Orsej jarní roste snad všude, protože je velmi nenáročná na pěstování. Pozor, je však jedovatá. Dá se ale využívat k léčebným účelům. Kdy roste a jak ji využít?
O rostlině orsej jarní
Orsej jarní, odborně blyskáč cibulkatý (lat. Ficaria verna)má nádherné drobné žluté květy, které na jaře velmi brzy vykvétají. Roste snad ve všech koutech planety s výjimkou těch nejsevernějších, není vůbec náročná na pěstování – a po vysazení se sama množí a rozrůstá. Jde o bylinku, která je ale jedovatá. Pokud tedy chcete využívat i jejích léčebných účinků, musíte s ní umět dobře zacházet.
Tato rostlinka není nijak velká, přitom je velmi výrazná svojí krásou. Květy, které mají sotva jeden až dva centimetry, rostou tak bohatě, že vytvoří doslova žlutý koberec na každé zahradě nebo louce. Ani do výšky se třpytka moc nerozrůstá, obvykle měří od tří maximálně do 15 centimetrů, což opravdu není mnoho.
Lidé také čtou: Prvosenka jarní
Orsej se v přírodě vyskytuje na loukách, kolem řek a potoků, u rybníků a pod stromy, zkrátka všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Jak si ji můžete vypěstovat u sebe na zahrádce?
Kdy kvete orsej?
Orsej jarní kvete od března do května, tato rostlina má ráda vlhko a bude se jí dařit kdekoliv, kde je dostatek vláhy a slunečních paprsků.
Pěstování orsej jarní
Rostlina není náročná na pěstování, neklade nároky na druh půdy, nepotřebuje přihnojování, jen dostatek vody a světla. Je to totiž divoce rostoucí rostlina, i když se dnes může pěstovat i na zahrádkách pro svoji krásu. Na zahradě se jí tak bude dařit v trávě pod stromy, kolem zahradních jezírek nebo u potůčků. Orsej jarní se množí sám a také si sám vytváří semena, velmi rychle se tak dokáže namnožit a zasypat zahradu krásnými sytě žlutými květy.
Ihned, když začne na jaře svítit sluníčko, orsej jarní vykvete a stihne vytvořit semena. Po odkvětu vyčkává pod zemí do dalšího jara a opět vykvete – a tak pořád dokola. Není s ní tedy žádná práce, za to parády nadělá skutečně hodně. Mezi lidmi se rozšířily i názvy jako hvězdičky, babí blysk nebo blýskavé kvítí.
Je orsej jarní jedovatá?
Jak už bylo řečeno, orsej jarní se řadí mezi bylinky, není tak úplně jen dekorativní rostlinou. Pokud si ji ale na zahrádku budete chtít vysadit, počítejte s tím, že jde o jedovatou bylinku, kterou by neměly trhat děti. Konzumovat se mohou jen velmi mladé listy, pokud s tím ale nemáte zkušenosti, raději je za syrového stavu nekonzumujte, mohli byste si spíše uškodit.
Otrava se projevuje nevolností, bolestmi, a v nejhorším případě může dojít k udušení – podle množství zkonzumovaných listů. Každý zkušenější bylinkář ale pozná, kdy je vhodné listy konzumovat, jedovatých látek pak zbavuje vaření nebo sušení.
Doporučujeme: Dlužicha
Využití orseje v kuchyni
Pokud orsej dobře povaříte, neotrávíte se. Bylinka se používala již odedávna na léčbu nejrůznějších neduhů, působí skvěle například při obtížích s hemoroidy nebo při zácpě. Vařená orsej se dá klidně připravit na způsob špenátu, odvar se pije nejen na vyléčení hemoroidů, ale i na řadu jiných obtíží. Jako zeleninu lze využít také cibulky orseje jarní, které se povaří několik minut ve vodě, a dále se mohou upravovat jako běžná zelenina, dokonce se mohou i smažit.
Zevní použití
Pokud se přeci jen trošku bojíte pouštět do vaření s jedovatou bylinkou, využít můžete její účinky zevně. Orsej si úžasně rozumí s aloe vera nebo jitrocelem, vyrobit z ní lze mast, která skvěle působí na celou řadu kožní obtíží, jako jsou vředy či abscesy. Pomáhá zevně také ženám po porodu.
S orsejí je nutné naučit se pracovat, aby se daly využívat všechny její léčebné účinky. Když ale zapomeneme na to, že jde o bylinku, získáme po jejím vysazení na zahradě nádherný žlutý kobereček, který potěší každé oko.
Zdroj: gardenersworld.com, brandywine.org
Další oblíbené rostlinky