Pomněnka – její jemné kvítky ozdobí vaše zahrádky i balkonové truhlíky. Pokud žijete v domnění, že pomněnky mají pouze modré kvítky, jste na omylu. Radost vám mohou dělat i pomněnky růžové a bílé. Jak je pěstovat a na jakém stanovišti budou prospívat?
Pěstování pomněnek
Než se pustíte do sázení pomněnek, vyberte jim správné stanoviště. Pomněnkám se v přírodě skvěle daří ve stinných a polostinných stanovištích, mají totiž velmi rády vlhkost. Pokud jim ale budete dopřávat vydatnou zálivku, pokvetou vám i na slunném balkoně. Pomněnky jsou dvouleté rostliny, ale při správné péči mohou být i trvalkami. Předpěstované sazenice umisťujte do záhonů a truhlíků v září. Pokud budete sázet do truhlíků, na dno položte vrstvu štěrku. Jakmile budou sazenice v záhoně či truhlíku, je potřeba být trpěliví. Na jejich krásné kvítky se můžete těšit příští jaro.
Péče o pomněnky
Pomněnky jsou poměrně odolné rostliny. Pokud je budete pravidelně zalévat, ale ne na listy, bude se jim dařit.
Také uklízejte jejich okolí:
- sbírejte spadané listí,
- jejich okolí zryjte motyčkou,
- dopřávejte jim i hnojivo.
Nejlepší je kompost, ale samozřejmě se nebojte použít ani přípravky ze zahradnictví.
Původ pomněnek
Pokud by vás zajímalo, kde přišly pomněnky ke svému jménu, vděčí za to Řekům. Rodové pojmenování pomněnek „Myosotis“ totiž pochází z řečtiny – a znamená myší ouška. Jejich český název má připomínat milencům, aby na sebe navzájem nezapomínali. Což je mnohem patrnější z jejich anglického pojmenování „forget-me-not “, tedy doslova nezapomeň na mě. Pokud tedy chcete někomu vyznat nehynoucí lásku a dát mu najevo hloubku svých citů, obdarujte ho pomněnkami.
Drobné kvítky pomněnek zjemní každou zahrádku, skvěle vypadají ve skalkách, ale krásně se vyjímají i v truhlících na balkonech. Pokud jim nebudete zapomínat dodávat pravidelně vláhu, budou vám dělat radost i několik let.
Tipy na další trvalky