Petúnie patří jednoznačně k těm nejkrásnějším balkónovým květinám, ale potřebují trochu vaší pozornosti, aby byly stále krásné a svěží. Proto jim dopřejte slunné místo, dobrou zeminu a dostatek vláhy a kvalitní hnojivo. Odmění se vám za vaši péči stovkami krásně barevných květů a bude na ně přímo radost pohledět.
Druhy petúnií
Petúnie (lat. Petunia) jsou víceleté rostliny, ale v našich podmínkách se pěstují pouze jeden rok. Jejich šlechtěním vzniklo hned několik druhů:
- Grandiflora – má velké květy a tento typ je díky své výšce až 40 cm vhodný i na zahradu.
- Multiflora – má poloplné květy, které rychle nakvétají.
- Nana – tento druh je velmi odolný, a proto se velmi často kříží s jinými odrůdami, nekvete však tak rychle.
- Pendula – je to nejoblíbenější druh, který se hodí do truhlíků. Má bohaté květenství. Květy dorůstají až do velikosti 7 cm.
Jak pěstovat petúnie
Aby se petúnii opravdu dařilo, potřebuje dostatek slunce. V polostínu se jí dařit nebude. Substrát volte přímo učený pro tento druh rostlin, nebo alespoň s pH 6 – 6,6. Protože petúnie mají opravdu bohaté květenství, potřebují často přihnojovat, aby se květina příliš nevysilovala. Není radno podceňovat ani bohatou zálivku, a tak raději volte samozavlažovací truhlíky, pokud ji nechcete zalévat každé ráno i večer.
Rozdíl mezi petúnií a surfinií
Petúnie kvetou v mnoha barvách od bílé, přes růžovou, červenou, fialovou – a výjimkou nejsou ani tmavě modré květy. Naprostou většinu těchto krásných květin však představují hybridy. A jedním z nich jsou i surfinie. Jsou však pro pěstování v truhlících na okenních parapetech naprosto nepřekonatelné, protože jsou převislé a mohou být dlouhé až 1,5 m. Nevýhodou však je, že potřebují ještě větší péči než klasické petúnie, hlavně co se zálivky týče.
Výhodou petúnie je hlavně to, že o její květy se nemusíte starat a odtrhávat je. Mají samočisticí schopnost, a tak staré květy rychle opadávají a květina je stále krásná.
Další oblíbené rostlinky