ReceptyTipy do kuchyně

Masopustní jídla: 14 tipů na tradiční jídla během masopustu

Přinášíme vám tradiční recepty na období masopustu, které vám budou chutnat. Máme pro vás připravených 14 receptů na masopustní jídla, které pro vás máme na inspiraci a můžete si je uvařit u vás doma, když nevíte, co vařit. Zdokonalujte se v kuchyni, zkoušejte nová jídla! Stačí když si připravíte potřebné suroviny a vyzkoušíte tyto ověřené tipy na jídla během masopustu.

Nejlepší tradiční masopustní jídla z ověřených kuchařek. Pokud stále přemýšlíte co uvařit během tohoto slavnostního a předpostního období roku, vyberte si z této nabídky.

Co je masopust?

Masopust (fašiang, fašánek, voračky) je slavnostní období od Tří králů do Popeleční středy. Je to období plné oslav, zábavy, tance, dobrého jídla, které pak vystřídá dlouhý půst před Velikonocemi. Každá země má vlastní masopustní zvyky, které pocházejí ještě z období slovanských oslav. V České republice je toto období završeno typickými masopustními průvody s maskách, zabijačkami, vesnickými zábavami a tradičním dobrým jídlem.

Proč jsou masopust oslavou dobrého jídla?

Období masopustu představuje hlavně čas veselic, zábav, oslav, hodování a bujaré zábavy. Po masopustu následuje období 40 denního půstu, kdy se křesťané připravují na vzmrtvýchstání Ježíše Krista. Proto je toto období plné hodování a každý se má pořádně najíst do sytosti, protože následuje dlouhý půst.

Škvarková pomazánka recept

Škvarková pomazánka

Chutný recept na domácí pomazánku ze škvarků

domácí sulc recept

Domácí sulc (huspenina)

Recept na přípravu chutné huspeniny

zabijačková polévka

Zabijačková polévka

Tradiční recept na černou polévku prdelačku

domácí jitrnice recept

Domácí jitrnice

Zabijačkové speciality na masopust

vepřové koleno recept

Vepřové koleno s křupavou kůřičkou

Oblíbené jídlo během masopustu

Domácí tlačenka

Domácí tlačenka

Zabijačkové masopustní jídla

Hovězí guláš s knedlíkem

Poctivý guláš krok za krokem

Vepřové výpečky

Vepřové výpečky

Recept na poctivou českou kuchyni

slovenské škvarkové pagáče

Škvarkové pagáče

Křupavé slané pečivo ze škvarků

staročeský kaldoun recept

Polévka kaldoun

Klasická česká polévka na masopust

domácí trdelník recept

Domácí trdelník

Návod jak připravit trdelník doma

masopustní koblihy

Masopustní koblihy

Vynikající recept na koblížky

staročeské vdolky recept

Staročeské vdolky

Tradiční český recept v období masopustu

boží milosti recept

Boží milosti

Vynikající cukroví pro období masopustu

Jaké jídlo je pro masopust typické?

Když se řekne masopustní jídlo, každému určitě jako první napadnou masopustní koblihy. Tradičními jídly připravovanými v tomto období jsou knedlo vepřo zelo, zabijačkové speciality jako jelítka, klobásky, slanina, tlačenka, ovarová polévka, škvarky, pečeně, pečená kolena, huspenina nebo guláš. Ze sladkých moučníků se zvyknou připravovat ještě vdolky, boží milosti či domácí trdelník.


Co upéct na masopust?

Nejtradičnějším moučníkem, který se peče v období masopustu, fašiangů jsou masopustní koblihy nebo vdolky, plněné marmeládou či džemem, posypané tvarohem či šlehačkou. V žádné domácnosti také nesmí chybět boží milosti, které se dnes již pečou v různých tvarech. V předpostním období často v domovech voní i domácí trdelník, nejčastěji skořicový, kakaový, ořechový či vanilkový.


Jaká masopustní jídla připravují v zahraničí?

Itálie, která se v Evropě považuje za nejpopulárnější karnevalovou zemi díky Benátskému karnevalu je rovněž známá smaženými šiškami se smetanou a rozinkami. U našich sousedů v Rakousku můžete vyzkoušet tradiční specialitu špecle s tyrolskou slaninou. V Rusku zvyknou podávat palačinky s medem a tvarohem nebo na slaný způsob, pirohy či lívance. Pro USA je typické, že pečou tradiční královský koláč, který chutná skořicově a má barevnou polevu. V Brazílii, kde se každoročně koná jeden z nejslavnějších karnelů v Riu připravují tradiční fazolačku z černé fazole s klobáskami.

Tradiční masopustní recepty vás překvapí svou chutí. Vychutnávejte si vaše jídlo každý den!


Zaujímá vás také

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)