Melouny jsou oblíbeným osvěžením hlavně v letní sezóně. Jenže se jedná o jednu z nejnáročnějších rostlin na pěstování. Rozhodně to však neznamená, že byste si doma nemohli vypěstovat vlastní úrodu melounů.
Vhodné stanoviště
Melouny jsou velmi náročné na teplo. Proto je třeba vybírat stanoviště s dobře výhřevnou půdou, kam co největší část dne svítí slunce. Pro vytvoření vhodných podmínek se hodí černá netkaná textilie, ta totiž dokáže udržovat potřebné teplo. Ve chvílích, kdy už pak sluníčko nesvítí, tak mají pořád dostatek tepla. Navíc tato textilie také zamezí růstu nežádoucího plevelu a podpoří růst plodů. Jestliže nežijete v teplé nížinné oblasti, pak je lepším řešením pěstovat melouny ve skleníku, či alespoň v pařeništi.
Výsadba
Nejjednodušší je pořídit si rovnou sazenice, ovšem meloun můžete také předpěstovat. Ke klíčení potřebuje teplotu kolem 22 °C. Vzrostlé sazenice se pak sází v období od května, a to do sponu zhruba 1×0,5 metru. Vhodná sazenice by měla mít alespoň tři pravé listy, aby mohla dobře růst.
Dostatek živin
Melouny vyžadují dostatek živin, aby se jim dařilo. Proto je důležitá kvalitní půda obohacená o humus. Ještě, než se vrhnete na výsadbu, přidejte do půdy kompost nebo uzrálý hnůj. Nezapomínejte ani na hnojení během růstu. Nejlepší je přidávat hnojivo zálivkou, a to alespoň jednou za týden. Díky tomu bude mít rostlina všechny potřebné živiny.
Zálivka
Kromě živin si melouny žádají také dostatek vláhy. Je proto třeba myslet na pravidelnou zálivku, přičemž v létě je vzhledem k vysychání půdy ještě důležitější. To však neznamená, že byste měli každý den chodit a přilívat vodu do záhonů. Mnohem účinnějším řešením je zalévání zhruba dvakrát týdně, ovšem velkým množstvím vody. Nebojte se zalévat opravdu hodně, aby melouny měly dostatek vláhy, a to i u kořenů.
Zrání
Květy by se měly objevit v prvních letních dnech. Jestliže jste se rozhodli pro pěstování na venkovních záhonech, není třeba starat se o opylování. Ovšem pokud pěstujete melouny ve skleníku, je lepší se o opylování postarat vlastnoručně vhodným štětcem. Díky tomu budete mít jistotu, že úroda bude úspěšná. Jednotlivé plody začínají dozrávat na konci léta.
Není důvod si zoufat, pokud jsou melouny malé – jejich pěstování je totiž opravdu náročné. Závisí totiž nejen na množství živin a zálivce, ale hlavně také na teplotě. Jestliže je tedy léto chladnější, úroda nebude příliš velká. Melouny nenechávejte přezrát, vhodnou zralost poznáte podle rozvinuté vůně plodu a dutého zvuku při zaklepání na slupku.
Melouny jsou velmi oblíbené, u nás však nebývají moc pěstovány. Je totiž třeba doufat ve vhodné teplotní podmínky a věnovat rostlině správnou péči.