Ať už jste milovník všemožné flóry nebo chcete svůj interiér oživit první zelení, monstera je skvělou pokojovou rostlinou do každého interiéru. Oblíbená je pro svůj mohutný vzrůst a velké listy.
Díky tomu monstera elegantně vyplní prázdný kout místnosti a dodá mu život.
Pěstování monstery
Monsteru můžete pěstovat v podstatě na jakémkoliv místě v interiéru. Dařit se jí bude v teplotě od 20 °C, ovšem vzhledem k tomu, že má původ v pralese, lépe bude růst v teplejším prostředí, a to až do 30 °C. Nevystavujte ji však na sluneční paprsky – ty by mohly spálit listy. Pro správný růst listů je nezbytný dostatek světla, vyberte proto monsteře světlé stanoviště, ideální jsou okna nebo vzdušné chodby. To, že rostlina nemá dostatek světla, poznáte na listech. Ty se totiž v tmavém prostředí nebudou typicky dělit, zůstane jim celistvý srdcovitý tvar.
Doporučujeme: Bonsaj
Zálivka monstery
Vzhledem ke svému původu si monstera potrpí spíše na vzdušnou vlhkost než přímou zálivku. Proto raději rostlinu oroste vodou nebo otřete listy vlhkou houbičkou. Zhruba jednou za týden pak monsteru zalijte, pokud je půda vyschlá. Nadměrná zálivka by mohla akorát uškodit kořenům, proto volte květináč s drenážními otvory, ze kterých nadbytečná voda odteče. Pozor si však dejte v zimním období, kdy se v místnostech více topí a vzdušná vlhkost tak klesá. Rosení tedy věnujte větší pozornost a rostlinu neumisťujte do blízkosti topení. Pro její prosperování je důležité také otírat listy od prachu.
Doporučujeme: Tchýnin jazyk
Půda a hnojení monstery
Nejvhodnější je rašelinová půda, která dobře rozvádí vodu. Monsteře výrazně prospěje pravidelné hnojení, aby měla dostatek živin pro svůj růst. Proto byste ji měli jednou za dva týdny přidat do půdy slabou dávku hnojiva určeného pro zelené rostliny. V zimě pak v hnojení pokračujte, avšak dávku stačí podávat jednou za šest týdnů, jelikož rostlina nemá takové nároky na růst.
Jelikož se monstera výrazně rozrůstá, je potřeba zhruba každé dva roky vyměnit květináč za větší, aby kořeny měly dostatek prostoru. Dobré je přidat do květináče také oporu, protože monstera se v přirozeném prostředí pne po okolních stromech.
Doporučujeme: Ledviník
Rozmnožování monstery
Rozmnožování monstery naštěstí není vůbec nic složitého. Je potřeba pouze uříznout vzdušný kořen, který necháte zakořenit ve vodě. Pokud chcete můžete jej namísto vody vysadit přímo do hlíny. Takovému množení monstery se říká řízkování. Ovšem novou rostlinu můžete získat i ze samotného listu.
- Uříznutý list stačí vložit do vody a počkat, než se objeví nové kořínky.
- Poté je rostlina připravená na zasazení do květináče.
Těmito způsoby se monstery běžně rozšiřují, jelikož v květinářstvích se s nimi většinou nesetkáte.
Pokojovka monstera je krásná a honosná rostlina, která se díky svému vzhledu a nenáročné péči stala opravdu oblíbenou pokojovkou. Pokud se rozhodnete si ji pořídit, dávejte pozor na děti a zvířata, monstera je totiž jedovatá.
Tipy na další pokojové rostliny