Bydlení

Jak často byste měli prát povlečení a bytový textil?

Jak často převlékáte peřiny a měníte povlečení? A co další bytový textil? Záclony, závěsy, deky, přehozy, ručníky a podobně? Pojďme se zblízka podívat na to, jak často byste měli bytový textil prát abyste zabránili prachu, ale zároveň si neseprali vaše oblíbené huňaté deky a ručníky.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Perte správně

První věc, kterou musíte při praní bytového textilu dodržovat, je správný postup při praní. Zkoumejte cedulky a symboly na nich, protože díky nim zjistíte, že některé deky nesnáší aviváže, protože po nich ztratí svou měkkost, a dokonce je může i poškodit.

Také je důležité veškerý bytový textil před praním důkladně vyklepat a následně rozložit do pračky. V žádném případě pračku nepřecpávejte, snížili byste tím její hlavní úlohu: vyprat prádlo tak, aby bylo čisté a voňavé. V případě, že máte malou pračku a chcete najednou vyprat více dek, ručníků nebo povlečení, perte raději nadvakrát.

Jak často měnit ložní prádlo

Věděli jste, že vaše tělo je schopné během spánku vypotit až jeden litr potu? Schválně si pro lepší představu nalijte do odměrky litr vody nebo se podívejte na balení mléka. Ano, litr je opravdu hodně. Ve vaší posteli se také množí bakterie. Proto odborníci doporučují měnit povlečení a prostěradla jednou týdně. Ale z průzkumů jasně vychází najevo, že většina lidí mění povlečení jednou za měsíc. Jak jste na tom vy? Měníte povlečení a prostěradla každý týden nebo patříte k průměru a měníte je pouze jednou za měsíc?

Praní a sušení ložního prádla

Jakmile ložní prádlo převlečete, a to použité nachystáte do pračky, ujistěte se, že ho perete správně.

  • Bavlněné povlečení perte na 60 °C a u jiných druhů látek se řiďte pokyny na cedulkách.
  • A aby si vaše prádlo zachovalo co nejdéle příjemnou a svěží vůni, používejte při praní aviváž.
  • A i pokud máte sušičku, dávejte v případě ložního prádla přednost možnosti sušení na čerstvém vzduchu.
  • Prádlo se vám krásně proschne, a navíc se i vyvětrá.
Zdroj foto: Evgeny Atamanenko / Shutterstock.com

Ručníky pravidelně obměňujte a správně perte

A stejné pravidlo platí i u ručníků. Jsou také živnou půdou pro bakterie všeho druhu a je doporučováno prát je každý týden. Pokud navíc máte speciální ručníky na obličej, ty vyměňujte každý druhý den. A jak prát ručníky, aby vám co nejdéle vydržely?

  • Na jejich praní je nejlepší používat tekutý prací prostředek a teplotu praní navolit alespoň na 40 °C.
  • Díky tomu se ručníky zbaví všech nechtěných bakterií a budou připraveny na další použití.
  • A rozhodně nepoužívejte aviváž – ta je totiž nepřítelem savosti a ručníky kvůli ní přicházejí o svou nejdůležitější vlastnost.

Závěsy a záclony potřebují méně péče

Oproti ručníkům a ložnímu prádlu, vyžadují záclony a závěsy mnohem méně péče. Je doporučováno prát je pouze dvakrát ročně. Ovšem existují dvě výjimky: záclony a závěsy v kuchyni a v domácnostech kuřáků. V kuchyni jsou textilie na oknech vystaveny mnohem větší mastnotě a pachům než například v ložnici. A v domácnostech kuřáků mají zase tendence chytat žlutý odstín.

Proto je v těchto dvou případech perte alespoň jednou za tři měsíce a pokud si to situace žádá, tak i častěji. Závěsy i záclony rozhodně nikdy nesušte v sušičce, ale rovnou je mokré z pračky pověste zpátky na své místo a nechte je samovolně uschnout. Tak se vyhnete i jejich zbytečnému žehlení, a navíc si provoníte celý byt, až vám budou schnout na oknech.

Správné skladování bytového textilu

Chcete, aby si váš bytový textil udržel příjemnou a svěží vůni, zatímco je uložen ve skříni? Vsaďte na babské rady a položte k nim obyčejné toaletní mýdlo. Příjemně provoní všechen textil. Druhou variantou jsou i speciální vonné sáčky, které jsou k dostání v drogeriích.

Neopomíjejte textil ve vaší domácnosti a pravidelně ho vyměňujte a perte. Odměnou vám bude méně bakterií a svěží vůně.

TIP: Slyšeli jste už o puffy vlně? Vyzkoušejte zábavné pletení a vytvořte si třeba nový pohodlný polštář do domácnosti.

Zdroj: kupi.cz, cleany.cz, cleanipedia.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)