Sázení česneku na podzim je zřejmě jedna z posledních aktivit zahrádkářů před zimou. Kdy a kam podzimní česnek vysazovat a jaké jiné cibuloviny je vhodné na podzim sázet?
I když by se chtělo říct, že na podzim už má zahrádkář po sezóně, pravda to tak docela není. Ještě ho totiž čeká spousta práce s výsadbou některých okrasných i užitkových rostlin. Stihnou se totiž ještě zakořenit a na jaro tak budou dobře připravené.
Kdy vysazovat česnek na podzim
Kupodivu s výsadbou česneku není třeba nějak pospíchat. Měli bychom správně počkat na to, až teplota půdy klesne pod 9 °C. Jedině tak si zajistíme to, aby česnek zakořenil, a přitom nezačal před nadcházející zimou rašit. To by bylo nemilé a mohlo by to ohrozit naši úrodu. Proto si klidně počkáme až na měsíce listopad a prosinec.
TIP: Česnek a jeho příznivé účinky: Přírodní antibiotikum posiluje střeva, cévy i srdce
Kam nasadit podzimní česnek
Pro výsadbu česneku si kupte certifikovanou sadbu, čímž se vyhnete možným potížím s plísněmi, které česnek tak rády napadají. Ideální je moření česneku v 5 % roztoku přípravku Sulka po dobu asi 6 až 12 hodin. Jako vhodné místo se jeví takové, co je prosluněné. Půda by měla být středně těžká až lehčí a propustná, aby v ní nestála voda. Ta by mohla česneku uškodit.
Před samotnou výsadbou dobře zeminu zryjeme asi 15 centimetrů do hloubky a zapravíme do ní dobře uleželý zahradní kompost, jenž zlepší výživu. Rozhodně se vyhněte použití chlévské mrvy, tu česnek nesnáší. Když ho přehnojíte dusíkem, dočkáte se menší trvanlivosti česneku, o což asi nikdo nestojí. Zkušení zahradníci radí sadit česnek po košťálovinách nebo okurkách a vyhnou se místům, kde předtím rostla rajčata, cibule nebo pór.
Jak sázet česnek na podzim
I sázení česneku na podzim vyžaduje dodržovat určitá pravidla, abyste se v následující sezóně dočkali bohaté úrody. Třeba je zajímavé, že důlky pro jednotlivé stroužky byste neměli dělat kolíkem. V hloubce by vznikla díra se vzduchem, což česneku příliš nesvědčí. Lepší variantou je dělat díry lopatkou, a to do hloubky 8 centimetrů, přičemž je nutné dodržovat šířku mezi jednotlivými řádky 25 až 30 centimetrů. Pro zimní výsadbu je vhodné vybírat ozimé odrůdy česneku:
- Lukan,
- Jovan,
- Vekan,
- Benátčan,
- Matin,
- Anton.
Jaké cibuloviny sázíme na podzim
Období podzimu je ideálním časem pro výsadbu cibulovin okrasných rostlin, jako jsou narcisy, tulipány a hyacinty nebo sněženky. Ty hned zjara udělají na zahradě radost včelám a čmelákům a také pochopitelně vám, když budou kvést. Většina cibulnatých rostlin vyžaduje místo s dostatkem slunečních paprsků, dařit se jim ale může i v polostínu na záhonech, skalkách i pod keři, pokud tam bude svítit slunce.
Dokonce můžeme cibuloviny zasadit i do trávníku, ale jen ty, které rostou brzy zjara. Musíte totiž počítat s tím, že trávník je pak třeba sekat, a bylo by škoda pokosit i právě rozkvetlé sněženky. Ty by se měly ještě před prvním sečením trávníku zatáhnout.
Pokud bychom uposlechli moudrosti našich předků, pustili bychom se do výsadby česneku na svátek sv. Havla. Stará pranostika totiž říká – svatý Havel česnek sázel.
Pro výsadbu cibulovin si připravíte písčitohlinitou půdu, co je propustná. Tu asi dva týdny před sázením zryjete a zbavíte plevele a kořenů. Pak jednotlivé cibulky vysazujete do hloubky asi 10 až 15 centimetrů. Přikryjete zeminu smíchanou s pískem a rašelinou a nejlépe doplněnou také plným hnojivem nebo kostní moučkou.
I na podzim čeká zahrádkáře hodně práce, pokud se chce následující rok dočkat krásných květů nebo bohaté úrody zeleniny.
Zdroj: gardenersworld.com
Mohlo by vás zajímat