V dnešní době zdražování energií i nemovitostí je nutné se pořádně zamyslet nad typem bydlení. Nejvhodnější jak pro životní prostředí, tak vaše pohodlí, jsou pasivní domy.
Pokud právě vybíráte nový domov, chystáte se stavět nebo kupovat nový dům, je na místě si zjistit, které typy staveb jsou ty nejméně náročné na energie a provoz. Výhrou je právě nízkoenergetický nebo pasivní dům.
Pasivní domy
Na nových pozemcích roste každý rok mnoho nových staveb, mezi nimiž je nejvíce právě těch nízkoenergetických. Lidé staví pasivní nebo jinak úsporné domy především kvůli skvělé investici, kdy počáteční vklad rozhodně nepřevýší další výdaje, které zkrátka ušetříte. Proč jsou pasivní domy tolik úsporné a jaký je rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem? Rozpoznejte nejdůležitější rozdíly, abyste se v pozdější době správně rozhodli.
Materiály pro úsporu
Tyto druhy domů se staví především z takových materiálů, aby splnily požadavky na co nejmenší nebo dokonce žádné výdaje za energie. Při výběru materiálu se stavitelé soustředí nejen na odolnost a nízké výdaje, ale také na výběr materiálu z obnovitelných zdrojů. Pasivní domy jsou většinou stavěné z dřevěných vláken. Ty se skládají z ovčí vlny, slámy, bambusu, tvrdého dřeva a konopné celulózy. Všechny tyto složky zvládají nahradit bytelnou stavbu i kvalitní izolaci.
Nízkoenergetické domy jsou častou volbou
Pokud se rozhodnete stavět nový dům, pak se s největší pravděpodobností nakonec rozhodnete pro nízkoenergetický dům. Pro něj se totiž rozhodne nejvíce mladých rodin. Pořizovací cena se téměř rovná klasické novostavbě, avšak pozdější úspora za energie je mnohem větší.
Provozní náklady jsou sice o trochu vyšší než u pasivního domu, to většinou z důvodu vytvoření topného systému a samotných nákladů na teplo v interiéru i teplou vodu. Nízkoenergetické domy tuto záležitost řeší většinou moderní technologií, například tepelných čerpadlem.
Pokud srovnáme klasickou stavbu s nízkoenergetickým domem, úspora za energie je znatelná. V průměru se spotřeba tepla v nízkoenergetické stavbě pohybuje kolem 50 kWh/m2, to je téměř čtvrtina spotřeby místo v klasickém domě. Jestliže se budeme bavit o návratnosti investice, pohybujeme se kolem 16 let, což je perfektní v případě, že chcete užívat domov několik desítek let.
Přečtěte si také: Co je kontejnerový dům? Vyplatí se?
Pasivní dům je moudřejší varianta
Chcete nad novým domovem opravdu hodně přemýšlet a neudělat hloupost?
- Klasické domy sálají teplo skrze stěny ven, i přes moderní a kvalitní izolace. U pasivních domů tomu tak rozhodně není, tam se totiž teplo maximálně udržuje v interiéru.
- Oproti klasickým novostavbách se pasivní dům soustředí na silnou vrstvu izolace, typické odvětrávání je řešené vzduchotechnikou a rekuperací tepla.
- Pasivní domy se také staví s okny, které dovnitř propouští světlo i teplo a nemají téměř žádné tepelné ztráty.
Díky rekuperaci tepla, chytrým oknům a solárnímu systému můžete ušetřit obrovské množství energie, se níž si dům sám skvěle poradí a využije na maximum. Celý systém totiž dokáže perfektně nejen filtrovat teplý vzduch, ale zbaví jej také veškerého prachu a nečistot. Vaše plíce vám rozhodně poděkují. Díky této schopnosti domu se tak vyhnete nepříjemným plísním na zdech.
Největší výhody pasivních domů:
- maximálně nízké náklady na topení,
- neustále čerstvý vzduch,
- vysoký standard komfortního života,
- příjemná teplota v každém ročním období,
- brzká návratnost investice.
Podmínky pasivního domu
Aby byla vaše novostavba uznaná jako pasivní dům, je nutné dosáhnout na patřičný certifikát. Ten získáte pouze v případě, že splníte následující podmínky:
- Spotřeba tepla za rok je menší než 15 kWh/m2 obytné plochy.
- Roční spotřeba primární energie je menší než 120 kWh/m2 obytné plochy.
- Budova musí být dostatečně neprůvzdušná. Pokud se sníží v budově tlak vzduchu o 50 Pa oproti okolní atmosféře, může dojít maximálně k 60% infiltraci objemu vzduchu v celé budově.
Jaký dům máte vy?
Zdroj: pasivnidomy.cz