Jestliže plánujete venkovní posezení na zahradě, pak by vám rozhodně nemělo chybět ohniště. Grilování je totiž velmi oblíbené, byla by tedy škoda přijít o takovou možnost. Jak však svépomocí postavit ohniště, které nebude tvořeno pouze kruhem z kamenů?
Nejprve plánování
Plánování samozřejmě není nutností, ovšem věřte, že při stavění nového ohniště vám bude pečlivý plán rozhodně nápomocný. Je totiž nezbytné rozmyslet si celou řadu věcí.
- Nejprve je nutné rozhodnout se, jakého tvaru vlastně ohniště chcete.
- Tvar a velikost přizpůsobte prostoru, který máte k dispozici.
- Součástí plánu by měl být také nákupní seznam, díky kterému budete mít přehled o tom, co k výrobě ještě potřebujete.
- Pokud si uděláte snadný náčrtek, celý proces bude mnohem jednodušší.
Vhodný materiál
Při výběru materiálu je samozřejmě nejdůležitější, aby byl nehořlavý a odolný proti pravidelnému žáru. Oblíbené proto bývají k výstavbě ohniště zejména:
- keramika,
- cihly,
- beton,
- ocel.
Využít však můžete i kameny nebo jiné vhodné materiály, které máte po ruce. Jako podklad může totiž posloužit třeba i spodek plechového sudu, který už nevyužijete, či případně betonová skruž. Elegantním řešením je najít materiál, který se bude hodit k celkovému designu zahrady. Jestliže se rozhodnete pro cihly či kamení, počítejte také s tím, že budete potřebovat materiál k vyložení dna.
Ideální místo
Pokud plánujete ohniště, je třeba přemýšlet také nad tím, aby v jeho okolí byl dostatek prostoru pro posezení. Můžete v jeho blízkosti vybudovat přístřešek, díky kterému bude grilování komfortní, ovšem není to nutností. Vždy však myslete na to, abyste se měli kam posadit. Kromě toho jsou však důležité také odkládací plochy. Pro komfortní posezení tedy budete potřebovat poměrně široký prostor.
Postup výroby
- Prvním krokem je vykopat požadovaný tvar ohniště. V případě, že chcete kruhovité, s naznačením prostoru vám pomohou kolíčky a provázek, díky kterým bude kružnice pravidelná. U hranatých ohnišť pak linii snadno udržíte podle nějaké desky.
- Při kopání je nezbytné myslet i na dostatečný prostor pro vyložení dna, to záleží od toho, jaký materiál používáte. V případě budování kulatého ohniště byste tak měli mít vykopanou jednu kulatou prohlubeň a v jejím středu ještě jednu další, o něco hlubší.
- Nejprve se pusťte do vykládání dna. Pak už stačí jen vyložit materiálem stěny. Pro lepší stabilitu je dobré stěnu zapustit trochu do země. Pro větší trvanlivost je vhodné u cihel a kamenů použít spojovací materiál. V závislosti na průměru ohniště můžete pořídit také mřížku, na které bude grilování snazší.
Ohniště je praktickým doplňkem každé zahrady, jistě ho totiž mnohokrát oceníte. Postavit si vlastní sice žádá značné plánování, ovšem samotná výstavba už pak nezabere tolik času. Odměnou vám bude lahodné grilované maso či uzeniny.