BylinkyRostliny a květinyZahrada

Plicník lékařský: Jaké má účinky a jak z něj připravit čaj?

Plicník lékařský se u nás sbírá zejména k sušení a připravuje s ním čaj. Jaké má zdravotní účinky, jak pěstovat plicník a pro koho není vhodný?

O plicníku lékařském

Léčivá rostlina plicník lékařský (lat. Pulmonaria officinalis) roste ve volné přírodě a pyšní se krásnými světle fialovými květy. Její název byl odvozen od toho, že pomáhá s plicními obtížemi. Nejčastější užití plicníku je čaj.

Ten pomáhá při léčbě zápalu plic, kašli, bronchitidě a také ulevuje astmatikům. Plicník lékařský se těší velké oblibě již od 18. století, kdy se přišlo na jeho blahodárné účinky a této oblibě se v homeopatii těší dodnes. Zajímavostí také je, že plicník lékařský roste po celé Evropě, kromě Irska a Velké Británie.

Jak si směs na čaj z plicníku připravit a kdy se vydat na sběr květů a listů?

Plicník lékařský
Zdroj foto: poidl / Shutterstock.com

Účinky plícniku lékařského

  • Odvar z plicníku se dá také inhalovat. Usušený plicník přelijte horkou vodou a nechte řádně vylouhovat. Inhalaci provádějte dvakrát denně po dobu pěti dní.
  • V případě, že vás trápí otevřené rány, rovněž na jejich potírání používejte odvar z plicníku.
  • Nálev z plicníku lékařského a natě přesličky se dá použít také jako tinktura na vlasy, pomáhá proti jejich vypadávání. Jednoduše jej nanášejte na vlasy a masírujte. Doporučuje se provádět obden.

Kdo by neměl plicník užívat?

Jak tomu u většiny bylinek bývá, není plicník doporučován těhotným ani kojicím ženám. Stejně tak se nedoporučuje pro ženy užívající hormonální antikoncepci. Plicník lékařský rovněž není vhodný na dlouhodobé užívání. Vždy jej používejte pouze v případě, že vás trápí nějaké akutní plicní obtíže – při chřipce, nachlazení, zánětu plic a podobně. Plicník lékařský totiž zvyšuje srážlivost krve, proto bychom ho ve formě čaje měli pít maximálně 3 týdny.

S používáním této byliny buďte opatrní. Má skvělé účinky a pomáhá při plicních onemocněních, ale dodržujte pravidla jeho používání. V podobě tinktur na vlasy a tělo ho můžete používat neomezeně.

Doporučujeme: Stévie

Čaj z plicníku lékařského

Jestliže se zajímáte o bylinky a baví vás jejich sběr, můžete si směs na plicníkový čaj připravit sami.

Na sběr květů plicníku se vydejte v období od března do května, kdy plicník lékařský rozkvétá.

Použít se dají i listy, ale s jejich sběrem počkejte až po odkvětu. Po usušení můžete květy i listy smíchat dohromady.

Při přípravě směsi na čaj použijte můžete připravit jenom plicník lékařský. Pokud chcete můžete do čaje přidat jitrocel a diviznu. Všechny tři rovným dílem.

  • Po zalití horkou vodou nechte 15 minut louhovat pod pokličkou a uchovaný v termosce pijte v průběhu celého dne.

Jestliže vás trápí zahlenění, přidejte do čajové směsi rovněž prvosenku. A pokud trpíte onemocněním plic či průdušek, přidejte do čajové směsi přesličku polní a nať z fialky.

Plicník bylina
Zdroj foto: Brum / Shutterstock.com

Pěstování plicníku lékařského

Chtěli byste si plicník lékařský pěstovat na své vlastní zahrádce? Plicníku se dobře daří v lesích a hájích, kde má půdu bohatou na humus. Pokud máte takovou kvalitní půdu i na vaší zahradě, máte vyhráno.

Pro jeho výsev volte polostinné až stinné místo. Nepotřebuje nijak častou zálivku a bude se mu líbit také ve skalce, kterou svými květy krásně rozzáří.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)