Zbavení nežádoucího hmyzu z rostlin, a především mšic, je tou nejméně příjemnou částí práce na zahradě. Existuje mnoho způsobů, jak se mšic zbavit i bez použití chemických přípravků. Poradíme vám, co proti mšicím zabere.
Mšic existuje mnoho druhů (jen v Evropě jich žije kolem 3000), většina z nich má jedno společné – živí se sáním šťávy z rostlin, což z nich dělá nežádoucího parazita.
Stejně jako jiní živočichové, i mšice mají několik přirozených nepřátel. Nepatří mezi rychlý hmyz, proto je celkem snadné, i když někdy zdlouhavé, odstranit je manuálně. Obrňte se trpělivostí a vytrvalostí, mšice za jednu sezónu plodí až 16 generací, někdy se to může zdát jako nekonečný boj, ale výsledky se po čase jistě dostaví. Co na mšice pomáhá?
Zbavte se mšic manuálně
- S použitím vody – Postříkejte rostliny zahradní hadici. Nebojte se použít velký tlak, pokud to napadená rostlina ustojí. Tato metoda funguje zejména na začátku sezóny, když ještě nejsou mšice pevně přichycené k rostlině.
- S použitím vlastních rukou – Shazujte mšice z rostlin ručně, použijte zahradní rukavice. Spadlý hmyz házejte do kbelíku s mýdlovou vodou. Hodně napadené větve odřízněte a dejte do kbelíku.
Jak jít proti mšicím bez chemie? Máme pro vás 3 tipy na domácí spreje, které často umí zabrat.
Vyrobte si účinný sprej na mšice
Nejdříve vyzkoušejte domácí postřik na mšice. Ačkoli existují chemické prostředky na zbavení mšic, použijte je až jako poslední alternativu. Z čeho připravit postřik na mšice?
- Mýdlová voda – V lahvi s rozprašovačem promíchejte několik lžic tekutého mýdla, vyhněte se mýdlům s parfemací, odmašťovadly a zvlhčovači. Protřepejte a postříkejte všechna místa, kde mšice vidíte. Nevynechejte spodní strany listů, právě do nich s oblibou kladou vajíčka. Mýdlová voda neškodí ostatnímu hmyzu ani ptákům.
- Olej z neemu – Neemový olej smíchejte smíchejte s vodou a nastříkejte pouze oblast, kde se mšice vyskytují. Jelikož působí jako repelent, je tu riziko, že odeženete i hmyz užitečný pro vaši zahradu.
- Éterické oleje – Máta peprná, tymián, hřebíček a rozmarýn jsou bylinky, které vás zbaví mšic. Éterický olej, jehož jsou součástí, smíchejte s vodou a nastříkejte na napadené rostliny.
Podporujte na zahradě přirozené predátory mšic
Mezi nejznámější požírače mšic patří bezesporu berušky, navzdory tomu je mnoho zahrádkářů zklamáno, když po vypuštění berušek, mšice nemizí. Důvod je prostý – nejsou to dospělé berušky, které se živí larvami, nýbrž jejich larvy. Je nutné vydržet do chvíle, kdy berušky snesou vajíčka a vyvinou se larvy.
Doporučujeme: Krtonožka: Nežádoucí hmyz v zahradě
Malé stromky a keře jsou útočištěm pro ptáky. Pokud jich máte na zahradě dostatek, uhnízdí se u vás a velmi rádi si pochutnají na mšicích.
Zasaďte vhodné rostliny
Nejoblíbenější rostlinou mšic jsou růže. Během krátké chvíle je dovedou doslova obalit a je nesnadné se jich zbavit. Pokud je tedy nechcete lákat, pečlivě své růže kontrolujte a zasaďte rostliny odpuzující mšice nebo lákající užitečný hmyz.
- Rostliny lákající užitečný hmyz – máta, jetel, hřebíček, kopr, fenykl.
- Rostliny odpuzující mšice – česnek, pažitka, cibule.
- Rostliny působící jako pasti na mšice – jiřiny, astry, cínie.
Pokud vám nic z tohoto nepomohlo, můžete využít i chemický přípravek proti mšicím, to je však naprosto poslední možnost, když si neumíte dát rady.
Doporučujeme: Krtonožka – Co to je a jak se zbavit krtonožky?
Teď už víte jak na mšice. Která metoda nejlépe funguje vám? Podělte se o vaše zkušenosti.