Věda a pokrok přinesly vysvětlení nejrůznějších fyzikálních jevů, jež se v přírodě dějí. Moderní lidé jsou proto v mnohém poučenější než generace před nimi. Přesto i v době rozvoje internetu a letů do vesmíru spousta lidé věří na pověry, které vznikly v dávné minulosti. Které to jsou?
Černá kočka přes cestu
Jedete si tak v pohodě ve svém automobilu a najednou vám přes cestu přeběhne černá kočka. Když to ve zdraví přežije, protože jste stihli včas zareagovat a přibrzdit, nejspíš si pomyslíte něco o tom, že kočka takové barvy, přebíhající silnici, vám přinese nejspíš smůlu. Pokud této pověře věříte, budete mít zbytek dne pokažený a každou jeho chvíli budete na černou kočku myslet. Když ale pohlédnete vlevo a třikrát si odplivnete, tak kouzlo ztratí svoji moc. Asi to chce vyzkoušet v praxi.
Pověra údajně vznikla podle události, jež má souvislost s anglickým králem Karlem I. Stuartem, jemuž zemřela jeho milovaná kočka, načež on začal tvrdit, že tím odešlo všechno štěstí. Pravdou je, že jeho konec byl poněkud neslavný na popravišti.
Klepání na dřevo
Jestliže nechcete něco zakřiknout, pověra radí zaklepat vyřčené na dřevo. Není-li po ruce, stačí si třikrát klepnout třeba na čelo, výsledek by měl být stejný. Původ této pověry zřejmě vychází z toho, že při modlení růžence se člověk dotýká krucifixu, jenž často ze dřeva dříve býval.
Králičí pacička
Zní to poněkud morbidně, ale lidé v minulosti věřili, že králičí pacička z mrtvého zvířete by měla přinášet štěstí a chránit je před zlými silami. Pověra je to stará, snad pochází ještě ze starověku, kdy králík patřil mezi oblíbené talismany. Mít něco z něho u sebe pak lidi ubezpečovalo v tom, že kousek jejich ochranné síly se přenese i na ně.
Rozbité zrcadlo
Také s hrůzou trnete, když rozbijete zrcadlo? Mělo by vám podle pověry totiž přinést sedm let neštěstí. Jestliže se vám však podaří posbírat všechny střepy a ty pak zakopat někde venku, nejlépe na své zahradě, štěstí by vám mělo vydržet.
Nešťastný pátek třináctého
Když se podíváte na kalendář a je na něm datum pátek 13., možná byste raději ten den ani nikam nevycházeli a přečkali ho v bezpečí svého domova. Pověra, že pátek třináctého nosí smůlu, má reálný základ – 13. října 1307 začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním řádu templářů, což vyvrcholilo jejich zatčením a upálením.
Deštník rozevřený v místnosti
O deštníku rozevřeném v místnosti se říká, že nosí smůlu. Pověra pravděpodobně vznikla už ve Starém Egyptě, kdy se deštník využíval hlavně jako slunečník, tedy jako ochrana před ostrými slunečními paprsky. Jestliže byl však rozevřený uvnitř budovy, urazili tím poddaní egyptského faraona boha Slunce.
Rozsypaná sůl
Převrhnutí slánky značilo odjakživa smůlu. Abyste ji ale zažehnali, stačilo vzít z rozsypané soli špetku a tu pak hodit přes levé rameno. A bylo to – štěstí by se vás mělo držet i nadále. Jak je vidět, uměli si naši předkové poradit i v takových situacích.
Řasa spadlá z oka
Zajímavá pověra je v souvislosti s vypadlou řasou. Pokud se tak stane, vy ji sfouknete a budete si zároveň něco přát, vyplní se vám to. Druhá varianta říká, že je třeba ji hodit za sebe, aby se vám přání vyplnilo. Zřejmě je třeba vyzkoušet obě možnosti, která funguje více.
Kdy ptáci přinášejí štěstí
Štěstí přinášejí také ptáci. Jenže to by vás museli v letu pokálet. Na první pohled to sice vypadá jako velká smůla, ale říká, že by měla být vyvážena právě štěstím, které na vás někde čeká.
Kterým pověrám věříte vy sami? Nebo jste racionální člověk, který v nich shledává jen zábavný pozůstatek z minulosti?