zda je den či noc a v jaké fázi je aktuálně Měsíc. Na stroj, který byl sestaven v roce 1410, to není špatné, že?
Další památky Starého Města
Ve Starém Městě se dále nachází:
- Dům U Černé Matky Boží,
- Prašná Brána,
- Obecní dům,
- Karolinum,
- Klementinum,
- Dům U Kamenného zvonu,
- a další.
Všechna tato místa byste při svých toulkách Prahou neměli minout. Dům U Černé Matky Boží je významnou českou kubistickou stavbou, Prašná Brána byla místem, kudy se za starých časů do hlavního města vjíždělo, Obecní dům je nádherná secesní stavba, která rozhodně stojí za návštěvu. Karolinum je pojmenováno po Karlu IV. a jedná se o historické sídlo Karlovy univerzity. Klementinum je bývalá jezuitská kolej a skládá se z několika barokních budov. Dům U Kamenného zvonu je významnou gotickou památkou a nyní slouží jako galerie.
Vyšehrad
A samozřejmě nesmíme opomenout ani zmínku o Vyšehradu. Právě z této skály, která se vypíná nad řekou Vltavou, totiž podle pověsti skočil Šemík s Horymírem. Nyní se na Vyšehradě, kromě pozůstatků hradu, nachází také hřbitov, na němž jsou pochování významní Češi, a také bazilika svatého Petra a Pavla, která Vyšehradu propůjčuje onu majestátní siluetu. Co by vám při toulkách po pražském Vyšehradu nemělo ujít, jsou ale také krásné výhledy do okolí.
Praha je nádherným městem, které je protknuto historií a zejména v historickém centru narazíte na uličky a krásné stavby, které si zamilujete. Chcete-li si Prahu vychutnat všemi doušky, jedno odpoledne vám na to rozhodně stačit nebude.
Zdroj: praha.eu