Narcisy – nejtypičtější jarní květiny, které září v zahradách. Kdy je zasadit, jak často zalévat a na jaké místo vysadit? Dozvíte se vše o správném pěstování narcisů.
Když zima odchází a přichází jaro, je svět hned hezčí a barevnější, a to hlavně díky krásně rozkvetlým květinám. Málokterá květina je tolik typická pro jaro, jako jsou narcisy. Ty kvetou výrazně žlutou, oranžovou, ale i bílou barvou – a každá zahrada s nimi vypadá báječně. Přitom jsou narcisy velmi nenáročné na pěstování, menší odrůdy lze pěstovat i v květináči, a krásně vypadají i řezané ve váze.
Pěstování narcisů
Kdy sadit narcisy
Narcisy se vysazují do země na podzim, kdy práce s nimi začíná – a vlastně i končí. Mnoho péče nepotřebují, nemusí se přihnojovat, a přesto nádherně kvetou. Při výsadbě je dobré cibulky narcisů přihnojit, na jaře už ale hnojit nemusíte, pokud však máte na zahradě kompost, určitě jej k rostlině přidejte.
Co však určitě potřebují, to je pravidelné odstraňování odumřelých květů poté, co odkvete. Na narcisy nechodí ani škůdci, takže se nemusíte bát, že o tuhle nádheru ve své zahradě přijdete.
Jak zasadit narcis?
Narcisům sluší být pospolu v menších skupinách, když je tedy budete do záhonu vysazovat, cibulky si rozdělte do skupinek po asi sedmi. Takových skupinek vytvořte podle možností, co nejvíce. Celý záhon pak bude nádherně kvést a vaše zahrada se okamžitě rozzáří.
Cibule narcisů by se měly sázet poměrně hluboko, a to alespoň 10–15 centimetrů pod povrch. Když narcisky vysadíte, budete se muset postarat o to, aby měly dostatek vody. Nutná je tedy pravidelná zálivka.
Doporučujeme: Hyacinty
Slunce a dostatečná závlaha
Narcisky mají rády sluníčko, takže se jim nejlépe daří na slunných stanovištích, snesou ale i menší polostín. Narcisy totiž pocházejí původně z hor, v horských oblastech rostou na loukách, kde je dostatek slunce, ale i vláhy.
Mají tedy rády vláhu, nesmí být však v trvale přemokřené půdě. Jen pozor na to, pokud venku málo prší, je nutné je pravidelně zalévat, aby neztratily na své kráse. Pokud si všimnete, že některá z rostlin není ve formě, špatně se vyvíjí, neroste nebo je suchá, je lepší ji ze záhonu odstranit úplně.
Narcisy ve váze
Narcisky jsou květinami, kterým sluší nejen záhony, ale i obyčejná váza s vodou. Na rozdíl od jiných květin se nemusíte bát narcisy řezat a dát do vázy. Pozor však na kombinaci s jinými květinami, jelikož vylučují mléčný hlen, s ostatními květinami ve váze si příliš nerozumí – a vlastně je zabíjejí, protože tyto květiny pak velmi brzy uvadají.
Do vázy narcisům příliš vody lít nemusíte, stačí dát vodu asi do jedné pětiny od stonků.
Lidé také čtou: Tulipány
Pěstování narcisů v květináči
Pokud zahrádku nemáte, pěstovat narcisky můžete i v květináči.
Když přijdete do květinářství nebo zahradnictví, vybírejte malé narcisky, které ještě nejsou rozkvetlé. Pozor i na délku listů – čím delší listy, tím lépe.
Listy totiž květinu vyživují – a ta potom mnohem lépe a déle kvete. Listy by pak měly mít rozhodně krásně zelenou barvu, rostlina nesmí působit dojmem, že už má „něco za sebou“. V tom případě od ní raději dejte ruce pryč, dlouho by vám doma radost nedělala.
Mírná zálivka
I když narcisky vláhu potřebují, když je budete často přelévat, uškodíte jim. Zalévejte je tak raději mírně, nikdy by hlavně neměla voda zůstávat v misce pod květináčem, nebo v případě, že si je dáte do ozdobného barevného obalu, tak v něm.
U cibulovin je vždy potřeba se zálivkou šetřit. Cibule by totiž mohly začít zahnívat. Zalévat je tak vhodné jednou, maximálně dvakrát týdně, řiďte se však tím, že substrát by měl nejdříve trošku proschnout, než se pustíte do dalšího zalévání.
Nezapomeňte květináč s narcisy umístit na světlo – i květiny v květináči totiž slunce potřebují, aby mohly kvést.
Po odkvětu narcisů v květináči si můžete cibulky uchovat – a příští rok na podzim je zasadit do záhonu. Cibulky vždy vyjměte z květináče až poté, co listy zcela zežloutnou. Cibule se uchovávají například zabalené v novinách na suchém místě.
Narcisky vám mohou dělat radost po celé jaro až do června.
Zdroj: gardenersworld.com
Další tipy na pěstování