Těmito jednoduchými metodami můžete bezpečně odstranit nevzhledné a potenciálně nebezpečné plísně z koupelny a dalších zón náchylných k vlhkosti – a udržovat ji na uzdě.
Plíseň na zdech je častým problémem domů, u kterých je vysoká vlhkost.
Jak na správnou vlhkost vzduchu v bytě?
Proč vzniká plíseň na zdi?
Zatímco plíseň může klíčit kdekoli podél zdi, nejčastěji se vyskytuje buď vysoko u stropu, dole nízko u podlahy, nebo se plíží kolem okrajů obložení nebo soklů. Tento frustrující a potenciálně nebezpečný problém je nejběžnější v koupelnách s často používanými sprchami, ale může také ovlivnit vlhké sklepy, kuchyně nebo prádelny. Pokud jsou vlhké podmínky, špatná ventilace a vysoké teploty, vzduchem přenášené neviditelné póry plísní – nalezené prakticky všude – se usazují a rostou.
Nejhorší je černá plíseň
Nejobávanějším typem plísní je Stachybotrys chartarum, obvykle označovaný jako černá plíseň na zdi, co může způsobit chronické podráždění dýchacích cest, bolesti hlavy a trvalou únavu. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vyžaduje černá plíseň pro růst konstantní vlhkost – nejen občasnou vlhkost ze sprchy. Takže je pravděpodobnější, že váš problém je způsoben jinou méně toxickou odrůdou plísní. To znamená, že závažná situace s plísněmi může vést k problémům s dýcháním nebo imunitním systémem.
Pokud v oblastech, které zůstávají mokré, roste plíseň, je nejlepší poradit se s odborníkem na sanaci plísní pro profesionální úklidové služby. Dobrou zprávou je, že většinu každodenních problémů s plísněmi byste měli zvládnout sami. Pokud se však jedná o rozsáhlejší infekci, je lepší se poradit s profesionálním odborníkem na sanaci plísní.
Jak se zbavit plísně na zdi?
Plíseň na zdech může být nejen nepříjemná na pohled, ale také může představovat potenciální zdravotní riziko. Pokud se s tímto problémem potýkáte, nezoufejte. Existují jednoduché a účinné metody, jak ji bezpečně odstranit a předejít jejímu budoucímu růstu. Zde najdete praktické rady a tipy, jak se plísně na zdech zbavit jednou provždy.
Odstranění plísně bělidlem
Pokud se jedná o povrchovou plíseň, smíchejte roztok jednoho dílu bělidla s třemi díly vody ve spreji. Následně postižené oblasti důkladně ošetřete tímto roztokem a nechte ho několik minut působit. Poté skvrny odstraněte pomocí kartáče. Bělicí výpary mohou být nepříjemné, proto nechte místnost dobře větrat nebo použijte ventilátor.
Čištění plísně na zdi octem
Pokud je plíseň hluboko v omítce, bělidlo nemusí stačit. Zkuste použít nezředěný bílý ocet a nastříkejte ho na postiženou oblast. Nechte ocet zaschnout. Přestože ocet má silný zápach, brzy se rozptýlí a účinně zabije plísně.
Prevence proti plísním
Jakmile odstraníte veškerou plíseň na stěnách, udržujte tyto povrchy čisté pomocí několika preventivních opatření:
- Kaluže nebo rozlité tekutiny ihned setřete.
- Po sprchování nebo koupeli nechte dveře koupelny otevřené se spuštěným ventilátorem – nebo otevřené okno koupelny – po dobu nejméně 20 minut, aby se snížila vlhkost.
- Dávejte pozor na netěsnosti v potrubí. Okamžitě je opravte – většina druhů plísní potřebuje jen asi 24 až 48 hodin vlhkosti, než se začnou množit.
- Rozložte vlhké ručníky, aby rychle vyschly.
- Pokud je to možné, sprchujte se otevřenými dveřmi koupelny, aby se v uzavřeném prostoru nehromadila kondenzace.
- Umístěte nádobu s vysoušedlem absorbujícím vlhkost – obvykle obsahují buď silikagel nebo sůl – do rohu koupelny, nebo použijte odvlhčovač vzduchu, pokud žijete ve zvlášť vlhkém místě.
- Stěny sprchových stěn a skleněné dveře po každém použití otřete, abyste odstranili vlhkost, která podporuje růst plísní na vašich stěnách. Také tím zabráníte nevzhlednému hromadění tvrdé vody a mýdla.
- Když je čas na přelakování nebo přestavbu, použijte v koupelně nebo v oblastech náchylných k plísním barvu odolnou proti plísním.
- Pro udržení čistého domova bez plísní, roztočů a mikroorganismů, které mohou patřit mezi časté alergeny, využijte čističky vzduchu LIFA air.
- Jednou týdně vyčistěte koupelnu dezinfekčním prostředkem, ať už to je bělidlo, ocet nebo komerční čisticí prostředek. Nezapomeňte drhnout pod lahvemi šamponu a jiných potřeb pro sprchování, kde mají plísně tendenci přetrvávat.
Dodržováním těchto jednoduchých rad můžete zabránit vzniku a šíření plísní na zdi. Vyhněte se potenciálním zdravotním problémům a udržujte svůj domov čistý, bezpečný a zdravý pro celou rodinu. Pokud je problém s plísní rozsáhlejší, neváhejte vyhledat odbornou pomoc a poradit se s profesionálem na sanaci plísní.
Plísně již nemají šanci!
Další oblíbené články