Pampeliška lékařská, známá také pod svým alternativním názvem smetánka lékařská, je rostlina jednoduše rozpoznatelná díky svému jasně žlutému květenství. Kde se dá použít?
V období od dubna do června zahalí žlutým kobercem louky, meze i zahrádky a spousta lidí ji považuje za pouhý plevel. Ale to je obrovská chyba. Pampeliška se nepyšní přídomkem lékařská pro nic za nic. Tato léčivka se využívá při nejrůznějších zdravotních potížích a je výborná například v salátech.
Kdy pampelišku lékařskou využít
Trápí vás obtíže spojené s trávicím systémem? Trpíte záněty močového měchýře? Máte potíže se zavodněním? To je jen několik zdravotních obtíží, při kterých je vhodné sáhnout po pampelišce. Obsahuje třísloviny, silice a aminokyseliny, které podporují funkci trávicího systému a zlepšují trávení. Velice často se vyskytuje v bylinných čajích určených na celkovou očistu těla. S přebytečnou vodou v těle pampeliška rovněž rychle zatočí, neboť skvěle odvodňuje tělo. A v neposlední řadě dodá tělu draslík, mangan i vitamin C.
Od kořene po květy
Velikou výhodou této nepřehlédnutelné léčivky je to, že se dá zpracovat úplně celá. Z usušených kořenů se dá umlít pampeliškové koření, které slouží jako přísada do všemožných pokrmů. Z čerstvých listů se dá připravit výborný salát nebo polévka. Listy se dají rovněž použít sušené a namleté – buď jako přísada do bylinného čaje, nebo jako koření. A z květů je například výborný sirup.
Pampelišková očista
Dalším účinkem pampelišek je detoxikační účinek, můžete si z nich proto připravit smoothie. Kromě toho vám pampeliškový nápoj také zrychlí metabolismus. Listy je nejlepší sbírat na jaře, kdy jsou čerstvé a malé. Ty velké mají už hořkou chuť a nepochutnáte si na nich. Jak si takové pampeliškové smoothie připravit? Čerstvé lístky pampelišky vhoďte do mixéru a přidejte k nim banán, jablko, pomeranč a čistou vodou. Vše pořádně rozmixujte a výborné smoothie, které vás současně nakopne i detoxikuje, je na světě!
Na co si dát pozor
Konzumaci pampelišek by se raději měly vyhnout těhotné a kojicí ženy. Další, kdo by se jim měl raději vyhnout obloukem, jsou alergici. Trpíte alergií na pyl? V tom případě si pampeliškový pokrm raději nedávejte, jelikož by se mohla dostavit alergická reakce. A v neposlední řadě by neměli pampelišky v jakékoliv formě konzumovat lidé s cukrovkou, kteří na ni užívají léky. Pampeliška totiž snižuje hladinu cukru v krvi a v kombinaci s léky na cukrovku by mohla způsobit prudký pokles cukru, a tím vyvolat hypoglykemický šok.
Jestliže jste zdravý jedinec a milujete zdravé a přírodní pokrmy, pampeliškový salát, smoothie, sirup, čaj i koření si zamilujete. Přes léto si můžete pochutnat na čerstvých pampeliškových listech a na zbytek roku si nachystat zásoby.