Perila je okrasná jednoletá rostlina, která díky svým fialovo-růžově zbarveným květům zdobí nejednu zahradu u nás. Může hrát ale i dalšími barvami, jako je například zelená, bílá, červená a další. Nicméně dekorace není jediný účel pěstování, má taky mnohé zdravotně prospěšné účinky.
Pěstování perily
Připravte si semínka perily křovité, které koupíte v každém zahradnictví. Můžete si vybrat, jestli chcete perilu s barevnými, nebo kadeřavými listy. Nejlépe je začít s výsevem v dobu, pokud ji ale zasadíte v létě, také se nic nestane. Substrát nemusí mít žádný speciální, daří se jí prakticky ve všech typech půdy, není náročná.
Doporučujeme ji pěstovat někde v blízkosti rajčat, jelikož úspěšně odpuzuje jejich škůdce. Je ale nutné, aby toto místo bylo slunné, protože má tato rostlinka ráda teplo a sluneční světlo. Pěstovat ji můžete také v truhlících na balkoně či za oknem, kam často svítí.
Doporučujeme: Gingko biloba
Prospěšné účinky perily křovité
Na to, jak je tato rostlinka nenápadná, má mnohé příznivé účinky na lidské tělo. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a flavonoidů. Ty jsou skvělými antioxidanty. Pokud potřebujete posílit imunitu, je doporučeno pravidelně konzumovat listy perily – třeba v salátu. Zároveň má pozitivní účinky při léčbě gynekologických problémů a alergií.
Skvělých výsledků dosahuje perila také v oblasti zažívání a trávení. Například pokud trpíte plynatostí či průjmy, stane se perila křovitá vaším nejlepším přítelem, který vám s těmito zažívacími problémy hravě pomůže. Obsahuje ve svých listech totiž opravdu mnoho trávicích enzymů.
A nakonec – kdo z nás nemá čas od času špatnou náladu? Pokud ale pravidelně konzumujete perilu, nemají splíny šanci. Její mirné sedativné účinky nedovolí, abyste pociťovali úzkost, ale naopak se po její konzumaci budete cítit uvolněně.
Má totiž antidepresivní účinky.
Tipy na další rostlinky