BylinkyRostliny a květinyZahrada

Podběl lékařský: Sběr a jaké jsou jeho pozitivní účinky?

Podběl lékařský je oblíbený jarní bylinka, která léčí kašel, hrdlo, nachlazení. Podbělový čaj s medem chutná skvěle a zažene všechny nemoci. Kdy se sklízí a jaké jsou jeho účinky?

Podběl lékařský
Zdroj foto: Keikona / Shutterstock.com

Podběl si často lidé pletou s pampeliškou – a to kvůli tomu, že jsou si tyto dvě rostlinky hodně podobné. Nicméně každá z nich má jiné využití. Listy a pupeny podbělu se nejčastěji používají k léčebným účelům.

Jaké jsou zdravotní přínosy podbělu?

Podběl lékařský

Podběl lékařský (lat. Tussilago farfara) obsahuje mnoho slizu, což sice nezní vábně, ale právě tento sliz dokáže účinně obalit krk a zklidnit dýchací cesty v době nachlazení. Nejenom s bolestí v krku, ale dokáže pomoci také při bronchitidě, laryngitidě či při sípání. V jiných kulturách se dokonce podběl kouří, pokud máte bolest v krku, my spíše doporučujeme si uvařit čaj z podbělu s citrónem.

Kdy roste podběl a kde ho najít?

Pokud je pěkný teplý rok, objevuje se v přírodě již v březnu. Chcete-li sbírat listy, na ty si počkáte přibližně do konce dubna, začínají totiž růst až když odkvetou květiny.

Podběl si vybírá pro svůj růst doslova ta nejhorší místa, což hovoří o jeho skutečné nenáročnosti na podmínky. Velmi často se vyskytuje na okrajích silnic, v kamenných a štěrkových podmínkách nebo na holých stráních. Při cestě ho bývá opravdu hojně, snažte se však najít lepší místo a nesbírat ho v prašných a špinavých podmínkách.

Účinky podbělu

Nejenom vnitřně, ale i zevně dokáže podběl pomoci. Pokud máte zaměstnání, kdy jste neustále na nohách – třeba jako servírky, můžete pociťovat hyperhidrózu chodidel. Povařte jednu hrst listů podbělu v jednom litru vody po dobu deseti minut. Tento odvar nalijte do nízkého lavoru, do nějž si ponoříte nohy a dopřejete jim skvělou lázeň. Samozřejmě po tom, co necháte odvar dostatečně vychladnout.

Mezi další léčivé účinky podbělu patří:

  • podběl léčí záněty horních cest dýchacích,
  • léčí záněty dásní a ústní dutiny,
  • pomáhá při léčbě plic použitím obkladů na hrudník,
  • tlumí revmatické bolesti,
  • léčí ekzémy, kožní onemocnění, vyrážky,
  • pomáhá léčit záněty žil.

Sběr

Co se sklízí u podbělu?

Nejčastěji se sbírají květy podbělu. Při sbírání můžete spolu s květem odtrhnout i část stonku, však dlouhou 1 cm. Sbírat můžete také listy, které se však objevují později. Ty sbírejte ideálně od května do června.

Podběl velmi rychle podléhá zkáze resp. plísni, proto je důležité rychle jej usušit a uschovat ve vhodné nádobě (skleněná či plechová nádoba, papírové sáčky apod.) na suchém a tmavém místě.

Využití v gastronomii

Květy této byliny můžete konzumovat nejenom vařené, ale také syrové – například jako přísada do salátů. Nicméně pro tento případ je nutno je sbírat velmi mladé, starší květy i listy již mohou být hořké.

Sušený podběl poté můžete použít jako dochucovadlo prakticky do každého jídla, dokáže i nahradit sůl, a to hlavně u osob, které dodržují přísnou dietu bez soli.

Podbělový čaj

Pokud si budete připravovat bylinkový čaj, odměřte si jednu čajovou lžičku květin, kterou zalejete do hrnku vroucí vodou. Nechte 10 minut louhovat a přidejte také jednu lžičku medu. Nejlepší je pít tento čaj hned ráno, kdy je kašel nejsilnější, a také jeden šálek před spaním. V závislosti na tom, jak silný váš kašel je, můžete vypít 3-4 šálky čaje denně.

čaj podběl lékařský
Zdroj foto: ju_see / Shutterstock.com

Doporučujeme: Kotvičník zemní

Tinktura z podbělu

K přípravě tinktury budete potřebovat:

  • čerstvé listy a květiny podbělu,
  • alespoň 40 % alkohol.

Postup je jednoduchý a stejný jako u všech ostatních tinktur. Květy vložte do láhve nebo jiné skleněné nádoby, můžete je předtím nastříhat na menší části. Následně zalijte alkohol tak, aby byly květiny a listy celé ponořené. Nechte macerovat alespoň 2 týdny a každý den obsah nádobky zatřepejte. Potom obsah sceďte, nejlépe do tmavé nádobky.

Při zdravotních problémech můžete užívat 3x denně po 10 kapkách. Tinkturu můžete využít i jako kloktadlo, stačí když do vody kápnete pár kapek.

Pozor! Podběl se nedoporučuje užívat těhotným ženám, kojícím ženám ani malým dětem, protože obsahuje alkaloidy.

Lidé také čtou: Syrský ibišek

Sbíráte tuto bylinky i u vás doma? Jak ji nejčastěji zvyknete využívat?

Zdroj: webmd.com, healthline.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)