LetničkyReceptyRostliny a květinyZahrada

Pěstujte měsíček lékařský a vše co o něm potřebujete vědět

Měsíček lékařský můžete pěstovat i doma. Jaké má měsíček lékařský využití v lidovém léčitelství, kosmetice nebo v kuchyni? Oblíbený je měsíčkový čaj.

Co je měsíček lékařsk?

Měsíček lékařský (lat. Calendula officinalis) je nejen léčivou rostlinou, ale také oblíbenou letničkou. Jeho výrazně žluté, až oranžové květy vábí nejen pilné včelky, ale také zrak toho, kdo na zahradu vstoupí.

  1. Kdy kvete měsíček lékařský?

    Její velkou výhodou je, že kvete od jara až do pozdního podzimu, a proto zdobí záhony prakticky po celou sezónu.

  2. Kdy vysévat měsíček lékařský?

    Vysévat semeno měsíčku lékařského lze jak na jaře, tak i v létě.

Původ

Vztah ke květinám měli už naši předkové. Věděli, že jim poskytují nejen potěchu pro oči, ale také léčivé účinky, které jim pomáhaly s léčbou nejrůznějších zdravotních neduhů. Měsíček lékařský znali už staří Egypťané nebo Římané. Do Evropy se tato bylina dostala až ve 12. století, a od té doby se zde pěstuje. Dostal různé názvy – nechtík, sluníčko, pazourek, krušinek nebo deštná bylina.

Léčivé účinky měsíčku lékařského

Už dávno lidé zjistili, že měsíček lékařský výborně léčí špatně se hojící rány a kožní problémy. Obsahuje silice, hořčiny, saponiny, karotenoidy a kyselinu salicylovou. Měsíček lékařský se užívá vnitřně i vně.

Domácí mast z měsíčku lékařského

Měsíčková mast působí příznivě na:

  • křečové žíly,
  • otoky,
  • krevní podlitiny,
  • proleženiny,
  • zapařeniny,
  • plísně na nohou nebo omrzliny.

Hodí se také na popraskané prsní bradavky po kojení. Současně dokáže ulevit po bodnutí hmyzem.

Vnitřně se výluh z měsíčku lékařského používá při onemocnění jater nebo žlučníku, zánětu močového měchýře a močových cest. Uplatnění ale najde také při léčbě astmatu nebo úporného kašle a upravuje také menstruaci, potíže v klimakteriu nebo léčí gynekologické problémy. Pomáhá při zánětu tlustého střeva, Crohnově chorobě nebo ulcerózní kolitidě. Zároveň má sedativní a antibakteriální účinky.

Velkou výhodou měsíčku lékařského je to, že nemá vedlejší účinky a mohou ho užívat i kojenci a těhotné ženy nebo kojící matky.

Jak vyrobit mast z měsíčku lékařského krok za krokem?

  1. Na výrobu léčivé masti z měsíčku lékařského je třeba 250 g vepřového sádla, které rozpustíme.
  2. Do něho pak dáme 1 hrst čerstvého květu měsíčku i s kalichem.
  3. Necháme ztuhnout a dáme do chladničky.
  4. Za dva dny hmotu opět roztavíme a přidáme další hrst čerstvých květů.
  5. Opět necháme ztuhnout a uložíme do chladničky.
  6. Za dva dny postup opakujeme.
  7. Současně pak v jiné nádobě rozpustíme 15 g včelího vosku.
  8. Hmotu s květy přecedíme přes kovové síto, do něhož jsme vložili gázu, a přidáme včelí vosk.
  9. Roztavenou hmotu mícháme ve vodní lázni, doplníme ½ tuby masti Dermazulen a ½ tuby červené Indulony a vše dobře promícháme.
  10. Lze přidat kvůli příjemné vůni levandulový olej.
  11. Hotovou mast vlijeme do kelímku a necháme pomalu ztuhnout. Uzavřeme a uchováváme v chladu.

Měsíček lékařský na křečové žíly

Trpí-li někdo na křečové žíly, může vyzkoušet jednoduchý recept, který by měl pomoci problémy s nimi utlumit. Je-li čerstvý měsíček lékařský jemně naklepaný, aby pustil šťávu, následně omotaný okolo nohy přes noc a zafixovaný obinadlem, má na žíly velmi příznivý vliv, který se projeví již po týdnu.

květ měsíčku lékařského
Zdroj foto: Kseniya Maruk / Shutterstock.com

Měsíčkový olej

Měsíčkový olej je výborným lékem na rány. Lze ho také snadno vyrobit doma. Jak si vyrobit měsíčkový olej?

  1. Potřebujeme k tomu uzavíratelnou láhev a čerstvé květy měsíčku lékařského, které do láhve napěchujeme.
  2. Pak láhev uzavřeme, aby do ní neměl přístup vzduch, a uložíme ji na slunné místo na dobu 14 dní.
  3. Květy pustí šťávu v oranžové barvě, která se usadí na stěnách láhve.
  4. Bude to právě ten námi žádaný olej.
  5. Po 14 dnech láhev otevřeme a nalijeme do ní líh, v němž se olej rozpustí.

Využití rostliny v kosmetice

Díky obsahu silic, saponinů, hořčin, slizových látek a vitamínu C má měsíček lékařský protizánětlivé účinky zvláště na špatně hojící se rány. Pacienti s lupénkou nebo ekzémem ocení určitě jeho příznivý vliv na léčbu jejich onemocnění.

