Vystavit se slunci a jen tak relaxovat je letním snem mnoha z nás. Jak se správně opalovat, a jaké vychytávky vám pomohou si prodloužit opálení?
Péče o pokožku je základ
Patříte mezi zaryté zastánce starého postupu, že nejlepší urychlovač opálení je olivový olej? V tom případě vás musíme zklamat. Lidé, co tento přírodní olej pro opalování používají, trpí v brzkém věku problematickými nemocemi spojenými s dlouhodobě spalovanou kůží. Nejde přeci o to soutěžit o Miss nebo Mister Sahara, jde nám spíše o přirozený sluneční tón od slunce, který sluší každému, a zároveň neškodí.
- Základem jsou opalovací krémy, co obsahují ochranu proti UVA a UVB paprskům. Ty vaši kůži ochrání po dostatečně dlouhou dobu, a dopřejí vám bezpečné slunění.
- Nejlepší jsou voděodolné krémy – ty vydrží na pokožce nejdéle. Opalovací krém podporující opálení je také skvělá možnost, jak si dopřát příjemný sluneční nádech.
- Pokaždé se namažte velmi pečlivě, někteří lidé se dokážou spálit velmi rychle, a tím kromě kožních potíží riskujete i esteticky nevhodné nerovnoměrné opálení nebo loupající se pokožku.
Kůže není všechno
Na pokožku těla sice již většina z nás nezapomíná, ale na ostatní části těla mnozí z nás jaksi zapomínají. Proto byste se před každým letním obdobím měli zásobit i dvěma dalšími pomocníky:
- Základ pro zdravé a nepopraskané rty je ochranná pomáda s UVA a UVB filtrem. Tou si ošetřete rty několikrát denně.
- A další přípravek, jenž byste měli mít vždy u sebe, je sprej na vlasy. Naše vlasy totiž vlivem slunce dostávají pořádně zabrat. Když se k tomu přidá i chlorovaná voda z bazénu nebo slaná mořská voda, je potřeba o naše kadeře skutečně více pečovat.
Přejete si, aby vaše opálení vydrželo, a aby byly vaše rty a vlasy po pobytu na slunci ošetřeny? Dopřejte si po opalování celotělový zábal v kokosovém oleji.
Po příchodu domů
Až se vydáte od bazénu nebo od moře domů, pokaždé se nejprve dobře umyjte. Pokud cítíte, že jste se trochu přichytli, aplikujte chladivou pěnu obsahující panthenol. Ta kůži dokonale zklidní a bude o ni po následující hodiny pečovat.
Přemýšlíte o tom, jak si udržet opálení a nejste právě spálení? Použijte mléko po opalování. To vaši pokožku hydratuje a bude o ni pečovat. Voda z kůže smyla její přirozenou vlhkost, a sluneční paprsky jí také příliš nepřispívají. Proto je dobré ji po každém opalování ošetřit speciálními prostředky.
Jedna vychytávka k opalování
Trik, který lidé používají již dlouhé roky, zaručeně funguje. Přemýšlíte, jak prodloužit opálení? Vsaďte na doplněk stravy s betakarotenem. Ten vaše tělo uvítá, a vám mnohem méně hrozí spálená pokožka. Před odjezdem na dovolenou podle doporučeného denního dávkování začněte přípravek užívat, a zajistěte si tak dlouhotrvající a bezpečné opálení.
Pozor na školácké chyby
Jednou se to stalo každému z nás – nechtěné opálení podle cyklistického trikotu, kdy jsme si prostě zapomněli před jízdou ošetřit kůži opalovacím krémem. Nebo rychlé opálení, jehož jsme chtěli docílit ihned první den u moře… A tento nerozumný pokus se proměnil ve velkou spáleninu. Nic proto nepřehánějte, a kůži si pečlivě ošetřujte.
Další věcí, kterou si při opalování nezapomeňte sundat, jsou sluneční brýle. Někomu se stane, že při příjemném slunění usne s brýlemi na očích, a probudí se s opálením à la moucha. Jestli si přejete mít stejnoměrně opálené celé tělo i obličej, doporučujeme vám otáčet se po směru slunce jako slunečnice. Předejdete tak nepříjemným bílým místům, co se tvoří tam, kde slunce nevidí – například pod bradou nebo pod špíčky.
Hlídejte si čas
Přemýšlíte, jak podpořit opálení? V tom případě by vás mohl zajímat také vhodný čas, který pro slunění existuje. Přes poledne totiž slunce dokáže napáchat více škody než užitku. A vy se tak místo vysněného krásně hnědavého opálení během chvilky dočkáte spáleniny.
- Od rána do jedenácti se klidně na sluníčku pohybujte do sytosti.
- Poté si dejte pauzu, a ven vyjděte až po druhé hodině.
- Sluneční pauzu využijte k ošetření pokožky, a také k důkladné opětovné aplikaci opalovacího krému.
- Toto je i doporučený způsob, jak si udržet opálení.
- Každý den trochu je mnohem lepší postup, než se jeden den skokově vystavit slunci po celý den.
Dopřejte si sluneční tetování
Letos můžete vyzkoušet něco skutečně netradičního. Sluneční tetování se stává hitem! Stačí, když si pomocí krému vytvoříte na těle obrazec, a necháte sluníčko, aby vytvořilo vše ostatní. Nebo si rovnou pořiďte speciální šablonu a přiložte ji na libovolné místo na těle. Už se těšíte, až budete mít svou vlastní sluneční kérku? Ozdobí váš letní vzhled a dodá vám na šmrncu. Tuto metodu lze uplatnit i při opálení ze solária.
Nemáte možnost se vystavit sluníčku?
Přejete si mít kůži bronzovou, ale nemáte možnost se slunci vystavit? Nesmutněte. V dnešní době existuje dost účinných postupů, jak si dopomoci k přirozené tónované barvě pokožky. Nástřik opálení je jednou z možností, která nijak nezatíží vaši peněženku. Umělé opálení pomocí tónovacího krému je další možností, jak si dopomoct k příjemnému pocitu. U těchto technologií vždy dbejte na to, abyste je aplikovali ze všech stran stejnoměrně.
Další možnost je návštěva solária. Tam se během několika minut prohřejete a vaše pokožka získá na příjemně bronzovém nádechu. Ptáte se, jak dlouho vydrží opálení ze solária? Většinou záleží na typu vaší pokožky, ale když chodíte pravidelně, bohatě vám postačí krátká chvilka jednou za dva týdny.
Máte opačný problém?
Stalo se vám, že je vaše kůže opálená až příliš, a vy ji z nějakého důvodu potřebujete dostat alespoň o odstín světlejší? Vyzkoušejte trik, jak se zbavit opálení. Je několik postupů, co jsou vyzkoušené, a které, především v asijských zemích, kde je opálená pokožka symbolem chudoby, lidé hojně aplikují. Kromě exfoliačních krémů existují i přípravky s aloe vera – ty uvolňují melanin a snižují pigmentaci. Další přírodní látkou, která má přirozené bělicí vlastnosti, je překvapivě kurkuma. Směs citrónové šťávy se lžičkou kurkumy dokáže pomoci v případě, že si již opálení nepřejete.
Tipy na další články