LetničkyRostliny a květinyTrvalky a skalničkyZahrada

Co je osteospermum – Jak pěstovat tohle okrasné modroočko?

Osteospermum je nádherná trválka, která ozdobí vaši zahradu. Má nádherné a chytré květy. Jak pěstovat rostlinku nazývanou také modroočko?

Co je osteospermum?

Trvalka osteospermum (lat. Osteospermum) je i přes svůj krkolomný název velice vzhledná a okrasná rostlina, která významně připomíná barevnou kopretinu. Je také známá tím, že pokud je jí zima, jednoduše zavře své květy. Pro svou barvu ji můžete znát také pod názvem modroočko. Jedná se o vysokou letničku, která může dosáhnout výšky až 40 centimetrů. Jak si tuto vzhlednou letničku vypěstovat doma?

Osteospermum
Zdroj foto: Sodel Vladyslav / Shutterstock.com

Druhy modroočka

Mezi oblíbené druhy osteospermum patří zejména:

  • osteospermum ecklonis
  • osteospermum fruticosum
  • osteospermum jucundum

Pěstování osteospermum

Jak již bylo naznačeno, rostlinka modroočko nemá ráda chladné počasí, tudíž je potřeba ji vysít na slunné a teplé stanoviště. Skvělá volba je nasadit ji na záhonek v kombinaci s nižšími letničkami. V případě, že by byla rostlince zima, uhnily by jí kořeny. Také musíte udržovat vlhkou zeminu. V případě, že ji pěstujete na balkoně v truhlíku, musíte jí dopřát propustnou půdu. Odkvetlé lístky je třeba ihned odstranit.

  1. Kdy vysévat osteospermum?

    Semena osteospermum vysazujeme na začátku března do truhlíků se směsí humusu, trávy a písku, které v teplém počasí přesadíme na záhon.

  2. Kdy kvete osteospermum?

    Modroočko, neboli osteospermum kvete celou teplou sezónu, tedy od začátku léta a to někdy až do října.

Osteospermum pěstování
Zdroj foto: NAPA / Shutterstock.com

Péče o osteospermum

Pokud byste trvalku zapomínali zalévat, květy osteospermum by se zmenšovaly a bylo by jich stále méně. Proto jí musíte pravidelně doplňovat zálivku a minerální hnojivo, ale pozor, abyste ji nepřehnojili. V takovém případě by rostlina prudce vzrostla, ale nekvetla by.

Přezimování osteospermum

Na zimu je třeba ji přesadit do světlé místnosti – musíte to stihnout ale před tím, než udeří první mrazíky, jelikož by mohlo dojít k jejímu poškození. Na podzim ji sestřihněte na výšku maximálně 30 centimetrů a nechte přezimovat v teplotě do 10 stupňů Celsia. V zimě ji nemusíte příliš zalévat, spíš ji jen udržujte.

Na jaře ji začněte připravovat k přechodu na teplou zahradu tím, že ji přesunete na místo, kde je teplota okolo 18 stupňů Celsia. A v květnu, až bude stabilní venkovní teplo, ji opět přesaďte na svůj záhonek.

Zdroj: gardenersworld.com


Další oblíbené rostlinky

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)