Pivoňka – nádherná je nejen ve svatební kytici, ale vyjímá se také v zahradním záhonu. Pivoňka je vděčnou a nenáročnou rostlinou, která bude zdobit zahradu po řadu let.
Víte, co byste jí měli dopřát, aby se jí u vás dařilo?
Původ pivoňky
Pivoňky najdete ve všech světadílech severní polokoule. Původně se pěstovaly na Dálném východě, už staří Řekové je používali k léčení. Do střední Evropy se dostaly až ve středověku. Zdomácněly zde a s oblibou je pak lidé pěstovali snad v každé městské a venkovské zahrádce. Není divu, když tato trvalka toho příliš nevyžaduje.
Druhy pivoněk
V průběhu času bylo vyšlechtěno mnoho druhů pivoněk, a tak si může každý vybrat podle své toho, jestli se mu více líbí plnokvěté nebo s jednoduchými květy. Některé pivoňky zdobí zahradu i v zimě, protože se na podzim nezatahují do půdy a neshazují listy jako jiné opadavé keře. Nejznámější druhy pivoněk:
- pivoňka lékařská (Paeonia officinalis),
- pivoňka čínská (Paeonia lactiflora),
- pivoňka koprolistá (Paeonia tenuifolia),
- pivoňka keřovitá (Paeonia suffruticosa) – nazýva se i křovitá či pivoňka dřevitá.
Jak pěstovat pivoňky?
Výběr místa, na němž pivoňky porostou, musíte dobře zvážit. Nemají rády přesazování, na jednom místě vydrží dobře prospívat a růst klidně i dvacet let. Stanoviště by mělo být zejména chráněné před větrem. Květy této trvalky jsou poměrně těžké a silný vítr by jim mohl ublížit – polámat stonky. Rostlinám se bude dařit, když je dáte na slunné místo. Bude-li jim slunce chybět, nebudou tolik nasazovat na květy.
Maximálně ještě snesou trochu polostínu, ale sluneční paprsky jsou pro ně životodárné. Pivoňky mohou být jako krásné solitéry, je možné je ovšem sadit i do malých jednodruhových skupin. Pozor si musíme dávat zejména na to, aby je ostatní rostliny nezastiňovaly. Budou se hezky vyjímat vedle narcisů, tulipánů i modřenců. Vhodné je, pokud na místě pěstování vytvoříte oporu pro pivoňky. Může jít o dekorační železný kruh, aby pivoňky držely pěkně pohromadě.
Výběr vhodné zeminy
Ideální zeminou pro pěstování pivoněk je ta vápenitá, hlinitopísčitá a dobře propustná, v níž nechybí dostatečné množství živin.
- Máme-li k dispozici pouze těžší a nepropustnou půdu, je třeba do jámy 50×50×50 centimetrů vložit také drenáž z vrstvy štěrku.
- Na to položíme zeminu, co jsme smíchali s dobře uleželým zahradním kompostem, případně s hnojivem.
- S ním by ale kořeny pivoněk neměly přijít přímo do styku, takže další vrstva bude opět zemina a teprve nyní do jámy vložíme i samotné rostliny.
Zálivka a hnojení pivoněk
Jakmile nové rostliny vysadíme, určitě jim dopřejeme dostatek vláhy. Jinak jsou pivoňky poměrně odolné a snesou klidně i sucho. Je to pro ně lepší než mít kořeny v promáčené půdě, protože by jim mohly hrozit houbovité nemoci. Jedná se hlavně o plíseň pivoňkovou, která způsobuje zasychání mladých pupenů a zbarvování listů do hnědé barvy. Bohužel, pivoňka nemá ráda příliš vlhké počasí.
Když je zaléváme, vodu směřujeme vždy ke kořenům, nikdy ne na listy. Pivoňky hnojíme vždy na jaře, abychom podpořili květenství. Jako hnojivo lze použít starý kompost, co rozhodíme na záhon. Občas je možné přidat také popel z čistého dřeva nebo hnojivo. Ale s hnojením se to nesmí přehánět.
Co s pivoňkami po odkvětu
Bylinné pivoňky je třeba při kvetení svazovat do trsů. Těžké květy by mohly polehnout, případně se zlomit. Jakmile rostliny odkvetou, měli bychom odstranit zbytky květů. Listy však ponecháme, ty nestříháme, protože by v příští sezóně málo kvetly.
Doporučujeme: Vějířovka
Kdy stříhat pivoňky?
Pivoňky stříhejte na podzim. Při větším stříhání se zaměřte zejména na uschlé stonky a části pivoněk, na kterých jsou patrné choroby.
Jak se pivoňky množí
Na konci léta, v období od srpna do září, se můžeme pustit do množení pivoněk. Dělá se to dělením starších trsů, dbáme vždy na to, aby kořeny byly neporušené a rostliny měly zdravé pupeny. Pokud toto nestihneme před příchodem podzimu, necháme si jejich množení raději až na jarní čas. Mladé pivoňky na zimu raději kryjeme přihrnutím zeminy nebo netkanou textilií.
Přibližně tři roky trvá, než pivoňka získá svoji charakteristickou podobu a bohaté květenství. Rostou totiž poměrně pomalu. V prvním roce po výsadbě mohou mít rostliny jen několik výhonů.
S pivoňkami si poradí i méně zkušení začínající zahrádkáři. Získají tak rostlinu, která jim rozhodně bude dělat radost.
Zdroj: jardineriaon.com, gardeningknowhow.com
Další tipy na pěstování