Měsíček lékařský má pozitivní účinky na pleť. Používá se pro zjemnění, zvláčnění nebo posílení pokožky. Přidává se do balzámů na rty či do krémů na suchou pleť či ruce a do kosmetických přípravků pro kojence a batolata. Velmi dobře pomáhá také při spálení pokožky od slunečních paprsků nebo při léčbě akné.

Léčivá měsíčková tinktura

Vyzkoušejte také ecept na tinkturu z měsíčku lékařského. Využijete ji na obklady na křečové žíly, bércové vředy, pohmožděniny, bradavice nebo proleženiny.

  1. Na její výrobu si natrháme hrst čerstvých květů měsíčku, které vložíme do sklenice bez upěchování a zalijeme 1 litrem vysokoprocentního čistého alkoholu, který můžeme koupit v lékárně.
  2. Necháme na světlém a teplém místě po dobu 3 až 6 týdnů odstát. Platí, že čím slunnější místo, tím je kratší doba louhování.
  3. Pak scedíme do lahviček z tmavého skla. Skladujeme v chladném a tmavém místě.

Pěstování měsíčku lékařského na záhonu

Měsíček lékařský je vděčnou jednoletou letničkou, kterou není složité pěstovat. Je možné ji zasadit na pestré květinové záhony nebo také do nádob a truhlíků, které uložíme na terase či balkoně. Vyhovuje jí většina půd, ale nemá je ráda příliš promáčené. Občas se stane, že můžete objevit měsíček i na hnoji.

Pěstování měsíčku lékařského v květináči je možné, protože vyroste dokonce i za oknem, takže s jeho pěstováním nemusejí mít problém ani ti, co žijí v bytech na sídlištích.

  • Měsíček lékařský dezinfikuje půdu, v níž je zasazený, a působí proti některým škůdcům. Odpuzuje háďátko, je výborným partnerem brambor, okurek nebo rajčat. Nemají ho rády ani mšice nebo svilušky.
  • Měsíček lékařský vysazujeme do sponu 30 x 40 cm během bezmrazých dnů od března, nebo dubna přímo na záhon, který je slunný, nejlépe s vápenitou a dobře propustnou hlínou. Do každého dolíku dáme asi 5 semínek. Do 14 dnů by mělo probíhat klíčení.
  • Rostliny pak vyjednotíme. První květy měsíčku se ukážou asi po 10 týdnech, to znamená už na konci června byste se z nich měli těšit. Výška rostliny je od 30 do 80 cm. Ideální je nechat měsíček lékařský vysemenit na záhoně, kde pak poroste po dlouhá léta sám.

Aby se rostlině dobře dařilo, zbavujeme její okolí plevele a často kypříme půdu. Je-li sucho, potřebuje měsíček lékařský pravidelně zalévat. S dusíkatým hnojivem naopak zacházíme opatrně. Rostlina by byla bujná, ale měla by málo květů.

Měsíček lékařský rostlina
Zdroj foto: Yulia_B / Shutterstock.com

Sběr a sušení měsíčku lékařského

Pro využití léčivých účinků se sbírá květ měsíčku lékařského, tedy obvodové okvětní jazýčky, případně celý květ i s kalichem. Nejvhodnější čas pro sběr měsíčku lékařského je období od poloviny června až do konce srpna, a to nejlépe před polednem za suchého a slunného počasí, kdy má největší sílu. Pro farmaceutické účely se nejvíce využívají tmavě oranžové květy.

  • Na světle velmi rychle ztrácí měsíček své léčivé účinky, na což je nutné dávat pozor při sušení měsíčku lékařského.
  • Lépe je tedy ho sušit za šera nebo bez přístupu slunečních paprsků.
  • Totéž platí i o skladování sušeného měsíčku. Vhodné místo je suché a tmavé. Ve vlhkém prostředí by sušené květy zplesnivěly.

Recepty z měsíčku lékařského

Díky výrazné oranžové barvě můžeme květy měsíčku lékařského používat jako náhražku šafránu. Má poměrně pikantní, slanou a nahořklou chuť, slabý pach. Lze ho přidat do salátů, využít při přípravě rýže i na kuřecí nebo vepřové maso nebo do pomazánek.

Vyzkoušejte i jednoduchý recept, kdy na chléb s máslem přidáte nakrájené květy měsíčku. Jistě vás mile překvapí jeho výrazná chuť. Jinak měsíček lékařský můžete použít i při přípravě polévek. Záleží na fantazii kuchařky, nebo kuchaře, na co měsíček použije.

Měsíček lékařský
Zdroj foto: Olena Boronchuk / Shutterstock.com

Čaj z měsíčku lékařského

Vnitřně působí měsíček lékařský na játra i žlučník a na trávicí soustavu.

Příprava měsíčkového čaje

Měsíčkový čaj z něho připravíme tak, že na 1 hrnek horké vody dáme 1 vrchovatou lžičku sušených květů a necháme vyluhovat 10 minut. Teplý měsíčkový čaj se pije jedenkrát až dvakrát denně. Nálev lze použít i jako kloktadlo nebo na obklady.

A co si z měsíčku připravíte vy?

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)