Pravidelné sekání trávníku pomáhá udržovat zahradu ve skvělém stavu, a to od jara až do podzimu. Mnohdy je posekaná tráva považovaná spíše jako odpad a nevíme si rady, kam s ní. Na zahradě pro ni však najdete několik skvělých využití a možností, jak trávu zpracovat. Díky tomu už nebudete muset řešit, kam posečenou trávu dát.
Mulčovací hmota
Posekanou trávu můžete využít v podstatě kdekoliv, kde jindy využíváte mulčovací kůru. Použít lze čerstvou i lehce zavadlou trávu, a to na různé záhony. Postará se o to, že zemina zůstane vlhká a omezí růst plevelu. Přidejte však pouze tenkou vrstvu, velké množství by mohlo začít plesnivět. Tráva se po několika dnech rozloží a stane se tak přírodním hnojivem.
Tento způsob mulčování se skvěle hodí pod ovocné stromy a keříkové rostliny. Trávu ovšem můžete využít třeba také k vinné révě či rajčatům. Postará se o to, aby rostlina dostala dostatek živin. Neumisťujte však trávu na stinná a vlhká místa, v těchto místech se totiž často zdržují slimáci, nabídli byste jim tak skvělé útočiště.
Pro zakládání záhonu
Jestliže plánujete založit nový záhon, posečenou trávu rozhodně nevyhazujte. Bude se vám totiž hodit. Stačí na budoucí záhon položit větší vrstvu trávy. Získáte tak přírodní hubič plevele. Po několika týdnech pak totiž jen stačí trávu shrabat a prostor pod ní zrýt. Hravě se tak zbavíte všech nežádoucích rostlin, které by jinak na záhoně mohly dělat problém. Praktické je také menší množství trávy zarýt rovnou do záhonu, poslouží jako skvělé hnojivo.
Tráva v kompostu
Jestliže máte na zahradě kompost, pak vás vůbec nemusí trápit, kam s posekanou trávou. Ta se totiž do kompostu skvěle hodí. Dejte však pozor na to, abyste ji kompostovali správně.
- Je důležité vytvářet jednotlivé vrstvy.
- Tráva by tedy měla být prokládána hlínou, větvičkami, suchým listím či kuchyňským odpadem.
- Pro správné kompostování je nezbytné udržovat správný poměr materiálů, ty rozdělujeme na dusíkaté a uhlíkaté.
- Tráva patří mezi dusíkaté, proto je třeba k ní přidat ostatní materiály.
Vrstva trávy by v kompostu neměla být vyšší než deset centimetrů. Při kompostování vytváří rozkládající se tráva velké množství tepla, díky čemuž zahubí škodlivé patogeny a škůdce. Snažte se však dát pozor na to, abyste do kompostu nerozšířili semena plevelu, která by později mohla dělat problémy.
Pěstování brambor
Posečená tráva se skvěle hodí pro pěstování brambor. Postup je podobný jako při zakládání nového záhonu.
- Stačí pouze posekat vybrané místo, kde chcete brambory pěstovat, a poté na něj vložit řádky brambor.
- Na takto připravené brambory opět navrstvěte množství trávy.
Takto postupujte při každém sekání, na bramborách by totiž měla vzniknout zhruba půl metrová vrstva posečené trávy. Vše dobře prolijte a pak už stačí jen čekat. První rostliny by se měly objevit nejdříve po šesti až deseti týdnech. V období sklizně, tedy na podzim, pak stačí jen trávu rozhrnout a brambory sklízet.
Biopopelnice
Praktickým řešením je možnost trávu ekologicky zlikvidovat. V některých městech najdeme kompostárny, které zpracovávají bioodpad. Posečenou trávu tak můžete odvést na toto místo. O něco jednodušším řešením je pak pronajmout si biopopelnici ke svému domu. V období vegetace je totiž třeba sekat trávník často a může tak být náročné pokaždé trávu odvážet na speciální místo. Za malý poplatek bude popelnice pravidelně vyvážena a nemusíte se tak o nic starat.
Posečená tráva najde na zahradě různé využití. Díky tomu tak nemusíte řešit, jak se trávy zbavit. Zkuste ji raději využít jako praktického pomocníka při pěstování. Nejenže poskytuje rostlinám vhodné podmínky pro růst, ale také poslouží jako přírodní hnojivo.