Připravujete si v hlavě recept na výbornou večeři a najednou zjistíte, že jste ráno zapomněli vyndat maso z mrazáku, aby povolilo. Co teď? Jak jej rychle rozmrazit?
Za normálních okolností byste pro rozmrazení potravin nejspíš použili mikrovlnnou troubu nebo horkou vodu, u masa to takhle ovšem nefunguje.
Snadno byste nesprávným postupem mohli maso kontaminovat, zničit jeho strukturu nebo ho zbavit veškerých zdravých živin, kvůli nimž maso jistě k jídlu připravujete.
Vzduch je váš největší nepřítel
Nejvíce lidé v domácnosti používají pro rozmrazení masa místo v lednici nebo přímo na kuchyňské lince. Tam totiž mají jistotu, že dříve nebo později maso povolí a rozmrzne. Tento způsob je však dost riskantní právě kvůli vzduchu kolem.
Pomalé rozmrzání v mase způsobuje různé reakce, kdy mohou na povrchu vznikat živé organismy, kvůli nimž se vytváří bakterie.
Díky pomalému rozmrzání masa tak můžete snadno přijít k nechtěným zažívacím potížím, zvlášť pak při nedostatečné tepelné úpravě (medium úprava, tatarák apod.). Navíc tento způsob má ještě jednu velkou nevýhodu — při jakékoliv úpravě zůstane maso vždy trochu tuhé kvůli pomalému rozmrznutí a dlouhému odložení v povolené vodě.
Mikrovlnná trouba pomůže hned
V dnešní době snad neexistuje domácnost, ve které by se nepoužívala mikrovlnná trouba. Ta totiž dokáže být skvělým pomocníkem pro rychlou přípravu nebo ohřátí nejrůznějších jídel nebo nápojů.
Většina mikrovlnek má v sobě zabudovaný program na rozmrazování, díky němuž můžete maso rychle povolit.
Maso po takto rychlém rozmrznutí však může zůstat velmi ztuhlé, a ani po správné tepelné úpravě nezkřehne. Mikrovlnná trouba je proto dobrou volbou pouze v případě mletého masa nebo také masa, které budete dlouho dusit.
Některé druhy mohou při rozmrazování v mikrovlnné troubě začít procházet varem, proto se jejich povrchová struktura brzy změní. To je nežádoucí například u rychlých pokrmů, plátek masa bude v takovém případě vysušený a bez dobré chuti i živin.
Rozmrazování pečící troubou
Dnešní trh nabízí nespočet spotřebičů, které vám usnadní přípravu jídla. Mezi ně patří i pečicí trouba. U moderních systémů najdete i speciální program na rozmrazování. Pokud nenajdete ten správný program, můžete troubu zapnout na minimální stupeň, nejčastěji na 40-50 °C. Maso zachová dobrou konzistenci i veškeré živiny, teplý vzduch ho rozmrazí pomalu a šetrně.
Při postupu rozmrazování v troubě nezapomeňte maso zabalit do nepropustného, například igelitového sáčku, aby se nevysušilo. Rozmrazení potrvá asi půl hodiny, záleží na typu a velikosti masa. Poté jej můžete hned zpracovat, v opačném případě ho však nedávejte do lednice. Tam by mohlo nenávratně ztuhnout.
Nikdy maso nerozmrazujte pod tekoucí vodou
Někdy se může stát, že spěcháte s přípravou masa a zapomenete ho vyndat z mrazáku. Je pochopitelné, že spěcháte a potřebujete maso co nejdříve začít péct, smažit nebo vařit. Pomocí horké tekoucí vody přímo na kus masa však nic neuspíšíte, naopak ještě více uškodíte.
Maso, které rozmrzne pod tekoucí vodou, si do sebe vodu řádně nasákne. To znamená jediné – bude velmi tuhé a tvrdé, po úpravě také vysušené, bez živin a dobré chuti.
Jak tedy maso šetrně rozmrazit?
Abyste zachovali co nejlepší formu, šťavnatost a výbornou chuť, vyberte ten nejjednodušší způsob rozmrazování.
Použijte misku se studenou vodou a do ní vložte maso zabalené do nepropustného sáčku.
Maso se mnohem lépe a přirozeněji povolí, voda totiž vede teplo mnohem lépe než vzduch.
Zkuste tuto variantu, během hodiny poznáte viditelný rozdíl na mase.
Zdroj: napovime.cz, goodhousekeeping.com