Móda a KrásaŽivotní styl

Nehty: Víme, co signalizují nevzhledné bílé tečky

Trápí vás vaše nehty? Jsou náchylné k lámání, roztřepené, slabé, nemají hladký povrch a tvoří se vám na nich bílé tečky? Víme, z jakého důvodu k tomu dochází, ale také vám poradíme, jak s nimi zatočit.

Zdroj foto: Nadya So / Shutterstock.com

Vyžaduje to jen trpělivost a správnou péči.

Oslabené nehty a jak je poznat

Zejména v podzimních a zimních měsících trpí nejenom naše ruce, ale také nehty. Neustálé střídání teplot se projevuje jak na suché a popraskané kůži, tak i na samotných nehtech. Mají větší sklony k lámání, třepí se a jsou oslabené. Prevencí je poctivé nošení rukavic a také krém na ruce, který máte neustále po ruce.

Co signalizují bílé tečky na nehtech

I v případě, že se o své ruce a nehty staráte a dopřáváte jim přímo ukázkovou péči, mohou se na nehtech objevit bílé tečky a čárky. Jejich původ může být jakýkoliv. Všechny ale spadají do jedné skupiny chorob nehtů, které se nazývají leukonychie. Přestože jejich příčiny mohou být různé, projevují se stejně: změnou barvy nehtového lůžka.

Alergie na kosmetické přípravky

Jednou z příčin bílých teček na nehtech může být alergie. Vašim nehtům nemusí vyhovovat složení laku na nehty, odlakovače nebo jiných (nejenom kosmetických) přípravků, se kterými přijdou vaše ruce do styku. Abyste bílým tečkám předcházeli, změňte značku laku na nehty a odlakovače a nádobí myjte zásadně v rukavicích.

Zdroj foto: OHishiapply / Shutterstock.com

Bílé tečky a počínající plíseň

Kromě bílých teček na nehtech pozorujete také to, že jsou nehty tlustší a více se lámou? To může být příznakem nehtové plísně. Naštěstí řešení není nijak složité.

  1. Nohy či ruce, nehtová plíseň totiž postihuje horní i dolní končetiny, namočte do horké vody a následně obruste pilníkem.
  2. Po koupeli nehty ošetřete buď speciálním krémem či mastí na plísně nebo oreganovým či tee trea olejem.
  3. A tuto proceduru opakujte denně. Pokud budete nehty pravidelně mazat některým z těchto přípravků, brzy se plísně zbavíte.

Bílé tečky jako následek poškození a časté manikúry

Někdy se mohou na nehtech utvořit bílé tečky jako následek poranění. Neuhodili jste se v poslední době? Nepřivřeli jste si například ruku do dveří? Nebo chodíte pravidelně na manikúru? I ta totiž může poškodit nehtové lůžko. Zejména, pokud si pravidelně necháváte dělat gelové nehty. Bílé tečky vzniklé poraněním časem samy zmizí, ale i přesto byste měli být na své nehty opatrní.

Vyvážený jídelníček

Vzhled vašich nehtů je úzce spjat také s vaším jídelníčkem. Máte ve své stravě dostatečné množství minerálních látek a vitaminů? Zaměřte se zejména na zinek a vápník. Protože právě jejich nedostatek se projevuje bílými tečkami a čárami na nehtech. Zinek naleznete například v:

  • dýňových,
  • slunečnicových,
  • tykvových semínkách,
  • hovězím mase,
  • sýrech.

A dostatek vápníku vám zajistí pravidelná konzumace luštěnin, mléka, mléčných výrobků a zelené zeleniny, například brokolice.

Známka vážnějšího onemocnění

V malém procentu případů jsou bílé skvrny na nehtech způsobeny nějakou vážnější chorobou. Před tím, než ale začnete na internetu hledat další příznaky a přesvědčíte sami sebe, že trpíte vzácnou nevyléčitelnou chorobou, si uvědomte, že předchozí důvody jsou mnohem pravděpodobnější. Nicméně, bílé tečky a čárky na nehtech mohou být jedním z příznaků:

  • selhání ledvin,
  • problémů se srdcem,
  • zápalu plic,
  • otravy arsenem,
  • psoriázy,
  • ekzému.

Všechny tyto nemoci ale mají celou řadu dalších příznaků. Proto je zbytečné plašit, pokud vaším jediným příznakem jsou bílé skvrny na nehtech.

Bílé tečky, čárky a skvrny na nehtech jsou nejčastěji způsobeny manuálním poškozením nehtu, nedostatkem vápníku a zinku, alergií na některý z výrobků, se kterým přicházejí nehty často do styku, anebo se jedná o plíseň.

Zdroj: healthline.com, wikiskripta.eu

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)