Pařeniště si můžete postavit již v zimě k vysázení zeleniny, abyste měli náskok před setím na jaře, až pominou noční mrazíky. Toto místo poskytne vašim sazenicím spodní teplo, které zajistí rozkládající se hnůj, což urychlí jejich růst.
Jak založit pařeniště?
Pařeniště můžete založit jak ve skleníku, tak venku, nicméně je třeba mu pořídit dostatečnou boční i vrchní izolaci – většinou dřevěnými bočnicemi a vrchním krytem. Máte-li doma palety, můžete je prakticky využít: Jak vytvořit pařeniště z palet?
- Pařeniště stavíme do hloubky minimálne půl metru. Spodních 30 centimetrů napěchujeme čerstvý hnůj, nejlépe koňský, a zalijeme.
- Na hnůj pokladem slámu či seno, pokud nemáte, postačí vám i listí.
- Na vrchní vrstvu použijeme kvalitní zeminu, popřípadě i kompost.
Jak budete mít vše připraveno, ponechte jej před prvním výsevem odstát – alespoň týden. Můžete klidně nechat celý týden zavřené, jelikož se potřebuje dostatečně prohřát.
Co do pařeniště zasadit?
Nejlepší je zasít ranou zeleninu, jako je třeba:
Nejlépe si nakombinujte zeleninu, která každá roste jinak dlouho, aby si v pařeništi tyto plody nezavazely.
Kdy sázet do pařeniště?
Ideálně vysázejte do pařeniště koncem března, začátkem dubna. Do teplejšího můžete sázet už v polovině února. Lepší je však počkat na lepší počasí, kdy už ustupují mrazy.
Jak o pařeniště pečovat?
V případě stále chladných dnů jej ponechávejte stále uzavřené, v teplejších dnech jej můžete nechat přes den odkryté, nicméně na noc musíte vždy zpět zakrýt. Je totiž dobré, když místo přes den větrá, aby se vám kvůli vysoké teplotě nepřehřálo.
V zimě zaizolujte i boční části, například přiloženým listím či senem. Dobře ale poslouží také sníh.
Je lepší, pokud do něj nasadíte již předklíčené rostliny, které můžete nechat vyklíčit v truhlících za oknem. Až budou sazenice dostatečně silné, přesaďte je do vašeho nového pařeniště.
Zdroj: growveg.com, myplantopia.com
Další oblíbené články