Nerezové hrnce a pánve jsou nejoblíbenějším materiálem, který může po čase ztratit svou zářivou čistotu. Jak vyčistit nerezové nádobí a nezničit ho?
Kuchyňské pomůcky mohou být z mnoha materiálů, například litina byla velmi oblíbenou volbou v minulých letech. Ta však snadno podléhala rzi, a tak čištění hrnců nebylo zrovna jednoduché. To u nerezového nádobí sice nehrozí, při připálení pokrmu se však může povrch poškodit. Naštěstí ne nevratně! Vyzkoušejte skvělé tipy a rady, jak vyčistit nerezové hrnce tak, aby se materiál opět leskl a zářil na první pohled.
Co vás může trápit u nerezového nádobí?
Při vaření mohou na nerezovém hrnci vzniknout fleky nebo nevzhledné skvrny, které jen tak lehce nevyleštíte. Při spálení pokrmu se může dno nebo stěny snadno přichytit, a tak se s odmočením a následným čištěním můžete dost prát. Pozor také na škrábance, které vznikají vlivem špatného uskladnění hrnců a pánví.
Škrábance mohou vzniknout i špatným čištěním či mytím. Pokud se vám totiž připálí jídlo, nikdy nepoužívejte pro odstranění připálené mastnoty hrubou stranu houbičky nebo dokonce drátěnku. Nevhodným přípravkem je také tekutý písek, který bývá součástí výstroje proti nečistotě v domácnosti. Tyto druhy škrábanců totiž jen stěží z nerezu odstraníte. Stejné doporučení platí i v případě nerezového dřezu v kuchyni, brzy by byl totiž matný a působil by zašle a poškozeně.
Hlavní pomůckou v domácnosti je jedlá soda
Pokud si nevíte rady, jak vyčistit kterýkoliv povrch ve vašem domově, použijte klasickou jedlou sodu. Právě tento přípravek totiž dokáže zatočit s kdejakou nečistotou. Naneste jedlou sodu na jemnou stranu čisticí houbičky a vyleštěte veškeré nedostatky na nerezovém nádobí.
Nečistotu nebo připálená místa vyčistíte působením citronové šťávy nebo octa spolu se solí. Každá nečistota, mastnota nebo připálenina této kombinaci nakonec podlehne. Ocet je navíc také skvělým přípravkem pro leštění povrchů. Už naše babičky jej používaly pro vyleštění oken. Podobně pomůže ocet na skvrny a fleky na nerezovém náčiní.
Když přírodní prostředky nezaberou
V některých případech připálenin se může stát, že ocet, jedlá soda ani citronová šťáva zkrátka nepomohou. Takové případy se mohou stát kuchařům začátečníkům i skutečným profesionálům. Co ale v takovém případě použít, abychom nemuseli nerezové nádobí vyhodit a kupovat nové?
Čistící prostředky
Jestliže zklamou veškeré tipy od babiček a ekoložek, vsaďte na speciální čisticí prostředky. Do hrnce napusťte horkou vodu, v níž nechte rozpustit čisticí prášek do myčky nádobí. Nechte přípravek působit několik hodin, poté hrnec důkladně opláchněte a utřete do sucha.
Kyselina šťavelová
Druhou velmi agresivní a také účinnou metodou, je použití kyseliny šťavelové. Zašlé skvrny nebo velké nečistoty odstraníte smícháním kyseliny šťavelové s jakýmkoliv tekutým mycím prostředkem (třeba s přípravkem na nádobí). Tuto kyselinu seženete v jakékoliv drogerii.
Čistič na troubu
V některých internetových diskuzích se dočtete také o skvělém účinku čističe na pečící troubu. Tento přípravek je totiž velmi agresivní a dokáže si poradit s opravdu velmi zašlou špínou a mastnotou. Pokud ale použijete tento přípravek, myslete na jeho velmi chemické složení. Proto je nutné po vyčištění nerezového nádobí celý povrch důkladně umýt. Při čištění hrnce použijte rukavice, abyste si přípravkem nepodráždili kůži.
Vsadíte na přírodní a ekologické přípravky na čištění nerezového nádobí, anebo raději sáhnete po osvědčené a chemické variantě?
Zdroj: bhg.com, nytimes.com