Pomalu ale jistě se blíží podzim – a je třeba jednotlivé stromy a keře před dlouhým odpočinkem dát zase do pořádku a ošetřit je před dlouhou zimou. Jaké postřiky do zahrady na podzim volit?
Na trhu je velké množství různých postřiků, které vám nabízí ochranu a preventivní opatření. Ne každý z nás je ale vyučený zahradník, aby si dokázal poradit sám. Proto se často ptáme svých blízkých na zkušenosti s jednotlivými produkty – nebo se informujeme na prodejně a necháme si prostředek na daný problém doporučit. Péče o zahradu před zimou je důležitá. Pojďme se tedy podívat co s tím můžete udělat.
Co dělat před pozdzimním postřikem stromů
Před tím, než začnete stromy stříkat, musíte udělat pár základních kroků:
- Posbírejte postupně opadané listí.
- Odstraňte zbytky seschlých plodů.
- Pokud narazíte na větve zničené česáním plodů nebo počasím, tak je určitě zkraťte. Stromu se tím uleví a na jaře vám narostou krásné nové větvičky.
- Pokud se na kůře stromu objevily nějaké oděrky, musíte zajistit jejich ošetření a aby k odírání už nedocházelo.
Pokud tohle všechno máme hotovo, můžeme se vrhnout na postřiky.
Tip: Podzim je ideální čas na sázení nových ovocných stromů
Postřik na houbové choroby
Tenhle problém trápí většinu zahrádkářů. Houbové choroby často přezimují na listech, které vám poté opadají na zem. Nebo je můžeme nalézt na seschlých plodech, které přenesou chorobu i v příštím roce. Také se udržují na kůře v jednotlivých šupinkách, k nimž se těžko dostaneme.
Často se tahle choroba objevuje u jabloní a hrušní, na listech peckovin či u ořešáku. Pokud téhle chorobě nezabráníte teď na podzim, tak se vám na jaře rozjede ve velkém. Proto je vhodné použít některý z postřiků na houbové chorobyt, využít můžete třeba měďnatých fungicidů. Postřik proti houbovým chorobám můžete použít po opadu listí, a hlavně za suchého počasí.
Doporučovány jsou například Champion 50 nebo Kuprikol 50.
Postřik proti kadeřavosti listí
Tohle je nejčastější onemocnění broskvoní. Opět je vhodné použít měďnaté fungicidy. Důležité je pečlivě postřik proti kadeřavosti nastříkat do celé koruny stromu. Doporučovány jsou například tyto produkty: Cuprocaffaro, Flowbrix, Funguran-OH 50 WP, Champion 50 WP, ale určitě byste našli i spoustu dalších.
Kdy použít postřik proti kadeřavosti?
I když by se ošetření proti kadeřavosti mělo dělat na jaře, doporučuje se provádět i na podzim po opadu listí za suchého počasí.
Kombinace hnojiva a postřiků
Tak jako lidé berou různé vitaminy, tak i stromy potřebují po náročném plození úrody opět obnovit a vyživit. Proto je vhodné použít i k postřikům hnojení. Mezi oblíbené patří hnojivo “Podzimní výživa Hortilon“. Je vodné jak pro výživu stromů, tak i trávníků či dřevin. Tím, že obsahuje nízké množství dusíku a velké množství draslíku dosahuje toho, že rostliny či stromy už dál nerostou. Zaručuje tím úspěšné přezimování.
Natírání stromů vápnem
Velké výkyvy počasí přes den a v noci způsobují u stromů namrzání kmene, což stromu velice škodí, a poté kmeny praskají. Namrzání nejčastěji napadá třešně, višně a meruňky. Ideální je teda natírání kmenů stromů vápnem na podzim, předejdete tak problému s praskaním kmenů.
Zdroj: hobby.blesk.cz, zahradnickakucharka.cz, bydleni-ok.cz