OvoceRostliny a květinyZahrada

Pěstování ovoce na balkóně: Kterým druhům se tam daří?

Pěstování ovoce na balkóně: Kterým druhům se tam daří?

Ovoce je to nejzdravější, co můžeme konzumovat. Jak si vypěstovat vlastní doma na balkoně či parapetu? Kterým druhům se bude u vás dařit a nepotřebujete k tomu ani zahradu?

Je to zcela pochopitelné: každý z nás si přeje tu nejvyšší kvalitu ovoce, a té často dosáhneme právě vlastním pěstováním. Jenže, co když není k dispozici žádná zahrada, na které by se mohlo pěstovat?

Zdroj foto: Anton Podrezov / Shutterstock.com

Dalším důvodem může být i snaha si dům nějak zútulnit, a v tom případě je pěstování si domácího ovoce rozhodně tou správnou volbou! Prozradíme vám, které druhy ovoce si můžete s klidem vypěstovat na balkoně, a jak o ně pečovat. Protože radost z domácího pěstování, to je prostě nejvíc!

Pěstování ovoce na balkoně

V dnešní době, kdy se obytné prostory zmenšují, se lidé snaží přijít na možnosti, jak je využít na maximum. A tak vznikají nejen bytové kompostéry, ale pokojové květiny začínají pomalu vytěsňovat jahody a všelijaké bylinky. Vrhněte se do vlny trendu zahradničení v domácnosti a vytvořte si na vašem balkoně či parapetu oázu klidu a potěšení z vlastní práce.

Citrusy

Citrusové plody jsou pro domácí výsadbu přímo ideální. Přitom v květináči můžete pěstovat mnohem více než jen pouhý citron. Váš parapet může přímo překypovat mandarinkami, pomeranči a grapefruity – a naplnit tak váš byt bohatou citrusovou vůní. Jejich pěstování nevyžaduje mnoho úsilí.

Stačí jen omytá semena plodů nasadit do květináče naplněného speciální směsí hlíny, rašeliny a říčního písku. Samozřejmě si můžete ušetřit práci a hotový substrát pro citrusové plodiny koupit v obchodě. Péče o rostlinu není nikterak složitá, stačí jí:

  • poskytnout dobré osvětlení, nikoliv ale jasné polední slunce,
  • vlhký vzduch,
  • optimální teplota 12-16 stupňů Celsia.

Jahody

Jakkoli to zní neuvěřitelně, jahody lze pěstovat v bytě po celý rok. Chcete-li to provést, jednoduše vyberte takové odrůdy, které plodí více než jednou za sezónu. Jahody potřebují prostor, proto je nejlepší je zasadit do širokých a hlubokých nádob. Půda by měla být úrodná a lehká.

TIP: Jak správně pěstovat jahody – rady pro začátečníky

Jahody milují teplo a nijak zvlášť netolerují zimu. Na balkon je tedy umístěte jen v parném létě – a v zimě raději zvolte nějaký ohřev. Existuje mnoho druhů jahod. Péče o každý z nich je individuální.

Zdroj foto: Igitus / Shutterstock.com

Existují však obecná pravidla, kterými jsou:

  • jahodové keříky musejí být pravidelně zalévány,
  • slunečního světlo nesmí být přímé a spalující,
  • půdu je nutno pravidelně hnojit.

Avokádo

Aby rostlina přinesla ovoce, je lepší koupit již vyklíčenou sazenici. Nicméně vypěstovat avokádo přímo z pecky opravdu lze. Chce to jen o něco více trpělivosti.

  1. Pecku z avokáda postavte plochou stranou do vody, tudy začne kořenit.
  2. Pomocí párátek semeno držte mírně nad hladinou, aby nebylo zcela ponořeno.
  3. Vodu měňte alespoň jednou týdně a brzy uvidíte, že ze špičaté strany začne klíčit nová rostlinka.
  4. Tu přesaďte až o mnoho týdnů později, až bude mít systém kořenů a alespoň dvě patra listů.

Nezapomeňte, že:

  • rostlina musí být přesazena do velkého květináče, aby měl kořenový systém potřebný prostor,
  • půda by měla být nadýchaná, je povolen malý přídavek písku,
  • musíte se také postarat o pravidelné zalévání.

Granátové jablko

Čerstvá semena granátového jablka, která musejí být získána ze zralého a zcela zdravého ovoce, jsou na zasazení docela vhodná. Předtím by měly být, stejně jako i semena jiných plodin, zcela očištěna od buničiny. Při pěstování granátových jablek je třeba být trpěliví, protože po výsadbě rostlina začne kvést až za 3-4 roky. Pro první léta je klíčové časté a hojné zalévání. Až když strom začne kvést, je třeba frekvenci zalévání snížit. Platí, že:

  • granátovým jablkům prospívá lehká a neutrální zemina,
  • nesnáší mínusové teploty, proto saďte na balkon jen od jara do podzimu,
  • na zimu nepotřebuje tolik světla a zálivka může být mírnější.
ovoce
Zdroj foto: De Oliveira Franca / Shutterstock.com

Borůvky

Borůvky začínají být na našich zahradách vidět skoro stejně často jako ostružiny nebo jahody. Chcete-li pěstovat borůvkové keře, pořiďte si velkou, asi 20l nádobu. Při pravidelné údržbě rostlina začne rodit své první plody velmi brzy. Borůvky vyžadují dostatek vláhy, ideální je však se vyhnout té z vodovodu, která může obsahovat příliš chlóru. Pokud máte možnost zadržovat vodu dešťovou, nebojte se ji pro zalívání použít. Pěstování je v zásadě docela jednoduché, stačí vědět, že:

  • půda musí být hodně kyselá, ideálně obsahující i rašelinu,
  • kořeny nesmí stát permanentně ve vodě, ale pravidelné zalévání je nutné,
  • rostlina roste do šířky, možná ji bude třeba časem zase přesadit do většího.

Datle

Pro pěstování datlovníku doma je možno využít semen přímo z ovoce, nicméně vše za předpokladu, že tyto plody nebyly podrobeny tepelnému ošetření. Stejně jako mnoho jiných rostlin i datlovník miluje světlo. Proto květináč s ním umístěte na slunné místo. Datlovník má výhodu v tom, že:

  • nepotřebuje pravidelné zalévání, jen se půda nesmí nechat úplně vyschnout,
  • čas od času je dobré rostlinu pootáčet, aby sluneční paprsky dopadaly na všechny strany,
  • více vody datlovníku vyhovuje na jaře a v létě, naopak méně v zimě.

Ananas

Chcete-li pěstovat ananas doma, musíte jen koupit zralé ovoce z obchodu a obrnit se silnou trpělivostí. Koupenému ananasu odřízněte vršek, a to tak, aniž byste narušili dužinu ovoce. Ponořte růžici do vody a vyčkejte zhruba dva měsíce, než se objeví kořeny.

Takovou růžici přesaďte do květináče s písčitou půdou. Smutná zpráva je, že budete muset počkat až 2 roky, než ochutnáte ananas pěstovaný vlastními rukama. Po celou dobu mu nezapomeňte:

  • poskytnout mu dostatek tepla, slunečního světla a vody,
  • během parných dnů jej však chraňte před spalujícím sluncem,
  • pro zalévání je nejvhodnější voda dešťová.

Které ovoce pěstujete doma vy?

Zdroj: balconygardenweb.com


Další tipy na články

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)