Bydlení

Mezonetový byt vládne trendům českého bydlení. Jak vypadá?

Moderní bytový design vládne také v českých bytech, proto není divu, že se čím dál častěji objevuje i mezonetový byt. Jak takové domovy vypadají, co je pro ně typické a jaké výhody či nevýhody nese?

Zdroj foto: KUPRYNENKO ANDRII / Shutterstock.com

Podívejte se na ty nejzákladnější informace o těchto nádherných bytech.

Mezonetový byt

Mezonet je druh bytu, který je vícepatrový. Od klasických bytů, které jsou rozložené v jednom poschodí, se mezonet rozprostírá ve dvou nebo více patrech. Takový byt může vzniknout propojeným dvou jednotek nad sebou, tedy vybouráním místa pro schodiště. Dalším způsobem je přístavba nad horní byt s plochou střechou.

Nejčastěji jsou tyto byty dispozičně uzpůsobené tak, že v horním patře se nachází ložnice a dětské pokoje, případně koupelna. Ve spodní části je situována kuchyň, hlavní vchod, úložné prostory spolu s technickou místností a samozřejmě obývací pokoj, případně také pracovna nebo dětská herna.

Mezonetový byt je cenově nákladný

Pokud se rozhodnete pro mezonetový byt, samotná pořizovací cena hotového mezonetu může být poměrně vysoká. Obecně platí, že se cena pohybuje stejně jako za dvě bytové jednotky zároveň. Pokud máte to štěstí a již vlastníte dva byty přímo nad sebou, máte napůl vyhráno. Rekonstrukce bytu, probourání a instalace schodiště se ale může také vyšplhat na velmi vysokou cenu.

V obou samostatných bytech se totiž nachází kuchyň, kterou v mezonetu dvakrát nepotřebujete. Je nutné také zazdít horní vchodové dveře, avšak obě koupelny se vám mohou hodit v početné rodině. Seznam položek k rekonstrukci však bude o dost více, například propojení topení a rozvodu teplé vody, elektřiny a další.

Vysoké náklady na vytápění mezonetu

Představte si prostorný slunečný byt s velkými okny, terasou a otevřeným schodištěm. Taková představa o mezonetovém bytě vypadá nádherně už z vyprávění, tento typ bydlení je však také o mnoho nákladnější na měsíční zálohové výdaje. Otevřený prostor sice působí velmi originálně a vzdušně, také dokáže ale spolknout velké množství tepla, které uniká.

Tato nevýhoda u mezonetu způsobí především v mnoha případech chladnou spodní část, a naopak velmi přetopené horní patro. Proto je nutné poradit se s odborníkem na vytápění, které funkce při rekonstrukci zvolit. V některých případech mohou být dobře dimenzované radiátory, v jiných případech pomůže podlahové vytápění.

Zdroj foto: levelupart / Shutterstock.com

Podkrovní mezonetové byty potřebují klimatizaci

Mezonetové byty bývají často situovány úplně ke střeše. To znamená, že horní patro mezonetu je podkrovní. To s sebou samozřejmě nese mnoho tepla, nejen ze spodní části bytu, ale také z rozehřáté střechy. Proto je nezbytné přemýšlet, kromě doplňků pro střešní okna jako jsou rolety a záclony, klimatizací, která přinese velké množství komfortu pro vaše bydlení.

Mezonet je tak trochu pro nerozhodné lidi

Přemýšlíte, zda chcete koupit dům spolu se zahradou nebo komfortní byt někde ve městě? Pokud se nemůžete rozhodnout, alternativou mezi těmito možnostmi je přesně mezonetový byt. Ten totiž je krásným kompromisem, kdy budete mít dostatek soukromí, zároveň budete pociťovat atmosféru domu a současně žít klidně i v centru města. Místo zahrady může mít váš mezonetový byt prostornou terasu nebo dokonce terasu na střeše, ta vám poslouží k venkovnímu posezení či jako klidná relaxační část s výhledem na ruch města.

Patrový byt může být velmi designový

U mezonetového bytu můžete použít velkou dávku fantazie již při jeho zařizování a dekorování. Volný a vzdušný prostor vám dává dostatek prostoru na vymýšlení kreativních činností. Mezonetové byty si proto často vybírají umělci, kreativci a mladé moderní rodiny. Ložnice v horním patře mohou být designované do čistého stylu, minimalismus bude tou pravou volbou pro klid a odpočinek. Dostatek zavěšených rostlin dodá interiéru na útulnosti.

Naopak v dolní obytné části můžete více popustit uzdu vaší fantazii a propojit moderní a veselé barvy s celým prostorem. Lesklá kuchyň, dominantní a barevná pohovka v obýváku i zajímavé a originální obrazy. Nebojte se barev, vzdušný prostor mezonetu to rozhodně unese.

V hlavní roli schodiště

Při přípravě rekonstrukce myslete také na vhodný výběr schodiště. Pokud chcete, aby schody zabíraly méně místa, bude správnou volbou točivá varianta. U té ale počítejte s tím, že nebude příliš praktická pro stěhování větších kusů nábytku, především nebude tolik komfortní při každodenním používání. Točivé schodiště však vypadá velmi atraktivně a dá se krásně ozvláštnit drobnými světýlky kolem zábradlí, což vypadá v interiéru perfektně.

V případě, že zvolíte praktičtější variantu, můžete připravit klasické schody s mezipatrem a stáčením na druhou stranu. Schody potřebují šířku alespoň 90 cm, aby bylo používání dostatečně komfortní. Takové schodiště můžete osvítit LED pásky pod každým schodem, podsvícení bude vypadat velmi moderně.

Zdroj: chytre-bydleni.cz, fivmagazine.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)