Motýlí keř je velmi hezká rostlina, která je velmi podobná šeříku. Pěstování motýlího keřenení složité a bude vám ho závidět nejeden zahrádkář. Motýlí keř svým květenství rozhodně prozáří vaši zahradu.
O rostlině motýlí keř
Motýlí keř (lat. Buddleia Davidii) který spadá do čeledi komule, je teplomilný opadavý keř, ale pro jeho pěstování potřebujete dostatek místa, protože dorůstá až do výšky dvou metrů někdy i více. Do našich končin se dostal ze severozápadní Číny a Japonska. Ale velmi rychle se přizpůsobil našim povětrnostním podmínkám. Jeho listy jsou kopinaté, z jedné strany tmavě zelené a druhé bílé až lehce nazelenalé. Mohou být dlouhé až 25 cm.
Květy motýlího keře
Na vaší zahradě vám květy motýlího keře budou dělat radost od července až do října, takže si jich užijete dostatečně. Květy rostou ve vzpřímených nebo překlánějících se latách. A velikostně dorůstají až 30 cm. Pak existuje i menší motýlí keř zakrslý. Nejčastěji se setkáte s květy v lila barvě, ale někdy můžete narazit i na další barvy motýlího keře:
- bílé,
- růžové,
- purpurové nebo modré odstíny.
Narazit můžete i na žlutý motýlí keř, který rozjasní zahradu. Jako bonus květy motýlího keře velmi pronikavě voní, a proto k sobě lákají pestrobarevné motýly. Díky tomu také tento keř dostal svůj název.
Pěstování motýlího keře
Motýlí keř a jeho pěstování je velmi nenáročné, a přestože u nás není ještě tolik rozšířen, získává si u zahrádkářů stále větší oblibu. Jediné, co opravdu tato rostlina potřebuje, aby dobře prospívala a měla hojné květenství, je dostatek světla a tepla. V polostínu by měl keř daleko méně krásných květů. Proto výsadba motýlího keře se hodí tam, kde mu nebude nic stínit a vy na něj dobře uvidíte, aby vám nic nebránilo v tom, pozorovat pestrobarevné okřídlence.
Jak se starat o motýlí keř?
Motýlí keř je rychle rostoucí dřevina, která potřebuje pro svůj růst dostatek místa, proto na to myslete. Zároveň ho však nevysazujte na úplně volné prostranství. Přestože se poměrně dobře adaptoval na naše zimní podmínky, v zimě by měl být alespoň částečně chráněný před studeným mrazivým větrem. Ten se může stát hlavně mladému keři osudným a může dojít k jeho nechtěnému úhynu.
Doporučujeme: Mandevilla
Zálivka
Co se druhu půdy týče, nemá vysloveně speciální potřeby, ale lépe roste v humózní půdě, která je dobře propustná. Jeho výhodou je, že v teplých letních měsících ho nemusíte speciálně zalévat, protože dobře snáší i dlouhotrvající sucho. Taktéž není náchylný k nemocem, a dokonce se mu vyhýbají i škůdci.
Hnojení motýlího keře
Pro dobrý růst stačí, když ho na jaře pohnojíte. Před zimou nehnojte. Snížili byste tím odolnost keře před zimou.
Lidé také čtou: Olivovník
Řezání motýlího keře
Tomuto keři prospěje občasné prořezání. Než se do něj však pustíte, nejprve se pořádně ujistěte, jaký druh máte. Pokud pěstujete komuli střídavolistou, měli byste prořezávat jen velmi opatrně. U tohoto druhu totiž nerostou krásné květy na nových výhoncích, ale na starších, minimálně dvouletých. Pokud byste ho nešikovně seřezali, neodešel by vám, ale krásných květů byste se rozhodně dlouhou dobu nedočkali.
TIP: Přečtěte si také o rostlině čechrava
Kdy stříhat motýlí keř?
U nás nejrozšířenější motýlí keř komule Davidova můžete pro změnu bez obav stříhat hned po odkvětu. Zbavujte se jen suchých květenství a radikálnější řez motýlího keře odložte na jaro. Zde se nemusíte bát, že přijdete o nádherné a vonící květy, protože vyrůstají na nových výhoncích. Díky prostříhání získá keř krásný nový vzhled, a dokonce i více pokvete.
TIP: Nezapomeňte, že nikdy nesmíte řezat motýlí keř, když ještě meteorologové předpovídají mrazy, ale až po nich.
Doporučujeme: Celosie
Množení motýlího keře
Motýlí keř můžete i rozmnožovat, a to během pozdního léta, nebo na podzim. Odeberte vrchní řízky a zkraťte listy. Snadněji zakoření s pomocí stimulátoru, ale zvládnete to i bez něj.
Můžou vás zajímat také další rostliny