Moruše jsou plody morušovníku. Ten je známý především díky brouku bourci morušovému, který se živí jeho listy. Bourec morušový je zdrojem pravého hedvábí. U nás se morušovník pěstuje především pro jeho plody – moruše. Barevné bobule připomínají ostružiny nebo maliny a jsou nejčastěji černé, bílé nebo červené.
Mají lahodnou sladkou chuť, oblíbené jsou i v sušené formě. Vyrábí se z nich víno, marmeláda, džus nebo čaj.
Díky své sladké chuti, působivé výživové hodnotě a různým zdravotním výhodám si moruše získávají na celém světě oblibu.
O ovoci moruše
Čerstvé moruše jsou z 90 % tvořeny vodou a mají pouhých 10 % sacharidů. Sacharidy jsou převážně složeny z jednoduchých cukrů, škrobu a vlákniny, to je důvod, proč jsou moruše téměř nekalorické.
Kromě vody a sacharidů jsou součástí moruše vitamíny E a K, velké množství železa společně s vitamínem C a draslík.
Součástí moruše je několik užitečných zdravých sloučenin – antokyany, kyselina chlorogenová, rutin a myricetin.
Léčivé účinky moruše
Moruše mají příznivý vliv na hladinu cholesterolu, jako jedno z mála ovocných plodů pomáhá předcházet onemocnění jater a zlepšuje hladinu cukru v krvi. Snižují také oxidační stres, což může snížit riziko rakoviny.
Pěstování moruše na zahradě
Morušovníku se daří v teplejším počasí, podobně jako vinné révě.
K jeho zasazení vyberte hodně slunné místo s lehkou a propustnou půdou. Vlhko a chlad jim nesvědčí.
Morušovník potřebuje kolem sebe hodně prostoru. Jeho kořeny se rozrůstají hodně hluboko a okolní dřeviny by mu v tom mohly bránit. Dodržujte rozestup alespoň 5 metrů.
Výhodou hlubokého kořenového systému je získání živin. Morušovník se o sebe postará sám a není potřeba mu další výživu dodávat.
Než se rozhodnete mladý stromek morušovníku zasadit, namočte jeho kořeny na několik hodin do kýble s vodou. Sázejte na jaře nebo na podzim. Mějte na paměti, že kořeny se budou rozrůstat a je nutné jim vyhloubit hlubší díru. Stromek bude pevněji uchycen a dobře se zakoření.
Morušovník zasaďte a opřete o opěru. Morušovník zpočátku občas prosvětlete a později ho nechte růst volně.
Další oblíbené ovoce