Pórek je tradiční zelenina, co je pěstována v mnoha našich zahradách. Často se přidává do polévek, ale konzumuje se i syrový. Svou chutí připomíná cibuli – a stejně tak je v něm ukryto mnoho vitamínů a minerálů. Jak jej pěstovat?
Sazení pórku
Pórek je rostlina docela nenáročná na pěstování. Má nejraději lehké hlinito-písčité půdy a zvládne i chladnější podmínky. Nikdy byste jej ale neměli sadit do čerstvě nahnojené půdy. Je dobré si jej vysadit doma již dříve, třeba v lednu – a na jaro přesadit na záhon. První sklizeň pak můžete očekávat na podzim. Existuje ale také zimní pór, který se sadí v období od dubna do června, a budete ho sklízet od zimy do jara.
Jak o pórek pečovat?
Po vysazení je nutné pórku dopřát pravidelnou zálivku, aby se dobře uchytil. Následně již o něj pečujeme jako o všechny ostatní cibuloviny. Nejčastěji se konzumuje bílá část stonku, proto chceme, aby byla co nejdelší. Toho dosáhnete, když jej budete pravidelně přihrnovat. Také je potřeba půdu okolo sazenic často okopávat, jelikož vyžaduje provzdušněnou půdu, a kypřit.
Příznivé účinky pórku na lidské zdraví
Pórek je označován za vysoce dietní potravinu, který je bohatý na živiny, které lidské tělo potřebuje. Najdete v něm vitamíny A, B1 a B6, C, E, lutein, z minerálů vápník, draslík, fosfor, železo, mangan, selen. Ten je samozřejmě nejvíce obsažen v zelené části rostliny.
Pórek podporuje trávení, pomáhá při zácpě i nadýmání. Je vhodné jej konzumovat, pokud máte revma či dnu, jelikož má močopudné účinky. Zároveň vám tedy pomůže při odvodňování. Syrový pórek pomáhá i při hojení ran, jelikož má protivirové a protibakteriální účinky.
Jak bylo zmíněno, nejčastěji se konzumuje bílá část pórku, nicméně stejně zdravé jsou i jeho zelené listy, které si můžete přidat například do salátu či zeleninového rizota.