BydleníJak vybrat do domácnosti

Uvažujete nad podlahovým topením? Na tyto věci si dejte při jeho realizaci pozor

Při rekonstrukci domu nebo výstavbě nového je jedním z důležitých bodů vytápění. Možností je více, přitom v současné době vyhrává podlahové vytápění. V čem tkví jeho výhody a nevýhody?

Jak podlahové topení funguje?

Život v tuzemsku je v chladném počasí závislý na kvalitě topení. Zatímco v minulosti se o to postarala krb či kamna, kam se přikládalo uhlí nebo dřevo, později pak ústřední topení s radiátory, v současné době hraje prim vytápění podlahové. Zejména v nových nízkoenergetických a pasivních domech je to nejčastěji používané vytápění.

Zdroj foto: vipman / Shutterstock.com

Co si pod podlahovým vytápěním představit? Jedná se o sálavý zdroj tepla, jenž je umístěný pod podlahou, který teplotu vzduchu v místnosti rovnoměrně ohřívá v celém prostoru a navozuje pocit příjemné tepelné pohody. Je tedy opakem topení pomocí radiátorů, kdy tepleji je především v okolí jich samotných nebo pod stropem, kam stoupá teplejší vzduch, jenž ohřívají. U podlahového topení jsou v podlaze uložené topné vodiče, a to:

  • položené přímo a zalité mazaninou
  • uložené nepřímo v trubkách či kanálech.

Sáláním tepla z podlahového topení se v místnosti ohřívají pevné předměty a od nich pak okolní vzduch. Jedná se přitom o nízkoteplotní systém, jenž využívá teplotu vody jen okolo 35 °C. Důsledkem toho je nižší spotřeba energie a úspora financí.

Druhy podlahového vytápění

Pokud se rozhodnete pořídit si do domu podlahové vytápění, budete si moci vybrat mezi:

  • teplovodním – topná voda se vhání do plastových trubek v podlaze. Předpokladem je mít v době zdroj tepla, kterým může být kotel na biomasu, plynový kotel nebo tepelné čerpadlo.
  • elektrickým – který tvoří topné systémové kabely, desky či topné rohože, jenž pracují na principu elektrického odporu. Zdroj tepla není třeba, elektrické podlahové topení se snadno pokládá, je flexibilní a k ohřevu dochází okamžitě.

Jaké výhody sálavý zdroj tepla nabízí?

I když je pořízení podlahového topení vyšší investicí, vrátí se v úspoře peněz za spotřebované energie. Vzhledem k absenci radiátorů v místnosti se jedná o vysoce estetické vytápění, které umožňuje lépe využít prostor v místnosti. Je přitom třeba si dát pozor jen na to, aby topení v podlaze nebylo příliš zastaveno nábytkem. Ten by neměl zabírat větší plochu, aby do sebe neakumuloval teplo, což by mohlo vést k nižší teplotě vytápění v místnosti. Je proto třeba při návrhu podlahového topení s tímto faktem počítat a už dopředu si rozmístění nábytku rozvrhnout.

Pravidelnou údržbou podlahy s vytápěním pod ní se docílí toho, že se nebude v místnosti vířit vzduch, což škodí především alergikům. Udržování podlahy v čistotě a zbavení prachu je jednodušší než čištění radiátorů. Podlahové topení v místnostech zajišťuje optimální vlhkost. Nezanedbatelnou pozitivní vlastnosti je, že podlahové vytápění nevyžaduje zvláštní údržbu, je-li zpracováno kvalitně. To radiátory je nutné čas od času přetřít novou barvou.

Zdroj foto: studiovin / Shutterstock.com

Existují i nějaké nevýhody podlahového topení?

Kdo by chtěl mít podlahové vytápění a zároveň dřevěnou podlahu, tak má smůlu. Tyto dvě věci nejdou dohromady. Místo ní ale může jako krytinu podlahy instalovat keramickou dlažbu, PVC i vinyl, jež mají velmi dobrou vodivost. Delší odezva dává tušit, že podlahovým topením se místnost ihned nevyhřeje, jak tomu bývá u klasického ústředního topení s použitím radiátorů. Na druhou stranu je to vyvážené delší dobou vychládání podlahy.

U elektrického podlahového topení lze očekávat vyšší částky na faktuře za spotřebovanou elektrickou energii oproti teplovodnímu topení, je tedy vhodné ho instalovat do dobře izolovaných novostaveb, v níž jsou nízké ztráty tepla, jež nepřevyšují 70 kWh/m² za rok.

Share this post

About the author

Dobrý den. Mé jméno je Jana Fojtíková. Jsem mámou dvou dětí a velký nadšenec do psaní. Tato záliba mě drží už od doby, co jsem se v první třídě naučila vládnout perem a poznávat písmena. Kromě rodiny k mým koníčkům patří historie, procházky přírodou, kynologie, akvaristika a také četba knih, klidně i v elektronické podobě.